Sedir Adası; mavinin her tonunu barındıran göz alıcı denizi, eşsizliğiyle tüm dünyaya nam salmış altın renkli kumu ve tarihe tanıklık eden Kedrai Antik Kenti ile en gözde seyahat rotalarından biri olmayı fazlasıyla hak ediyor.

Her adımda kendine hayran bırakan görkemli doğasıyla dolu dolu bir gün geçirmenize olanak sağlayan Sedir Adası, mutlaka görmeniz gereken tarihi kalıntılara da ev sahipliği yapıyor. Yeşilin mavinin, doğanın ve tarihin en güzel kesişim noktası olan Sedir Adası’nın her bir köşesi adeta cenneti anımsatıyor.

Eğer tatil güzergahınızı Muğla’nın nefes kesen doğasına çevirmeye karar verdiyseniz altın sarısı kumu, turkuaz denizi ve Kedrai Antik Kenti’nin hala ayakta olan kalıntıları ile bezenmiş Sedir Adası’nı görmelisiniz.

⇒ Sedir Adası Otellerini İnceleyin.

Sedir Adası Nerede?

Sedir ya da bilinen bir diğer adıyla Kleopatra Adası, Muğla’nın Ula ilçesi sınırlarında yer alan ve büyüleyici güzelliklere ev sahipliği yapan Gökova Körfezi’nin doğusunda bulunuyor. Bölgenin en turistik yerlerinden olan Marmaris’e 23 km, Akyaka’ya ise yaklaşık 27 km uzaklıkta yer alıyor.

Sedir Adası’na Neden Kleopatra Adası Deniyor?

Altın rengi kumuyla efsanelere konu olan Sedir Adası, Kleopatra adını da yine bu efsanelerden alıyor.

Rivayete göre Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra ve sevgilisi Marcus Antonius’un bu adada birlikte yüzdüğüne inanılıyor. Kleopatra ile Marcus Antonius’un aşklarına şahitlik eden adanın eşsiz kumları, Kleopatra için özel olarak Mısır’dan getiriliyor. Bu nedenle, oluşturulan plaj Kleopatra Plajı adını alırken adanın ismi de Kleopatra Adası olarak anılıyor.

Sedir Adası Kumunun Özelliği Nedir?

Adanın efsanelere konu olan eşsiz güzellikteki kumunun ünü tüm dünyaya yayılmış olacak ki her yıl binlerce yerli ve yabancı turist bu güzelliği kendi gözleriyle görmek için Sedir Adası’nı ziyaret ediyor.

İşin rivayet kısmı bir yana, yapılan araştırmalar sonucu bu kumların jeolojik oluşumlarla ortaya çıktığı ve özel bir şekilde oluşmuş kalker damlacıkları olduğu biliniyor. Bu nadir kum, Sedir Adası’nın yanı sıra sadece Girit Adası’nda görülüyor.

Dünyanın yalnızca iki yerinde olduğu bilinen plaj kumunu bu kadar özel yapan şey ise sadece göz alıcı altın rengi değil tabii ki. Sedir Adası Kleopatra Plajı’nda bulunan tüm kum taneleri aynı boyutta ve yuvarlak şekilli olmalarıyla dikkat çekiyor. Büyüteç altında incelendiğinde hareket ettiği gözlenen kumlar, sodalı suda kendi kendine çoğalma özelliği de gösteriyor. Ayrıca kimyasal yapısı nedeniyle ateşle temas ettiği anda yanmaya başlıyor.

Bu özel oluşumlu, nadide kumları korumak için adada birtakım önlemler uygulanıyor. Yaklaşık 800 metre kıyı uzunluğundaki plajdan kum almak ve dışarıya çıkarmak kesinlikle yasak. Bu nedenle belli bazı kurallara uymak zorundasınız:

 • Kumluk alana hiçbir şekilde giriş yapamıyorsunuz. Bu alan iplerle çevrelenerek korumaya alınmış durumda.
 • Denize girmek için de kumsalı kullanamıyorsunuz. Bunun için özel olarak hazırlanan yolu tercih etmeniz gerekiyor..
 • Sudan çıktıktan sonra duş almak yine uymanız gereken kurallardan birisi. Böylece üstünüzde kalan kumlardan arınmanız gerekiyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edilen Sedir Adası’nın plajı özel güvenlikler tarafından sürekli kontrol ediliyor. Herhangi bir şekilde plajdan kum alıp götürenler hakkında ise adli işlem başlatılıyor.

Sedir Adası’na Nasıl Gidilir?

Büyüleyici güzelliği, eşsiz hikayesi ve tarihi önemiyle nam salan Sedir Adası’na ulaşım sadece deniz yolu ile sağlanıyor. Hiçbir karayolu bağlantısı olmayan adaya yalnızca tekneler aracılığıyla varabilirsiniz. Bu noktada karşınıza birkaç farklı alternatif çıkıyor. Bunlar arasından kendinize en uygun olanı seçerek planınızı şekillendirebilirsiniz.

 1. Marmaris Çamlı Köyü’nden Dolmuş Tekneler ile Sedir Adası’na Gitmek

Sedir Adası’na en yakın ana kara Marmaris’e bağlı Çamlı Köyü. Bu nedenle köyden adaya sık sık dolmuş tekneler kalkıyor. Marmaris ve Akyaka’ya yaklaşık 20 dakikalık uzaklıkta olan Çamlı Köyü’ne araç ile kolayca varabiliyorsunuz.

Köyde, özel arabayla gelmeniz durumunda aracınızı park edebileceğiniz ücretsiz bir alan da mevcut. İskelede yer alan danışma bürosundan dolmuş tekne saatlerini öğrenebilir ve biletinizi buradan satın alabilirsiniz. Yaklaşık 30 dakikalık bir tekne yolculuğunun ardından adaya ulaşmış oluyorsunuz.

 1. Günübirlik Tekne Turu ile Sedir Adası’na Gitmek

Adayı günübirlik tekneler ile ziyaret etmek isterseniz Marmaris ve Akyaka’dan kalkan turlara katılabilirsiniz. Bu turlar, programları dahilinde Sedir Adası’na demirledikten sonra yaklaşık 1 saat kadar adada vakit geçirmenize imkan veriyor.

Günübirlik turlar farklı birkaç koya daha uğradığı için katılmadan önce programlarını incelemeyi ve Sedir Adası’nın listede olup olmadığını kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

 1. Özel Tekne veya Yat ile Sedir Adası’na Gitmek

Gezinizi daha da özelleştirmek isterseniz adaya ulaşmak için tekne kiralamak ya da kendi teknenizle gitmek de bir seçenek. Eğer bu yolu tercih edecekseniz teknenizle Kleopatra Plajı’na giremeyeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Sedir Adası’na gelen tekneler, sadece adanın iskelesinde demirleyebiliyor.

Marmaris ve Akyaka, özel tekne bulma konusunda oldukça cömert yerler.

Sedir Adası’nı görmek için şehir dışından gelecekseniz, bölgeye en yakın nokta olan Muğla Dalaman Havalimanı’nı tercih etmenizde fayda var. Buradan kalkan transfer aracı, taksi ya da özel araç kiralama opsiyonu sayesinde gideceğiniz yere kolaylıkla varabilirsiniz.

Sedir Adası’na Giriş Ücretli mi?

Sedir Adası, sahip olduğu antik kent nedeniyle müze statüsünde bulunan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan bir ada. Bu nedenle de her ören yerinde olduğu gibi girişte belli bir ücret alınıyor.

Adaya giriş ücretli ancak Müzekart’ınız varsa hiçbir ücret ödemeden adayı ziyaret edebilirsiniz. Müzekart sahibi değilseniz, fotoğraflı kimliğiniz ile bilet ofisinden Müzekart alıp adaya giriş yapabilirsiniz.

Sedir Adası Ziyaret Saatleri

Sedir Adası’nı haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Yaz dönemi 08.30-19.00 saatleri arasında ziyarete açık olan ada kış dönemi 08.30-17.00 saatleri içinde misafir kabul ediyor. Gişeler ise resmi kapanış saatlerinden yaklaşık olarak yarım saat daha erken kapanıyor.

Yaz döneminde, gezi tekneleri saat 11 itibarıyla yanaşmaya başladığı için ada nüfusu öğlene doğru artmaya başlıyor. Bu nedenle Sedir Adası’nın görkemli hazinesinin keyfini daha rahat çıkarmak isterseniz sabah saatlerinde gelmeyi tercih edebilirsiniz.

Sedir Adası’nda Ne Yenir?

Sedir Adası’nda yeme içme hizmeti veren yalnızca bir adet işletme bulunuyor. İşletmenin menüsünde hamburger, gözleme, tost gibi ürünlerin yanı sıra sıcak ve soğuk içecekler de bulunuyor.

Dilerseniz yeme içme ihtiyaçlarınızı buradan giderebilir ya da adaya gelirken yanınıza atıştırmalık yiyecek ve içecek almayı düşünebilirsiniz.

Kedrai Antik Kenti

Her ne kadar parlak turkuaz denizi ve eşsiz güzellikteki kumları ile adeta gösteriş yapan Kleopatra Plajı ile öne çıksa da Sedir Adası yalnızca bundan ibaret değil. Ada, aynı zamanda ismini de aldığı Kedrai Antik Kenti’nden kalan kalıntılara da ev sahipliği yapıyor. Kedrai kelimesi, sedirler anlamına geliyor.

Adaya geldiğinizde mutlaka antik kenti de ziyaret etmelisiniz. Gezintiniz sırasında attığınız her adım Kedrai kentinden kalma antik tiyatro, agora, kesme taşlardan yapılmış sur duvarları, su sarnıçları, Apollon Tapınağı, kilise ve papel kalıntılarıyla kesişiyor.

Tarihle doğayı buluşturan Sedir Adası, hayranlık uyandıracak güzelliği ile sizi bekliyor.

Görmeden Dönme

Sedir Adası’na gitmişken, bu eşsiz bölgeleri de mutlaka görmelisiniz:

 • Kız Kumu Plajı
 • Selimiye
 • Cennet Koyu
 • İztuzu Plajı
 • Akyaka