Öneriler

Bayramda Yola Çıkacaklar İçin 7 Öneri

Bayram tatili için değerlendirebileceğiniz rotaları her yönüyle sizler için derlemeye çalıştık. Fakat bu güzel ve özel zamanı ömrümüzün en kötü anlarına döndürmemek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Kazaların ve can kayıplarının fazlaca yaşandığı bayram tatili yolculuğuna çıkmadan önce önlem almak için neler yapmalıyız? Gelin bir bakalım.

Aracınızın sizi yolda koymaması için gerekli önlemleri alın

Daha yola çıkmadan yapılan en büyük hata bu aslında. Aracınızı bir ustaya götürüp uzun yol için uygun mu değil mi kontrol ettirmiyoruz. Bayramdan dolayı olağanüstü bir yoğunluğun yaşandığı yollar ve beraberinde getirdiği trafik araçlarımızın şartlarını zorlayıp istenmeyen durumlar meydana getirebiliyor. Bu yoğunlukta küçük bir aksaklık dahi geri dönülmez kazalara yol açıyor. Trafiğin özellikle bayram dönüşü çokça tıkandığı hepinizce malum. Havaların da oldukça sıcak olduğu şu aylarda araçların hararet yapması oldukça olağan bir durum. Bu yüzden tatile çıkmadan evvel aracınızın aksayabilecek tüm yönlerini elden geçirmenizde fayda var. Hatta mümkünse tatile gittiğiniz yerden ayrılırken de bu seçeneği göz önünde bulundurun. Bu güzel zamanı acı ve gözyaşıyla hatırlamayın.

Yola çıkacağınız zaman dilimini planlarken yoğunluğu göz önünde bulundurun

“Yola ne zaman çıkmalıyım?” sorusuna verebileceğimiz kesin bir cevap yok aslında. Çünkü söz konusu bayram tatili olduğunda karşımıza birçok farklı tatilci profili çıkıyor. Bu gruplardan ilki yıllık izinlerini bayram tatiliyle bileştirmek isteyenler; bayram tatiline 10 gün öncesinden çıkmaya başlıyor. Dolayısıyla yollardaki yoğunluk 10 gün öncesinden başlıyor. Bir diğer grup ise arife gününü bekleyenler. Oruç tutanlar yolculuklarına son oruçlarını açtıktan sonra çıkıyor. Bayram tatilinden dolayı yoğunluğun zirveye çıktığı zaman da tam burası. Size tavsiyemiz, mümkün olduğunca işinizi arife gününe bırakmamanız; gideceğiniz yere daha erken yola çıkmanız. Bir diğer grup ise bayramın ilk gününü bulundukları şehirde geçirip yola ertesi gün çıkanlar ki en şanslı olan bu grup. Çünkü bayramın 2. günü yollardaki yoğunluk bir önceki güne oranla oldukça azalmış oluyor. Sizin de mümkünse bugünü seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Seçeceğiniz yol konusunda rehberinize güvenin

Teknoloji hayatımıza girdiğinden beri yollarda kaybolmak neredeyse tarihe karıştı. Yol tarifi konusu gideceğiniz yere göre elbette değişiklik gösteriyor. Mesela doğup büyüdüğünüz ve defalarca gittiğiniz yollar için navigasyona başvurun diyemeyiz. Fakat bu bayramı ilk defa gideceğiniz bir yerde geçirecekseniz yola çıkmadan evvel navigasyona mutlaka başvurun. Google Haritalar ya da Yandex Navigasyon bu konuda iyi bir tercih olabilir. Yola çıkmadan önce gideceğiniz yerin adını navigasyona girebilirsiniz. Karşınıza çıkan yol alternatifleri arasından en kısa ve güvenli olanı seçerek zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Navigasyondan seçtiğiniz ve bilmediğiniz yol içinse yolculuk boyu navigasyonun rehberliğinden çıkmamanızı tavsiye ediyoruz. Zira kısa yolu seçeyim derken kaybolabilirsiniz.

Mola sürelerinin aralıklarına dikkat edin

Mola meselesi konusunda kesin bir şey söylemek zor. Çünkü herkesin yolculuk süresi farklı. Hal böyle olunca kimi yolculuk için yemek molası kaçınılmaz olurken kimisi için yalnızca ihtiyaç molası yeterli oluyor. Eğer yanınıza yolluk vb. atıştırmalık şeyler aldıysanız o zaman ihtiyaç molaları haricinde durmamanızı tavsiye ediyoruz. Gelelim yolculuk sürelerine göre mola durumlarına. Eğer yolculuğunuz 3 saat ve daha kısa sürecekse mola vermenize gerek yok. 6 saat süren bir yolculuğa çıkacaksanız 1 çay molası verebilirsiniz. 6 saatten daha uzun sürecek bir yolculuk sizi bekliyorsa o zaman açlık durumunuza göre yemek molaları ekleyebilirsiniz.

Tatiliniz bittikten sonra gittiğiniz yerden ayrılırken zamanı göz önünde bulundurun

Zor ya da rahat geçen bir yolculuk sonrası tatil yapacağınız yere geldiniz. Fakat maalesef yolculuk meşakkati henüz bitmiş değil. Sıra eve geri dönmeye geldi. Yapılan en büyük hata yola sabah çıkılması. Böyle durumlarda bir anda kendinizi korkunç bir trafiğin içinde buluyorsunuz. O yüzden size tavsiyemiz yola sabaha karşı çıkmanız.

Dönüşte bize de uğrayın diyen akrabalarınızı kırmadan bu teklifi reddedin

Normal zamanlarda bir yerden dönüşte akrabalarınıza uğramanız olağan bir durum. Fakat bunu bayram ziyaretlerinde yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Uğradığınız evlerde geçireceğiniz zaman sonrası ortasında kalacağınız trafiği düşünün ve bu fikri bir an evvel aklınızdan çıkarın.

Tüm tavsiyeleri okudum fakat gerginliğimden kurtulamadım diyorsanız, okumaya devam edin

Yukarda değindiğimiz noktalara dikkat ederseniz sorunsuz ve keyifli bir yolculuk geçirirsiniz. Bu sebepten şimdiden navigasyona bakın, gideceğiniz güzergahları ve yerleri kontrol edin. Ardından da kendinizi bayramın neşesine bırakın.

Bayram tatili için tercih edebileceğiniz harika rotalara göz atmak isterseniz “HEM EKONOMİK HEM EĞLENCELİ BAYRAM TATİLİ ROTALARI” yazımıza tıklayabilirsiniz.