Genel

Yurt dışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seyahat ederken gergin olmanız olmanız gayet doğal bir durumdur. Ve bazen bu durum daha dikkatli olmanızı sağladığı için avantajlı bir durum dahi olabilir. Bazen de dolandırıcılar tarafından hedef olmanızı sağlayabilir. Çünkü gergin olduğunuz durumlarda sizi rahat kılacak alternatifler sunarak dikkatinizi dağıtmakta ve sizi dolandırmaktalar.

Peki nasıl güvende kalacaksınız?

Sahte Polisler

Gittiği ülkenin polis kıyafetine çok aşina olmayan turistleri sahte polis kıyafetleriyle kandırmak pek zor olmuyor. Şehre gittiğiniz yanınıza gelen polis kılığındaki dolandırıcı bölgede sahte para olaylarının yaşandığını söylüyor ve sizden paranıza bakmak için müsade istiyor. Bu sırada paranız yer değiştirebiliyor.

Kapalı Oteller

Şehre indiniz ve havaalanından bindiğiniz taksiye adresi verdiğiniz o da ne gittiğiniz yer de otel yok ve kapı duvar mı olmuş? Taksici size otelin kapalı olduğunu ve başka bir otele götürebileceğini söylüyor böylece sizi şehirde daha fazla gezdirerek hem götürdüğü otelden para alıyor hem de taksimetre oldukça fazla yazıyor.

Döviz Hileleri

Turistlerin yurtdışında en sık uğradığı yerlerden olan döviz bürolarının önleri genellikle kalabalık oluyor. Bunu fırsat bilerek sıraya giren dolandırıcılar size hemen paranızı yüksek kurdan bozdurmayı teklif ediyorlar.

Ne Kadar İyi İnsanlar

Gittiğiniz yerde araç kiraladınız ve parketmek zorunda kaldınız. Kesinlikle parkettiğiniz yere dikkat etmeniz gerekiyor. Döndüğünüzde lastiğiniz patlamış ama size yardımcı olmak isteyen bir dolu insanla karşılaşabilirsiniz. Tabi size yardım bahanesiyle araçtaki eşyalarınızın büyük bir kısmını alabilirler.