Aktiviteler

Yeni Bir Akım, Ciclotourism Nedir?

Global dünyada artık birçok ülke doğayı ve çevreyi korumak için çeşitli atılımlar yapmakta, mesela Norveç 2020 yılı itibariyle ülkede benzinli araç satışını durduracağını yerine elektirikli araçları satacağını açıkladı, bir başka açıklama ise Almanya‘dan geldi, otomotiv devlerinin başkenti 2030 yılı itibariyle Almanya’da benzinli araç kalmayacak herkes eletrikli araçlara geçiş yapması gerektiği bildirildi.

İşte bu tarz çalışmalar olurken karşımıza ciclotourism adında yeni bir fenomen geldi. Bisikleti sadece bir ulaşım aracı olarak değil ayrıca çevreyi koruma ve spor yapma olarak ta kullanmaktayız. Kopenhag ve Amsterdam gibi şehirler büyük tepeler ya da dik sokaklar olmamasından dolayı bisiklet ile ulaşımın kolaylığı sebebiyle desteklerken İstanbul gibi şehirlerde malesef bunu pek mümkün kılamıyoruz.

bicycle-tour-transylvania

Danimarka, bisiklet ulaşımı için 4000 kilometrelik bir bisiklet yolu ve 11 ulusal rota ile Bisiklet turizmi yani ciclotourism adına ilk adımı atmış. Bu ülke ve dünya turizmi adına oldukça önemli bir adım görülüyor.

Sporu her durumda gerçekleştirilebilir kılan Danimarka‘yı spor yapmanın ve aynı zamanda ülke tanıtımını böyle özel bir turizm mantelitesi üzerinden pazarladığı için tebrik ediyoruz.

Türkiye’de evet belki İstanbul gibi bir metropolde bisiklet kullanamıyoruz fakat Ciclotourism‘in yapılabileceği birçok nokta bulunmakta; Antalya, İzmir, Mersin, Kayseri gibi çoğunluğu düz olan ve çevresinde de birçok rota oluşturulabilecek alan olduğu için öncelikle önerilerimiz bu şehirler olacaktır.