Öneriler

Yalnızca Deniz Kenarında Okunacak Kitaplar

Tatile giderken seyahat çantanıza mutlaka koymanız gereken birçok şey var; laptop, kamera, güneş gözlüğü kabı gibi, yalnız bunlardan biri eksik kalsa olur fakat havanın 40 dereceyi zorladığı şu günlerde deniz kenarında daha eğlenceli ve keyifli bir vakit geçirmek için kitaptan daha iyi bir dost olamaz.

Özellikle Ramazan Bayramında tatil bölgelerinde olacağınızı düşünerek Otelz ekibi olarak fazlasıyla sürükleyici birkaç kitabı sizler için derledik.

Yolda – Jack Kerouac

Yolda – Jack Kerouac

Beat Kuşağı’nı tanımak ve 1950’lerin Amerikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız Jack Kerauac’ın rulo bir roman gibi tam 36 metrelik hikayesi tam size göre.

Büyük bir kısmı gerçek hayattan alınan kitabın bize en ilginç gelen yanı o yıllarda bile farklı sosyal statülerden olan insanların arasında sıkılan ve farklı maceralara atılmak isteyen bir gencin hikayesi ilginizi fazlasıyla çekecek.

Geçtiğimiz yıllarda filmi de çıkan yapıtın kitabını mutlaka okumalısınız.

Kumsal – Alex Garland

the-beach-alex-garland

 

Kumsal diyince aklınıza hemen Leonardo DiCaprio’nun oynadığı meşhur The Beach filmi geliyorsa, size önerimiz bu filmin uyarlandığı kitap olacaktır.

Küçük bir gezgin grubu tarafından dünyadan izole bir şekilde yaşam seçen bir adamın Bangkok’un meşhur merkezi Khao San’dan Tayland adalarına kadar geçen ürkütücü fakat bir o kadar da etkileyici hikayesini önerebiliriz.

Minik Gezgin, Yolda Büyümek – İnci Sarıhan & Soner Sarıhan

Minik Gezgin, Yolda Büyümek

İkiside öğretmenlik yapan İnci ve Soner çifti dünyanın birçok noktasını bisikletleriyle dolaşan ve bisiklet kültürünü yaymaya çalışmaktalar.

2011 yılında Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Slovakya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’ne yaptıkları turda geçirdikleri 54 gün ve katettikleri 3486 km’yi anlatan Minik Gezgin, Yolda Büyümek kitabı ile 22 aylık oğullarıyla birlikte yaptıkları seyahati eğlenceli bir şekilde bizlere anlatmışlar.

Tek Başına Dünya Gezisi – Benian Çulhaoğlu

Tek Başına Dünya Gezisi

Şimdilerde yeni kitabı Yalnız Seyahat Etmenin Dayanılma Hafifliği adındaki kitabını çıkaran Benian Çulhanoğlu’nun ilk kitabı olan Tek Başına Dünya Gezisi kitabı yalnızca bir seyahat kitabı değil, aynı zamanda bir “gezide kendini bulma felsefesi” kitabı olarak karşınıza çıkıyor.

Yaşamımdan Süzülen Afrika – Figen Gündüz Letaconnoux

Yaşamımdan Süzülen Afrika

Afrika’da bu az keşfedilmiş ülkelerde geçmişte ve bugün yaşananları; köle ticareti, sömürgeleşme dönemi, milliyetçilik hareketleri, tarih, coğrafya, zor yaşam koşulları, hatta salgın hastalıklarına kadar kapsamlı bir biçimde akışın içine dâhil eden Figen Gündüz Letaconnoux yedi yılda yaşadığı ilginç olaylarla birlikte yedi Afrika ülkesi üzerinden anlatmış.