Öneriler

Uçağı Kaçırınca Ne Yapmalı?

Uçuş kaçırmak her gezginin kabusudur. Uzun süredir planladığınız tatil için uçağı kaçırdınız peki şimdi ne yapacaksınız?

Eğer havayolu şirketi tüm koltuklar doluyken sizi uçağa almadıysa; ceza olarak konaklama, yeni bir uçuş ve bununla birlikte belirli miktarda bir ödeme sağlamaktadır. Tabi bu kuralları bir çoğumuz bilmediği için talepte bulunmuyoruz.

Aktarmalı uçuş kaçarsa

Aktarmalı uçuş kaçtığı zaman havayolu firmaları sizi bir sonraki uçuşa kaydırır, yeni bir uçuş ve bununla birlikte belirli miktarda bir ödeme sağlamaktadır.

Uçuşumu kaçırdığımda paramı iade alabilir miyim?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki uçuşunuzu kaçırmanız tamamen kendi tarafınızdan gerçekleşti ise sınıf farkı gözetmeksizin ücret iadesi olmayacaktır. Fakat uçuşu kaçırmanız havayolu firması tarafından gerçekleşti ise bilet sınıfına göre farklı iade seçenekleri önünüze çıkacaktır.

Gidiş yönünü kaçırdığım uçak biletinde dönüş yolunu kullanabilir miyim? 

İşte yılın sorusu. Mesela; İstanbul – Roma gidiş dönüş uçak bileti aldınız ve gidiş uçuşunu kaçırdığınız için Roma’ya kendi imkanlarınızla varış gerçekleştirdiniz, dönüşü ilk biletinizin dönüşü olarak kullanmak istiyorsunuz. Size üzücü bir haber verelim malesef uçak bileti satın aldığınızda herhangi bir parkuru kaçırdıysanız ondan sonraki bütün parkurlar ve gidilen noktalar otomatik olarak iptal edilecektir.

Sigorta poliçesini kontrol edin.

Geçerli seyahat sigortanızı inceleyerek uçak kaçırdığınızda herhangi bir ödeme alıp alamayacağınızı mutlaka kontrol ediniz.