Destinasyon Genel Türkiye

Turuncu Bayraklı (Gıda Dostu) Otel Nedir?

Turuncu Bayraklı (Gıda Dostu) otellerin turizmde gıda israfını önlemek amacıyla başlatılan Turuncu Bayrak uygulaması tüm hızıyla artarak devam ediyor. Ülkemizde birçok yayınlar tarafından kitleler bilinçlendirilmeye çalışılıyor ancak maalesef yine de israf sorunlarıyla karşılaşılıyor. Tatilcilerde bu durum genellikle açık büfe restoranlarda tabağımı daha fazla doldurmalıyım düşüncesiyle daha çok yemek alındığı için tabağınızda kalanların birçoğu israf edilmiş oluyor. Turizmciler bu konuda duyarlılık göstererek bir çalışma başlattılar. Gıda israfını önleme ve bilinçlendirme programı olan Turuncu Bayrak.

TURUNCU BAYRAK VARSA İSRAFA YER YOK!

Turuncu Bayrak uygulaması ile işletmelerde üretim, tüketim, gıda satın alma, değerlendirme süreçleri daha düzenli bir hale gelecek. Gıda dostu, üretimi planlı, bilinçli personel, ihtiyaç sahiplerini destekleyen, hayvan dostlarımızı kucaklayan, ormanlarımızı çoğaltan, dünyamızı daha yaşanılabilir hale getirmeyi planlayan ve kitleleri israf konusunda daha duyarlı olmalarını sağlayan uygulamadır. Aşırı israftan rahatsızlık duyan bilinçli tatilci kitlesi oluştu ve otel tercihi yapmadan önce ‘Turuncu Bayrak’ olup olmadığını soruyorlar. Turuncu Bayrak olmasına daha çok dikkat ediyorlar.

AFİYET OLSUN, İSRAF OLMASIN!

Sadeliğin ön planda olduğu, ihtiyaçtan fazlasının yenilmemesi için yiyeceklere dikkat çekiliyor. Çocuklarımızın daha bilinçli bireyler olabilmeleri için israfın ne denli kötü bir durum olduğunu ve bu konuda bilinçlendirilmeleri gerekiyor. Otellerde çocuklara özel eğlenceli ve özel konseptli faaliyetler hazırlandı.

Peki israf edilen gıdalara ne olacak? Artık yiyecekler enerji üretiminde, hayvan barınaklarında, çiftlik hayvanlarında ve solucan çiftliklerinde değerlendirilecek. Böylelikle gıdaların çöpe atılması önlenmiş olacak.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği [TÜRSAB], Türkiye Otelciler Federasyonu [TÜOFED], Türkiye Aşçılar Federasyonu [TAFED], Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu [TAŞPAKON] gibi sivil toplum kuruluşlarının, platform ile işbirliği turizm işletmelerinde gıda israfının görünür bir seviyede azaltılmasını sağlıyor.

Tesisler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gerekli kriterleri sağladıkları takdirde ‘’Turuncu Bayrak Belgesi’’ alabilirler.

Her bir kuruluş, tedarikçisinin etkin bir gıda israfı önleme politikasına sahip olduğunu güvence altına almalıdır.

TURUNCU BAYRAKLI OTELLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

 • İhtiyaçtan fazla gıda malzeme alımı yapılmayacaktır.
 • Depolarda SKT kontrolü yapılacak ve tarihi geçmiş olan gıdaların atılması önlenecektir.
 • Stok fazlası olan gıdalar depolarda bulundurulmayacaktır.
 • Günlük üretim planına göre alım planlaması yöntemi geliştirilecektir.
 • Satın alınan gıda ürünlerinde kısa süreli tüketimler olacak şekilde büyük gramajlı ambalajlar tercih edilmeyecektir.
 • Gıda saklama koşulları belirlenmelidir.
 • Gıdaların bozulma ve imhayı önleyecek koşullarda saklanması için yöntem geliştirilmelidir.

TURUNCU BAYRAK KURALLARI

 • İşletmelerin gıda israfı ile ilgili eylem planı olmalıdır. Eylem planının uygulanması için özel bir yetkili olmalı ya da bu hizmeti bir uzmandan veya uzman firmadan alınmalıdır.
 • Turuncu Bayrak sahibi işletmeler, gıda israfı ile ilgili gelecek planlamalarını yapmalıdır.
 • İşletmelerin ana girişinde, silindir içinde bulunan büyük boyda olan Turuncu Bayrak asılmalıdır.
 • Misafirlerin otelde uygulanan gıda israfı önleme ve bilinçlendirme proje gönüllüğünü sağlamak için, haftalık resim etkinliklerinde dağıtılmak üzere kit içinde gönderilen stickerlar kullanılmalıdır.
 • Misafirleri otelde uygulanan gıda israfı önleme ve bilinçlendirme programı ile ilgili görüş ve öneri için silindir kutu içinde toplanarak, değerlendirilir.
 • Açık büfe alanında görünürlük kiti içinde yer alan görseller ilgili yerlere asılmalıdır.
 • Görünürlük kiti içinde çıkan masa bayrağı resepsiyonda kullanılmalıdır.
 • Misafirler için otelin lobisinde Turuncu Bayrak ile ilgili tanıtıcı broşürler konulmalıdır.
 • Yönetim tarafında seçilen Gıda İsrafı Önleme ve Bilinçlendirme yetkilisi Turuncu Bayrak logolu rozeti olmalıdır.
 • Misafirlere yapılan sunumlarda bir aşçı Turuncu Bayrak logolu önlük takmalıdır.
 • Küçük tabak kullanımı yönlendirme yazısı, açık büfede tabak alım kısmında alt bölümde asılmalıdır.
 • Eğer plajı olan bir otel ise, plajda görev yapan en az bir personelin Turuncu Bayrak logolu tshirt ü giymelidir.
 • Çocuk misafirlerin gıda israfı önleme ve bilinçlendirme proje gönüllüğünü sağlamak için, haftalık resim etkinliklerinde dağıtılmak üzere kit içinde gönderilen stickerlar kullanılmalıdır.

TURUNCU BAYRAK BELGELENDİRİLMESİ VE SÜREKLİLİĞİNİN SAĞLANMASI

Turuncu Bayrak Kriterlerine göre uygulamalarını sürdüren tesislerde belge uygunluk denetimi yapılır. Bu denetim sonucunda tesis 80 puan üzerinde ise belge almaya hak kazanır.

Eğer denetim sonucunda uygunsuzluklar tespit edilmiş ise düzeltici faaliyet çalışması başlatılması ve kapatmaların belgelendirme firmasına ulaştırılması sağlanır.

Belgeyi almaya hak kazanan tesisler, belge ile beraber gönderilen materyal kullanımlarına ait logo ve marka kullanma talimatına göre uygulama yapmak zorunluluktur.

Belgeyi takip 2 ve 3 yıllarda belge süre uzatım denetimi yapılmaktadır.