Güncel Haberler

Türklerin Tatil Alışkanlıkları

Türk gezginlerin tatil tercihleri özellikle son yıllarda değişmeye başladı. 10 yıl önce tur şirketleri ile tatile çıkan Türk turistler bugün daha çok uçak bileti arama motorlarından uçak, Otelz gibi otel arama motorlarından otel ve araç kiralama şirketlerinden araçlarını kiralayarak bireysel turizme doğru bir eğilim göstermekteler.

Pazar Araştırma Şirketi Millward Brown gibi şirketlerin yapmış olduğu araştırmalara göre tatile gidiş şeklimiz değişse de tatil tercihlerimiz halen daha deniz, güneş ve kum üçlüsünden oluşmakta.

Peki tatil tercihlerimizi en çok ne etkiliyor?

Değişen tatil alışkanlıklarıyla birlikte markaların tüketiciye ulaşma şekilleri de değişim göstermekte. Geçmişte gazete, billboard ve televizyon gibi mecralar yerini sosyal medya ve arkadaş tavsiyelerine bıraktı.

Seyahat arama motoru Skyscanner‘ın verilerine göre kullanıcılarının yüzde 25’i ise siteye mobil cihazlar aracılığıyla ulaşıyor. Seyahat eden kullanıcılarının yüzde 41’i restoran, bar, otel gibi mekân seçimleri yaparken sosyal medya ve mobil uygulamalardan faydalanıyorlar.

Fakat araştırma şirketi Gfk‘nın yakın zamanda yapmış olduğu araştırmaya göre Türk gezginlerin çoğunluğu tatilleri için 1000 TL civarında ayırıyor. Türk gezginlerin tatile ayırdığı süreye bakıldığında ise 1 veya 2 hafta ayıranların ağırlıkta olduğu görülüyor.

Türkiye’de genel olarak bakıldığında aile üyeleriyle tatil yapma davranışının Avrupa ve dünyaya göre çok daha yaygın olduğu görülüyor.

Gfk‘nın yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de araştırmaya katılanların yüzde 95’i tatil için Türkiye’de kalmayı tercih ediyor.

Verilere göre Türkiye’de tatil dendiğinde yüzmek, bisiklete binmek, yürüyüş yapmak gibi aktiviteler daha fazla kişi tarafından tercih edilirken, arkadaş/akraba ziyaretleri ikinci sırada yer alıyor.

Hilton‘un yaptığı araştırmaya göre ise 1.000’den fazla yetişkin üzerinde yapılan araştırmaya göre hafta sonu kaçamağı yapmak, ilişkilerini iyileştirmek isteyen çiftler tarafından en çok tercih edilen seçenek.

Avrupa ülkelerinde popülerliğine rağmen Türkiye’deki çiftler nadiren hafta sonu seyahatlerine gidiyor. Ankete katılanların neredeyse yarısı (yüzde 46) yılda sadece 1 ila 5 hafta sonu kaçamağı yapabildiklerini belirtirken, her on kişiden biri ise hiç bir zaman hafta sonu seyahatine gitmiyor.