Destinasyon Gezi Rehberi Türkiye

Türkiye’nin Eşsiz Güzelliğe Sahip Gölleri

Doğası, tabii güzellikleri, nehirleri, ırmakları, akarsuları, adaları, sahilleri, tarihi mekanları, ören yerleri ve eşsiz güzellikteki gölleri ile cennet vatanımızın gezilecek görülecek çok yeri var. En güzel manzara tablolarının bile pabucunu dama attıracak türden gölleri görmek için acele edin, erken rezervasyon fırsatlarından faydalanarak ekonomik bir tatil planlayın. Türkiye’nin dört bir yanından hafızanızdan yıllar boyunca çıkmayacak güzellikteki göller:

Karagöl, Artvin

Ülkemizin farklı bölgelerinde, farklı illerin sınırları içerisinde çok sayıda “Karagöl” bulunuyor. Bunların en ünlü ikisi ise Artvin’de. Artvin’deki Karagöl’lerin biri Borçka’da diğeri ise Şavşat’ta. En güzeli hangisi diye sorarsanız size verebileceğimiz bir cevap yok. Çünkü iki Karagöl de birbirinden güzel. Şavşat sınırları içerisindeki Karagöl’ün Artvin’e uzaklığı yaklaşık 80 km. Ulaşım içinse en konforlu yol özel araçları tercih etmek. Çünkü toplu taşıma araçları ile Şavşat-Karagöl’e ulaşmak bir hayli zor. Özel aracınız yok ise Artvin’den kolaylıkla araç kiralayabilirsiniz. Yolculuğunuz boyunca yoldaşınız yeşilin onlarca farklı tonu olacak. Tabi bu bahar ayları için geçerli. Şayet ziyaretiniz bir sonbahar ayına denk gelmişse etrafınızı çepeçevre saran ormanların büründüğü kahve kızıl tonlarını hayranlıkla izleyeceksiniz. Şavşat’taki Karagöl Borçka Karagöl’ünden biraz daha küçük. Fakat zamanında bir göl çalışanı tarafından bırakılan 11 ayrı türdeki akvaryum balıkları göle renk katıyor. Burada yapabileceğiniz en keyifli aktivite ise şüphesiz bu güzel gölde sandal sefası yapmak. Şavşat Karagöl’ünün yanında Borçka Karagöl’ünü de görmek, bunlarının yanında Artvin gibi güzel bir Karadeniz şehrini keşfetmek isterseniz Artvin Karagöl otelleri gönül rahatlığıyla konaklayabileceğiniz adreslerden.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Yedigöller, Bolu

Bolu için “göller şehri” desek yanlış olmaz sanırız. Mengen ilçesi ile Yığılca ilçesi arasında tam tamına 7 göl bulunuyor. Yedi Göller olarak da adlandırılan bu bölge toplamda 2000 hektarlık bir alanı kapsıyor. Bu bölge 1965 senesinde koruma altına alınarak milli pak statüsüne dahil edilmiş. Milli park içerisinde sayıları yüzü aşan devasa ağaçlar göllerin güzelliğini taçlandırıyor adeta. Sonbahar aylarında ise ağaçların göllere yansımasından dolayı ortaya nefis kareler çıkıyor. Yedigöller’i ziyaret edecekseniz şu önemli ayrıntıyı atlamamakta fayda var. Göllerin civarında herhangi bir konaklama tesisi, büfe, restoran gibi ihtiyaç duyabileceğiniz şeyler yok. Bu yüzden size tavsiye edebileceğimiz en güzel aktivite kamp yapmak. Bölgeye ismini veren bu yedi göle biraz daha yakından bakalım.

Büyükgöl: Yedi göl içerisinde en büyüğü bu göl. Büyüklüğü 25 bin metrekareye ulaşıyor. Göl içerisinde yaşayan farklı balık türleri de göle renk katıyor.

Seringöl: Büyükgöl’ün kuzeyinde yer alan Seringöl 2 bin metrekarelik bir alan üzerinde. Burayı diğerlerinden ayrı kılan ise içerisinde yaşayan gökkuşağı adı verilen bir balık türü.

Deringöl: Deringöl’de adını özelliğinden almış bir göl. Gölün bazı noktalarındaki derinlik 10 metreyi geçiyor. Etrafındaki yürüyüş parkurunda yürüyüş yaparken hayatın tüm stresinden arınabilirsiniz. Ayrıca gölde balık tutmak serbest. Gölün balıklarından tutarak lezzetli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

İncegöl: 1000 metrekarelik bir alan üzerinde uzun ve ince bir formda uzanan gölün neden bu adı aldığı da apaçık belli.

Sazlıgöl: Sazlıgöl neredeyse tamamen sazlıklardan oluşuyor. İncegöl’ün bitiş noktasında başlayan göl 5 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor.

Nazlıgöl: 16 metrekarelik bir alan üzerinde olan Nazlıgöl yedi göller içindeki en büyük ikinci göl. Gölün tabanından sızan sular bugün bir şelale oluşturmuş durumda. Bu yüzden zaman zaman Nazlıgöl’e Şelale Gölü dendiğine de şahit olabilirsiniz.

Kurugöl: Göller içerisinde en miniği bu göl. Sadece 15 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Senenin büyük bir kısmı kuru olduğundan bu adı almış.

Yedi gölleri ve mutfağıyla meşhur Bolu’yu her yönden keşfetmeniz için bu şehre en az 2 gününüzü ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Konaklama için ise isterseniz kamp yapabilir isterseniz de konforlu Bolu Yedigöller otelleri arasından seçim yaparak nefis bir tatil geçirebilirsiniz.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Tuz Gölü, Konya

Tuz Gölü Türk halkı olarak fazlaca sevdiğimiz, yemeklerimize lezzet katan tuzun yarısının çıkarıldığı yer. Bunun yanında manzarasıyla da gözümüzü gönlümüzü açıyor kuşkusuz. Sahip olduğu bu iki nitelik Tuz Gölü’nü hem ticari hem de turistik açıdan değerli kılıyor. Ülkemizdeki en büyük 2. göl olma unvanını taşıyan Tuz Gölü özellikle çiftler tarafından özel gün çekimleri için fazlasıyla tercih ediliyor. Bu bakımdan fotoğrafçılar için adeta bir doğal stüdyo niteliğinde. Tuz Gölü dendiğinizde kafanızda bembeyaz uçsuz bucaksız bir göl şekilleniyor olabilir. Fakat sanılanın aksine göl bembeyaz değil. Gölün bazı sakinleri zaman zaman rengini kiremit rengine çevirebiliyor. Tuz Gölü girişindeki kozmetik dükkanlarının çokluğu ise dikkat çeken bir başka nokta. Burada yalnızca göldeki tuz ve minerallerden yapılan kozmetik ürünleri satılıyor. Yolunuz düşerse ayakkabılarınızı çıkarıp göl üzerinde yürümenizi tavsiye ediyoruz. Ayaklarınızın nasıl yumuşadığını görünce çok şaşıracaksınız. Konya gezinizi biraz uzatmak isterseniz Konya Tuz Gölü otelleri arasından bütçenize en uygun olanı seçip gönlünüzce bir tatil geçirebilirsiniz.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Salda Gölü, Burdur

Salda Gölü ülkemizdeki en derin 3. göl fakat gölü ünlü kılan şey bu değil. Salda için “Türkiye’nin Maldivler’i” yakıştırması yapılıyor ve bu oldukça yerinde bir yakıştırma. Ülkemiz sınırları içerisinde bulunan en popüler göllerden olan Salda bu popülaritesini tertemiz suyuna ve bembeyaz kumsalına borçlu. Fakat Salda Gölü çamur banyosu yapma imkanıyla da ziyaretçilerinin kalbini çalıyor. Birçok uzman göldeki çamurun özellikle cilt için çok sağlıklı olduğu konusunda hem fikir. Genelde çamur banyosu yapanlar çamurun o kendine has ağır kokusuna da katlanmak zorunda kalıyor. Eğer koku yüzünden çamur banyosu yapamayanlardansanız size bir müjdemiz var. Salda Gölü’ndeki çamurda rahatsız edici hiçbir koku yok. Hatta çamur banyosu yapanlar bu çamurun hoş bir kokusu olduğunu söylüyor. Salda Gölü SİT alanı olarak koruma altına alınmış olmasından dolayı etrafında hiçbir yapı bulunmuyor. Bu bakımdan oldukça sakin diyebiliriz ama konaklama için de Burdur Salda Gölü otelleri arasından seçiminizi yapmanız gerekiyor.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Abant Gölü, Bolu

Abant’ı övüp güzelliğinden bahsetmemize hiç gerek yok. Çünkü Abant güzelliği herkesçe kabul edilmiş enfes bir yer. Mudurnu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Abant Gölü Bolu içerisindeki diğer yedi göl ile beraber şehrin güzelliğine güzellik katıyor. Hele ki mevsimlerden sonbaharsa güzellik daha da katmerleniyor. Abant Gölü’nün uzunluğu yaklaşık 900 metre. Onu diğer göllerden ayıransa yüzünü bir tül gibi örten sarı ve beyaz renkteki nilüferler. Sırf şu cümle bile Abant’ın nasıl şiirsel bir güzelliği olduğunu anlatmaya yetip de artıyor. Göle kadar gelip sadece güzelliğini seyretmek elbette yetersiz kalır. Size tavsiyemiz kiralayacağınız bisikletlerle bir Abant turuna çıkmanız. Bisikletin yanı sıra at ve fayton gezileri de mevcut ama bunlar pek de hayvan sever aktiviteler değil. Dolu dolu bir Bolu tatili için Bolu Abant otelleri arasından hem sizi hem de cebinizi memnun edecek bir tercih yapabilirsiniz.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Eğirdir Gölü, Isparta

Eğirdir Gölü senenin her mevsiminde ayrı bir güzelliğe sahip. Bu bakımdan hangi ayda gitsem diye bir düşünceye kapılmayıp istediğiniz zaman Eğirdir Gölü’nü ziyaret edebilirsiniz. Göl deniz seviyesinden oldukça yüksek bir mesafede yer aldığından yaz aylarında dahi oldukça serin. Eğirdir adı verilen bölge 468 kilometrelik bir alanı kaplayan uçsuz bucaksız bir alan. Göl ise “göller yöresi” denen bölgenin tam ortasında yer alıyor. Eğirdir Gölü ülkemizdeki en büyük 4. göl. Etrafını kaplayan ormanlar, meyve ağaçları ile nefis bir doğaya sahip. Bu güzellik gölü turistik açıdan öne çıkıyor. Bunun yanında göl enerji üretimi, sulama vb. gibi faaliyetlerde de kullanılıyor. Ayrıca yaz aylarında gölde yüzme imkanı da mevcut. Artık klişeleşmiş, kalabalık ve pahalı tatil beldelerinden sıkıldıysanız yaz tatilinizi Eğirdir’in temiz ve serin sularında kulaç atarak geçirebilirsiniz. Eğirdir Gölü’ne gitmeyi planlıyorsanız gezinizi kapsamlı bir şekilde planlamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bölgede Yeşilada, Ayastefanos gibi görülmesi gereken noktalar var. Bu sene gezi listenizde Eğirdir Gölü de varsa Isparta Eğirdir Gölü otelleri sayfasına bakmak için elinizi çabuk tutun.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Çıldır Gölü, Ardahan

Çıldır Gölü aslında Kars ile Ardahan’ın tam ortasında fakat resmi kaynaklara bakacak olursak Ardahan sınırları içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Çıldır Gölü Doğu’daki en büyük ikinci göl. İçerisindeki balık türlerinin çeşitliliği ile dikkat çeken bu tatlı su gölü yılın her döneminde balıkçılık yapılabilmesinden ötürü bölge halkının en büyük geçim kaynağı. Çıldır Gölü ve çevresinde yaşayan halkın neredeyse tamamı balıkçılıkla uğraşıyor çünkü gölün etrafını çepeçevre saran sert tabaka göl etrafında tarım yapmaya imkan vermiyor. Son yıllarda Doğu Ekspresi’nin de etkisiyle Çıldır Gölü turistik anlamda da öne çıkmaya başladı. Bu masalsı tren yolculuğunun bir durağı olan göl üzerinde kayak yapmak ise oldukça keyifli bir aktivite. Kış aylarında tamamen dolan gölün güzelliği karşısında ise görenlerin deyim yerindeyse nutku tutuluyor. Yolunuz Çıldır’a düşerse donmuş göl üzerinde kaymayı ve oltanızı sallayıp balık tutmayı ihmal etmeyin. Bu el değmemiş bölgeyi daha yakından tanımak için ise ilk yapacağınız şey Ardahan Çıldır Gölü otelleri arasından size en uygun olanını seçmek.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Meke Krater Gölü, Konya

Meke Gölü’nü kuş bakışı görme şansınız olursa onun bir nazar boncuğuna ne kadar benzediğini görebilirsiniz. Dünya üzerinde başka bir benzeri olmayan bu göl “dünyanın nazar boncuğu” olarak adlandırılıyor. Dümdüz Konya Ovası üzerinde başını göğe yükseltmesiyle kontrast bir manzara oluşturan Meke Gölü 5 milyon yıl evvel bir volkanik patlama sonucu doğmuş. Gölün ortasında oluşmuş olan boşluğun zaman içerisinde kar, yağmur sularıyla dolması sonucunda ise ortaya bugünkü enfes görüntü çıkmış. İnsanı kendinden geçirecek bir güzelliğe sahip olan Meke Gölü’ne ne yazık ki sahip çıkamıyoruz. Birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği, etrafında kamp yaptığı bu göl kurumaya yüz tutmuş bir durumda. Bu feci duruma sebep olarak bilinçsiz tarım faaliyetleri, sulama, kuraklık vb. gösteriliyor. Geçtiğimiz kış, kar suları ve yağmurların desteğiyle biraz da olsa canlanan göl hala eski güzelliğine kavuşmuş değil. Şu sıralar yukarıdan bakıldığında mavi bir göl değil de soluk bir beyazlık görünüyor. Beyazlık derken neyi kastettiğimizi de hemen açıklayalım: Çekilen sulardan geriye bembeyaz bir tuz birikintisi kalıyor. Fakat itiraf etmek gerekirse göl bu haliyle bile oldukça güzel. Meke Gölü tamamen elimizden kayıp gitmeden ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Güzel bir gezi sonrası konforlu bir şekilde konaklayabilmeniz için Konya otelleri sizi bekliyor.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Van Gölü, Van

Van Gölü ülkemizdeki en ünlü göllerden biri. Doğu’nun en büyük gölü olduğu bilgisini de es geçmeyelim. Burası öylesine büyük ki yöre halkı Van Gölü değil Van Denizi diyor. Yöre halkı böyle bir hitap şekli seçmekte hiç de haksız değil. Çünkü Van Gölü gerçekten de devasa bir büyüklüğe sahip. Göl suları dönem dönem turkuaz, mavi, yeşil olarak değişiklik gösteriyor. Göl üzerinde dört ada mevcut. Bu adaların her birinden ise kültür ve medeniyet fışkırıyor. Bu adalardan en ünlüsü ise Akdamar Adası. Yalnızca bu adayı gezmek için bile bir gün az geliyor. Bu sebepten Van Gölü ziyaretinizi planlarken Van Gölü otelleri sayfasından rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin. Akdamar Adası’nda nereleri görelim derseniz size ilk tavsiyemiz Akdamar Kilisesi olacak. Diğer adaların her birinin üzerinde de bir Ermeni kilisesi bulunuyor fakat Akdamar Kilisesi diğerlerinden bir adım önde. Diğer adaları da görmek istiyorum derseniz kendi imkanlarınızla ulaşım sağlamanız gerekiyor.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Nemrut Krater Gölü, Bitlis

Nemrut Krater Gölü Nemrut Dağı’nın zirvesinde bulunan iki ayrı göl. Volkanik patlama sonucu oluşmuş çukurların suyla dolmasıyla meydana gelen Nemrut Krater Gölü nefis güzelliğiyle insanı kendine hayran bırakıyor. Göllerin ilginç bir özelliği var. Birinin suyu sıcak ve tuzlu iken diğerinin suyu soğuk ve tatlı. Suyu soğuk olan göl içerisinde çok sayıda balık türü yaşıyor. Hatta yöre halkından çoğu kimse geçimini bu gölde yaptıkları balıkçılıktan sağlıyor. Nemrut Gölü’nü ziyaret etmek isterseniz ilkbahar aylarını tercih etmenizi tavsiye ediyoruz çünkü bu aylarda bambaşka bir güzelliğe bürünen doğa, gölün güzelliğini daha da katmerlendiriyor. Bu aylarda göl etrafında çok sayıda festival ve konser de gerçekleşiyor. Gitmek isterseniz önce Bitlis Nemrut otelleri arasından bir seçim yapıp rezervasyon yapmanızı öneriyoruz.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Hazar Gölü, Elazığ

Hazar Gölü Elazığ’a bağlı Sivrice ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Gölün Elazığ il merkezine uzaklığı ise yaklaşık 30 kilometre. Göl Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunuyor. Zaten oluşumunu da bu fay hattına borçlu. Fay hattının çökmesiyle oluşan boşluk zamanla dolarak Hazar Gölü’nü oluşturmuş. Göl dediğimize bakmayın; burası mavi bayraklı plajlara da ev sahipliği yapıyor. Bu sebepten yerli yabancı birçok turist tarafından yaz aylarında serinlemek için kullanılıyor. Göl çevresinde bir şeyler yiyebileceğiniz ya da soğuk içeceklerle serinleyebileceğiniz restoran ve kafe tarzı işletmeler bulunuyor. Gölün içerisinde 11. yüzyıllarda inşa edildiği düşünülen bir batık kent de bulunuyor. Geçtiğimiz dönemlerde çekilen göl suları sonrasında batık kent açığa çıkmış. Göl hakkında meşhur bir efsane de bulunuyor. Rivayete göre bir zamanlar hamile bir kadın gölün yerinde bulunan köye gelmiş. Köy içerisinde dolaşırken de yeni pişmiş ekmek kokusu duymuş. Ekmeği pişirenlerden bir parça istemiş fakat köylüler kadına ekmek vermemiş. Kadın da bu davranış karşısında öyle sinirlenmiş ki köyünüzü su bassın diyerek beddua etmiş. İşte bu beddua sonucunda Hazar Gölü oluşmuş. Gölün içerisinde ortaya çıkan batık kentin de o köy olduğu söyleniyor. Bu sene gezi rotanıza Hazar Gölü’nü mutlaka ekleyin. Elazığ Hazar Gölü otelleri arasından online rezervasyonla dilediğinizi seçerek mükemmel bir tatil planlayabilirsiniz.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Sapanca Gölü, Sakarya

Kış aylarının yaklaşmasıyla Sapanca Gölü özellikle İstanbul’da yaşayanlar tarafından hafta sonları kaçamaklarında da en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor. Yaz aylarında da yeşilliğiyle, sakinliğiyle şehrin karmaşasından adeta bir kaçış noktası olan Sapanca Gölü kışın karın yağmasıyla da büyüleyici bir güzelliğe kavuşuyor. Göl adından da anlaşılacağı üzere Sapanca ilçesi sınırları içerisinde kalıyor. Yolunuz düşerse Sapanca’da güne meşhur kahvaltıyla başlayın. Ev yapımı gözleme ve sıcak çay emin olun güne mükemmel bir başlangıç yapmanızı sağlayacak. Kış ayında giderseniz Sapanca Gölünün yanındaki tepede snowboard yapmak da oldukça eğlenceli bir aktivite. Tüm hafta sonunuzu buraya ayırıp hem Sapanca’nın hem de Sakarya’nın tarihi ve doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Konaklama için ise Sapanca Gölü otelleri arasından Sapanca’da bulunanları seçebilirsiniz.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Bafa Gölü, Aydın

1989 senesinde tabiat parkı ilan edilen Bafa Gölü hem Muğla hem de Aydın sınırları içerisinde bulunuyor. Göl çevresi Akdeniz bitki örtüsüyle kaplı olduğu için sayısız zeytin ve çam ağacı gölü çevreliyor. Dünyanın en yaşlı zeytin ağacı olan 2 bin senelik zeytin ağacı da Bafa’da bulunuyor. Bugün göle giderseniz gölün yanında kendi halinde ve el değmemiş doğasıyla öne çıkan bir köy var. Kapıkırı Köyü adındaki bu köyde yaklaşık 300 kişi yaşıyor. Köyün torakları ne yazık ki tarıma uygun değil. Bu yüzden köy halkı geçimini turizm ve hayvancılıkla sağlıyor. Yolunuz düşerse Kapıkırı Köyü’nden kalkan tekne ile Bafa Gölü üzerinde bir tekne turu yapmadan dönmeyin. Bu tur ile 5 ayrı ada görmeniz mümkün. Hem Bafa Gölü’nün hem de çevresindeki güzelliklerin tadını doyasıya çıkarmak için Aydın Bafa Gölü otelleri konaklama bakımından oldukça uygun olabilir.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Köyceğiz Gölü, Muğla

Köyceğiz Gölü Muğla’nın Bodrum, Marmaris gibi turistik ilçelerinin gölgesinde kalmış şirin mi şirin ilçesi Köyceğiz’in sınırları içerisinde yer alıyor. Göl yüzeyi 54 kilometrelik geniş bir alanı kaplıyor. Fakat baştan uyaralım. Göl suyu fazlasıyla kükürtlü ve acı. Bunun yanında gölde su kayağı gibi çeşitli su sporlarını yapma imkanına sahipsiniz. Köyceğiz Gölü’nün etrafını çevreleyen ormanlık alanlar piknik alanı olarak kullanılıyor. Yolunuz düşerse burada sevdiklerinizle göl manzaralı dillere destan bir piknik yapabilirsiniz. Eğer sakin bir tatil istiyorsanız Köyceğiz Gölü size beklediğinizden daha fazlasını sunacaktır. Zaten Köyceğiz ilçesi de sakin bir tatil isteyenlerin tercih ettiği bir nokta. Köyceğiz Gölü’nü yaz aylarında ziyaret edecekseniz size tavsiyemiz erken rezervasyon fırsatlarını takip etmeniz. Çünkü yaz aylarında Muğla Köyceğiz otelleri deyim yerindeyse ağzına kadar dolu oluyor.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Beyşehir Gölü, Konya

Ülkemizin en büyük ikinci gölü olma özelliğini taşıyan Beyşehir Gölü Konya’nın Beyşehir ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Göl üzerinde irili ufaklı tam 33 ada bulunuyor. Bu adalardan bazılarını Yılanlı, İğdeli, Kızkulesi, Külbent olarak sıralayabiliriz. Göl içerisinde birçok farklı balık türü de bulunuyor. Göl etrafı ise karaçam, meşe, selvi ağaçlarıyla çepeçevre sarılmış durumda. Bu doğal güzellik ise insanı her bakımdan dinlendiriyor. Özellikle ilkbahar aylarında Beyşehir Gölü çok sayıda ziyaretçinin akınına uğruyor. İsterseniz göl etrafında keyifli bir yürüyüş yapabilir isterseniz de ormanlık alanda güzel bir piknik yapabilirsiniz. Bilindiği üzere Konya kültürümüzde büyük öneme sahip şehirlerden. Konya Beyşehir otelleri sayfasından hızlıca rezervasyon yapıp hem bu mistik şehri hem de Beyşehir Gölü’nü keşfedebilirsiniz.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Tortum Gölü, Erzurum

Uzundere ilçesi sınırları içerisinde bulunan Tortum Gölü Erzurum’a yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken bir durak. Doğu Anadolu bölgesinin en önemli güzelliklerinden olan Tortum Gölü Uzundere ilçe merkezine yaklaşık 35 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Gölü özel kılan en önemli etken şüphesiz Tortum Şelalesi. Her mevsim ziyaret edilebilecek yerlerden olan Tortum Şelalesi zaman zaman çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Tortum Gölü’ne gelirseniz gölün güney tarafında bulunan kuş cennetini görmeyi de ihmal etmeyin. Kuş cenneti içerisinde 4 ayrı türde akbaba yaşıyor. Bunun yanında göl içerisinde kafes yöntemiyle kültür balıkçılığı da yapılıyor. Erzurum otelleri arasından Tortum Gölü’ne yakın bir otel arayışındaysanız Uzundere otellerine bakarak istediğiniz türden bir otel bulabilirsiniz.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Balık Gölü, Artvin

Artvin şehir merkezinden iki saatlik bir mesafede bulunan Balık Göl’de rakım 2000. Bu sebepten rotanızı Balık Gölü’ne çevirmeye karar verdiyseniz sıkı giyinmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü burası yaz aylarında dahi oldukça soğuk. Göle ulaştığınızda sizi kartpostallardan fırlamış bir görüntü karşılıyor. Önce oturup uzun uzun bu güzel resmin tadını çıkarın. Göl etrafında oturabileceğiniz masalar bulunuyor. Burada oturup güzel bir çay eşliğinde Balık Gölü’nün eşsiz doğasını izlemek burada yapabileceğiniz en keyifli aktivitelerden. Gitmeden evvel size tavsiyemiz yanınızda yiyecek bulundurmak. Çünkü hem yol hem de Balık Gölü’nün temiz havası fazlasıyla acıktırıyor. Eğer otomobilinizle geldiyseniz göle giriş için 5 TL ödemeniz gerekiyor. Otobüs, minibüs vb. gibi büyük araçların göle girmek için ödeyeceği ücret ise 10 TL. Artvin nefis bir Karadeniz şehri. Size tavsiyemiz, buradaki ziyaretlerinizi Balık Gölü ile sınırlandırmamanız. Bu yüzden Artvin otelleri içerisinden istediğinizi seçebilir daha uzun bir Artvin tatili yapabilirsiniz.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Uluabat Gölü, Bursa

Bursa şehir merkezine 30 kilometre uzaklığındaki Uluabat Gölü üzerinde bulunan adalarla dikkat çekiyor. Bu adalardan en büyüğü ise Nailbey Adası. Ada üzerinde bulunan manastırın Bursa ve civar şehirlerin en eski manastırı olduğu söyleniyor. Manastırın ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmese de 800 sene evvel yapıldığı tahmin ediliyor. Bunun yanında bu süre zarfında manastırda 7-8 keşişin yaşadığı düşünülüyor. Uluabat Gölü’nden turna, sazan, kefal gibi balıkları tutma şansınız var. Göl üzerinde şöyle güzel bir sandal sefası yapmak isterseniz Gölyazı ya da Uluabat köyleri size bu konuda beklediğiniz hizmeti sunuyor. Yeşil Bursa’nın bu masmavi gölü her ne kadar kıyıda kalmış olsa da ziyarete değer yerlerden. Geziniz sırasında konaklama için Bursa Ulubat otelleri sizi kapılarını açıyor.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Haçlı Gölü, Muş

Haçlı Gölü adını içerisinde bulunan Haçlı Köyü’nden almış fakat göle yöre halkı tarafından Bulanık da deniyor. Volkanik faaliyetler sonucu oluşan bir set gölü olan Haçlı Gölü 10 kilometrekarelik alanı kaplayan küçük bir göl. Derinliğin 7 metrenin üzerine çıkmadığı gölde aynalısazan, alabalık gibi çeşitli balıklar da yaşıyor. Göldeki suyun yüksekliğinin yıl boyunca aynı kaldığı söylenebilir. Bunun yanında kış aylarında tamamen donan gölün üzerinde bir uçtan bir uca yürüyebilmek mümkün. Haçlı Gölü donduğu vakitlerde çevre halkının en büyük eğlencesi bu göl üzerinde kendi imkanlarıyla kaymak oluyor. Ülkemizin doğusunda keşfedilmemiş yerlerden olan Muş’a bir şans vermek isterseniz konaklama için Muş otelleri sayfasına göz atabilirsiniz.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Manyas Kuş Gölü

Manyas Gölü Balıkesir’e bağlı Bandırma ilçesi sınırları içerisinde bulunmasının yanı sıra ülkemizdeki en önemli kuş cennetlerinden de biri. Suyu tatlı olan göl her sene 3 milyonu aşkın kuşun evi oluyor. Ülkemizin en küçük milli parkı olan Manyas Gölü bu durumla tezat olarak çok fazla ziyaretçi çekiyor. Çeşit çeşit kuşları gözlemlemek, albümünüze enfes kareler eklemek isterseniz Manyas Gölü’ne mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. Milli park statüsünde olduğundan her gün 09.00 ile 18.00 saatleri arasında göle girebilirsiniz. Manyas Gölü’ne ne zaman gideyim diye soruyorsanız size tavsiyemiz Nisan ve Mayıs ayları olur. Çünkü bu aylarda Manyas Gölü’ndeki kuş çeşitliliği kat be kat artıyor. Manyas Gölü’nün yanı sıra Balıkesir’in diğer güzelliklerini de görmek için Balıkesir Manyas otelleri arasından online rezervasyonla size en uygun olanı seçebilirsiniz.

☎️ FİYATLARI İNCELE

Akyatan Gölü, Adana

Akyatan Gölü Adana’nın 48 kilometre uzaklığında bulunan ve bundan yaklaşık 10 bin sene evvel oluşmuş bir göl. Gölün suyunun tadı mevsimlere göre farklılık gösteriyor. İlkbahar ve kış aylarında göl suyu tatlıyken sonbahar ve yaz aylarında gölün suyu acılaşıyor. Akyatan Gölü su kuşlarının yaşama ve üreme faaliyetleri için çok önemli bir nokta. Hatta bu öneminden dolayı uluslararası bir sözleşme olan Ramsar sözleşmesinde de kendine yer bulmuş. Yolunuz düşerse flamingo, suna, saz horozu gibi birçok farklı kuş türünü Akyatan Gölü’nde gözlemleyebilirsiniz. Ülkemizin bir numaralı şehri olan Adana’da daha fazla zaman geçirmek isterseniz gitmeden evvel Adana otelleri sayfasından kolayca seçim yapabilirsiniz.

☎️ FİYATLARI İNCELE