Gezi Rehberi Öneriler

Türkiye’nin En Güzel 8 Kanyonu

Yeryüzü harikaları arasında yer alan ve doğaseverler için adeta bir görsel şölen olan kanyonlar dünyanın neresinde olursa olsun sporcuları, gezginleri ve fotoğrafçıları kendilerine çekmeye devam ediyor. Doğa aşıkları yeryüzünün metrelerce yüksekliklere ulaşan görkemli duvarları gibi görünen kanyonları ziyaret etmek için dağ taş demeden zorlu yollara göğüs gerip doğanın kalbine yolculuk yapıyor. Her bölgesi ayrı bir doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Türkiye’de de birbirinden görkemli onlarca kanyon bulunuyor. Farklı bölgelerde ve farklı iklimlerde yer alan kanyonlar yalnızca dağcılık ile değil, rafting sporu ile ilgilenenlerin de uğrak mekanlarından. Doğa fotoğrafçılığı ve kısa doğa kaçamakları ile ilgilenen gezginlerin turistik amaçlı kanyon gezilerinde unutmamaları gereken en önemli nokta ise büyük ve derin kanyonların profesyonel ekipman ve rehber eşliği olmadan geçilmesinin tehlikeli olabileceği. Gerekli ekipmanlar, doğa aşkı ve görsel şölen hazırlıkları tamamsa işte doğudan batıya Türkiye’nin görülmeye değer hazineleri arasında bulunan 8 farklı kanyon:

Cehennem Deresi Kanyonu, Artvin

Dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliği taşıyan Cehennem Deresi Kanyonu ulaşımı güç ancak zorluğunu göğüsleyip başaranlar için muhteşem bir manzaraya sahip olan dağ kanyonu. Dağ kanyonu olma özelliği nedeniyle kanyonun en derin noktası dâhi deniz seviyesinden hayli yüksekte kalıyor. Artvin şehir merkezine 34 kilometre mesafede bulunan kanyon sarp kayalıklar ve dik yamaçlara sahip. Dünyanın ikinci en büyük kanyonu olmasına ve eşsiz bir manzaraya sahip olmasına rağmen yıllık turist ziyareti sayısında kendisinden çok daha küçük kanyonların gerisinde kalıyor. Cehennem Deresi Kanyonu’nu ve Artvin’deki diğer doğal güzellikleri yakından görmek için tek yapmanız gereken, hemen şimdi Artvin otelleri arasından birini seçmek.

Karanlık Kanyon, Erzincan

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde yer alan kanyon dünyanın en büyük kanyonları arasında yer alıyor. Üzerine Sırat on Fırat isimli dünyanın en yüksek ve en uzun asma yaya köprüsü inşa edilecek olan kanyon, pek çok doğa sporuna ev sahipliği yapıyor. Kanyona 1-1,5 saat süren bir bot yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Fırat Nehri’nin bir kolu olan Karasu üzerinde bulunan kanyon özellikle paraşüt ve basejump sporu ile ilgilenenlerin favori atlayış noktalarından. Sırat on Fırat köprüsünün tamamlanması kanyonu basejump sporcuları için daha da gözde bir merkez haline getirecek gibi görünüyor. Siz de bu doğal güzelliklere şahit olmak isterseniz, Erzincan otelleri araştırmanızı yapabilirsiniz.

Kapıkaya Kanyonu, Adana

Kapıkaya Kanyonu Adana’nın Karaisalı ilçesine 4 kilometre mesafede bulunan ve amatör gezginler için görece kolay bir kanyon gezisi imkânı tanıyan rotalar arasında bulunuyor. Kanyonu bölen Çakıt Deresi üzerine inşa edilen baraj sonrası kanyonda yürüyüş çok daha güvenli hale gelmiş. Ayrıca parkur boyunca dinlenme noktaları, zorlu bölgelerde geçişi kolaylaştırıcı kısa köprüler inşa edilmiş. Yüzlerce farklı bitkinin yetiştiği habitatı ile Kapıkaya Kanyonu sizleri bekliyor. Adana otelleri arasından dilediğiniz seçip harika bir doğa tatili planlayabilirsiniz.

İncesu Kanyonu, Çorum

Anadolu’nun ortasında, Çorum’un Ortaköy İlçesi’ne bağlı İncesu köyünde bulunan İncesu Kanyonu mevsimine göre rafting ve doğa yürüyüşü sporları için uygun özelliklere sahip olan, pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan ve tüm bunların yanı sıra tarihi kalıntıları ile dikkat çeken bir kanyon. Kanyonun her iki tarafında M.Ö. 2.yy’a kadar uzanan bir tarihe sahip duvar kalıntıları, mağaralar ve oyuklar bulunuyor. Yine kanyon üzerinde Helenistik Çağ’da yapıldığı bilinen en büyük Kybele kabartması bulunuyor. Haziran-Ekim dönemleri arasında Çekerek Irmağı sakin bir yapıya sahip olduğundan bu dönemlerde ırmağın içerisinden geçerek tanrıça Kybele kabartmasını görmek mümkün.

Valla Kanyonu, Kastamonu

Batı Karadeniz’in saklı cennetlere ev sahipliği yapan ve sizlere başka bir gezegendeymişsiniz gibi hissettiren botanik bahçelere sahip Küre Dağları’nı bilmeyen yoktur. Valla Kanyonu da Küre Dağları Milli Parkı’nda yer alan ve dünyanın en derin ikinci, en büyük dördüncü kanyonu olma özelliğine sahip muhteşem bir doğa harikası. Devekani Çayı’nın aşındırması sonucu oluşan ve atmaca, akbaba gibi pek çok vahşi hayvana ev sahipliği yapan Valla Kanyonu’nun profesyonel destek olmadan geçilmesi mümkün değil. Güvenli olması için kanyonun zirvesine seyir platformu inşa edilmiş durumda. Eşsiz doğa manzarası için Valla Mahallesi’nden sonra 1.5 kilometrelik bir yürüyüşle seyir terasını ziyaret edebilirsiniz.

Ihlara, Aksaray

Aksaray ili sınırları içerisinde yer alan Ihlara Kanyonu, bilinen diğer adı ile Ihlara Vadisi, doğası ve tarihi yapıları ile her yıl binlerce gezgini ağırlayan ve turistik amaçlı ziyaret edilen merkezlerden biri. Aksaray iline yalnızca 40 kilometre uzaklıkta bulunan kanyon, Nevşehir’de bulunan Ürgüp-Göreme gibi turistik yerleri ziyaret eden gezginlerin günübirlik uğrayabileceği mesafede bulunuyor. Vadide su üzerinde alabalık keyfi yapmanızın yanı sıra kanyonun çevresindeki mağaraları, kiliseleri ve yerleşim yerlerini görmenizi öneriyoruz.

Göksu Kanyonu, Mersin

Mersin’in Mut ilçesinde bulunan kanyon, rafting ve kano ile ilgilenen sporcuların bir diğer uğrak mekanları arasında bulunuyor. Eşsiz doğası ve su sporlarına elverişli nehir yapısı ile misafirlerini bekleyen kanyon, nehir akış hızı benzer yerlere göre kıyasla daha düşük olduğundan rafting sporuna yeni başlayan sporcular için uygun bir rota. Mersin otelleri arasından Göksu Kanyonu’na en yakın olanı seçebilirsiniz.

Köprülü Kanyon, Antalya

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Köprülü Kanyon, Antalya’nın Manavgat ilçesinde, şehir merkezine yaklaşık 90 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Köprülü Kanyon’un doğal dokusu içerisinde binlerce turist çeken en önemli özelliği yaklaşık 12 km uzunluğunda popüler bir rafting parkuruna sahip olması. Kanyonun içerisinden geçen Köprüçay Irmağı, amatör ve profesyonel rafting meraklılarının vazgeçilmez adreslerinden. Ayrıca kamp yapmaktan hoşlanmayan gezginler için bölgeye çok yakın Antalya otellerinde ya da Manavgat, Kemer, Side gibi ilçelerde bulunan otellerde konaklamak mümkün.