Aktiviteler Genel Gezi Rehberi Macera Türkiye

Türkiye’de Yapabileceğiniz Aktiviteler

Türkiye’de yapabileceğiniz birden fazla aktivite bulunmaktadır. Dışarıdan bakıldığında ilgi çeken belki de korkarak yaklaştığınız aktiviteleri okuduktan sonra gerçekleştirmek için sabırsızlanacaksınız. Birbirinden renkli görüntülere tanık olacak, heyecanı ve macerayı doruklarına kadar yaşayabileceksiniz. Kendinizi ister masmavi sulara bırakacak, isterseniz dağ tırmanışı yaparak macera dolu anlar yaşayabileceksiniz. Belki cesaretinizi toplayarak Skydive yapabilir ve Efes antik kenti manzarasının görkemine kendinizi bırakabilirsiniz! İlgi alanınıza göre Dağ tırmanışları, Rafting, Yamaç paraşütü ve Dalış gibi aktiviteleri tercih edebilirsiniz. Hayatınıza büyük bir renk katmak ve heyecanı doruklarına kadar yaşayabilmek için aşağıdaki maddeleri mutlaka okumalısınız!

1)YAMAÇ PARAŞÜTÜ – HAVADA KUĞU GİBİ SÜZÜLÜN

Yamaç paraşütü, serbest atlama paraşütüne benzeyen bir paraşüt ile uçak yerine, yüksek bir tepeden koşulmak suretiyle havalanmaktır. Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlamasıyla hava ile dolar ve pilotla birlikte havalanır. Uçuşların süresi malzeme performansına ve pilotun tecrübesine bağlı olarak saatlerce sürebilir. Eğer ki daha önce yamaç paraşütü yapmadıysanız ve bir seferlikte olsa yamaç paraşütü adrenalini yaşamak istiyorsanız, deneyimli bir pilot eşliğinde havalanabilirsiniz. Bu iki kişilik uçuşa, ‘’tandem uçuş’’ denir.

Peki kimler uçabilir? Öncelikle 100 kilogramın üzerinde olmamak gerekiyor. Ayrıca hamileler, astım hastaları, kalp rahatsızlığı ve sara hastaları da maalesef uçamıyorlar. Yaş sınırı olarak aile izni olduğu taktir de her yaştan adrenalin tutkunu bu sporu yapabilir.

Yamaç paraşütü yapabileceğiniz bölgeler:

2)RAFTİNG – AKARSULARIN ÇILGIN SULARINA KAPILIN

Rafting akarsu üzerinde yapılan ve akarsu sporlarının en çok ilgi gören dalıdır. Genellikle yaz aylarıyla birlikte anılan bir spor dalıdır ancak akarsuların debisi ilkbahar ve sonbaharda daha yüksek olduğundan bu iki mevsimde daha büyük keyifle yapılıyor. Nehir ve çay gibi akarsular yatakları içinde akarken kaya, ağaç kütüğü, kısa veya uzun çağlayan gibi bir takım doğal engellerle karşılaşır ve bu nedenle suyun akışı zaman zaman değişir. Rafting denilince akla beraberinde Çoruh Nehri geliyor. Dünyanın en hızlı ve en derin nehirlerinden biridir. Artvin’in en büyük akarsularının başında gelmektedir. Çoruh Nehri’ne dünyanın her bölgesinden düzenli olarak Rafting, kano ve nehir kayağı gibi sporlar için yerli ve yabancı amatör ve profesyonel sporcular geliyor.

Rafting zorluk dereceleri nelerdir? 2 ve 3 dereceli parkurlar acemiler ve ilk kez deneyecekler olanlar için ideal. 4 ve 5 dereceli parkurları ise profesyonel Rafting sporları kullanıyor.

Rafting yapabileceğiniz bölgeler:

3) DALIŞ SPORU – MASMAVİ SULARA KENDİNİZİ BIRAKIN

Türkiye’de su altına duyulan ilgi son 10 yılda hızla artış göstermiştir. Ege ve Akdeniz kıyıları scuba adı verilen dalış sporunu artık iyice benimsedi. Su altının mavi derinliklerinde eşsiz bir deneyim yaşamak istemez misiniz? Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var su altı federasyonundan onaylı yetki belgesi olan dalış merkezleri ve hocalarıyla çalışmak. Bu deneyimi bir kere yaşayanlar için vazgeçilmez bir duruma dönüşecek. Derinliklerdeki büyüyü keşfetmek istiyorsanız bu yaz dalış deneyimi gerçekleştirmenin tam sırası.

Dalış keyfini yapabilmeniz için en doğru rotalar; Çeşme, Çanakkale, Ayvalık, Marmaris, Datça, Kaş, Fethiye, Kemer, Bodrum gibi bölgeleri tercih edebilirsiniz.

Dalış yapabileceğiniz bölgeler: 

4)DAĞ TIRMANIŞI – KENDİNİZİ ZİRVELERE ÇIKARIN

Türkiye’de her yıl yerli ve turist akınları ile dağ tırmanışları gerçekleşmektedir. Ülkemizde birçok güzel dağlar bulunuyor.  Hem ulaşım hem de ekonomik açıdan kolaylık sağlayan dağlara, teknik tırmanış yapmak isteyenler Aladağlar’a, Geyik Bayırı’na gider. Yüksek irtifa yapmak isteyen Süphan Dağı’na Erciyes’e, Ağrı Dağı’na vs giderler. Dağcılık özgür bir spordur. Yalnız başınıza kaldığınız ve birbirinden çeşitli duyguları bir arada yaşayacağınız durumlar vardır. Ülkemizde dağcılık etkinlikleri ilk kez yabancıların bizim dağlarımıza çıkmasıyla başlamıştır. Bu ilk tırmanışlar dağcılık etkinliklerinden çok bilimsel araştırma temelinde gelişen tırmanışlardır.

Bu konuda bilinen ilk tırmanış Alman fizik profesörünün Büyük Ağrı dağına yaptığı tırmanıştır. 27 Eylül 1829 tarihinde Prof. Dr. F. V. Parrot Büyük Ağrı dağının zirvesine (5165 m.) ulaşan ilk kişi olmuştur. Ülkemizde dağcılık etkinliklerinin başlangıcı olmuştur.

Dağ tırmanışı yapabileceğiniz bölgeler: 

5)TREKKİNG – DOĞANIN KEŞFEDİLMEYEN KAPILARINI ARALAYIN

Türkiye’nin her noktası keşfedilmeyi bekleyen güzelliklerle dolu. Dağların güzelliğinden, ovaların sessizliğine doğru bir yürüyüşe çıkmak ve yeni güzellikleri keşfetmek istiyorsanız Trekking size en uygun sporlardan birisi. Peki Trekking ne anlama geliyor? Dilimize İngilizce’den giren bir kelimedir. İz, yol takip etmek olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Genellikle doğa koşullarında yapılan, zorluk dereceleri değişen, bazen konaklamalı da olan uzun yürüyüşler için kullanılan bir tanım. Trekking, Türkiye’de özellikle son yıllarda hızla gelişen bir turizm sektörü. Trekking yapabilmek için özel bir eğitim almak gerekmiyor. En uygun mevsimler sonbahar ve ilkbahar zamanları oluyor. Muhteşem doğamızı keşfe çıkmak, doğal güzelliklerimizi keşfetmek ve temiz havayı içinize çekebilmek için en ideal fırsat. Sağlık problemi olmayan herkes Trekking yapabilir.

Trekking yapabileceğiniz bölgeler:

6) KİTEBOARD (KİTESURF) – DENİZLERİ AŞARAK GELİN

Kiteboard ya da diğer adıyla kitesurf, vücuda bağlı büyük bir uçurtmayı, iplerin bağlı olduğu bar (çubuk) yardımıyla kontrol edip su yüzeyinde kayılarak yapılan bir spordur. Çok büyük boyutlu uçurtma ve board kullanılarak yapılan extreme bir su sporudur. Peki Kiteboard kime uygun? Aslında hevesi olan herkes için uygun ancak kilo ayıraç oluyor tabi ki. Kiteboard öğrenmek için üst yaş sınırı yok, alt yaş sınırını ise kilo ile belirliyorlar. Dışarıdan bakıldığında Kiteboard’un fiziksel ve zor bir spor olduğu olsa da aslında tam tersi. Kite’ın kuvvetini harness vasıtasıyla ve vücut ağırlığı kullanılarak tutuluyor, kollar ile sadece kite’ı yönlendiriliyor. Böylelikle kesinlikle fiziksel bir güç gerekmiyor.

Kiteboard yapabileceğiniz bölgeler:

7) BALON TURU – KENDİNİZİ EŞSİZ KAPADOKYA MANZARASINA BIRAKIN

Kapadokya denilince gözümüzün önünde canlanan havada kuğu gibi süzülen balonlar oluyor. Ayaklarınızı yerden kesmeye ve kendinizi Kapadokya’nın eşsiz manzarasına sabahın ilk saatlerinde bırakmaya var mısınız ? Rotasını rüzgarın belirlediği bir balonla gökyüzünde keşiflere çıkacak, ayaklarınızı yerden kesecek güzellikleri tepeden izleyebilme şansına sahip olacaksınız. Öncelikle sabahın çok erken saatlerinde uyanmanız gerekiyor çünkü balonlar sıcak hava balonu ve hava ısındıkça uçuş yapılamıyor. Balonlar 900 metreye kadar çıkabiliyorlar. Peki her mevsim balon turu yapılıyor mu? Kapadokya’nın her mevsimi ayrı güzelliklerle yaşanıyor. Balon turları da 12 ay boyunca, hava koşullarının uygun olduğu her zaman yapılıyor. Balon Turunda bölgede nereler görülebiliyor? Ürgüp, Göreme, Avanos gibi Kapadokya’nın tüm cevherlerini kuşbakışı görebiliyorsunuz. Taş evler, Uçhisar Kalesi, Kızılırmak, Erciyes, Hasan Dağı, Kiliseler, güvercinlikler, vadiler ve bağlar bahçeleri tüm güzelliği ile izleyebiliyorsunuz.

8) SKYDİVE/ EFES ANTİK KENTİ – GÖZLERİNİZİ KAPATIN, KENDİNİZİ BOŞLUĞA BIRAKIN

Enerji, adrenalin, heyecan ve full çılgınlık dolu bir macera sizi bekliyor! Skydive olarak adlandırılan spor, kendinizi havadan aşağıya kuğu gibi bırakmak. Aslında bir nevi kendinizi boşluğa bırakmak denilebilir. Bu sporu meslek, hobi ya da bir yaşam biçimi şekline dönüştürenler de var. Tek yapmanız gereken cesaretinizi toplayarak kendinizi boşluğa bırakmak. Günümüz imkanlarında son derece rahat bir spora dönüşen paraşütçülük oldukça kolay öğrenilen bir hobiye dönüşüyor. Teknik olarak uçaktan atladığınız an düşüş başlıyor. Hızınızı belli aralıklarla ayarlayabilir ya da yatay süzülüş hatta vücudunuzla uçabilirsiniz. Daha ilerisi olarak havada bale, sörf, akrobasi, çoklu formasyonlar gibi çeşitli yarışma dalları söz konusu. Atlayıştan sonra bol adrenalin yere süzülürken açılan paraşütün mutluluğu sizlere tekrar tekrar atlama hevesi yaşatacak.

Türkiye’de nerelerde yapılabilir ?

İzmir’e bağlı Selçuk’tan Kuşadası’na giderken hemen Meryem Ana ve Efes Antik Tiyatrosu’nu geçer geçmez sol tarafta Türk Hava Kurumu’na bağlı Efes Atlayış Merkezi bu servisleri veriyor.