Aktiviteler Gezi Rehberi Öneriler

Türkiye’de Sörf Yapabileceğiniz Koylar

Üç tarafı denizler ile çevrili Anadolu kıyıları su sporları meraklıları için adeta bir cennet. Türkiye okyanus kıyısına sahip olmamasına rağmen bol rüzgâr alan kıyıları ve hırçın dalgalı denizleri ile hem dalga sörfü hem rüzgâr sörfü için uygun pek çok koya sahip. Dalgalar ile dans etmeyi ve rüzgârla yarışmayı tutku haline getiren sporcular ve sörf sporuna gönül veren amatörler sörf yapmaya elverişli dönemler içerisinde Karadeniz’den Ege’ye, Marmara’dan Akdeniz’e farklı sörf merkezleri arasından dilediğini seçebiliyor. İster dalga sörfüne ister rüzgâr sörfüne gönül vermiş olun sizin için hazırladığımız Türkiye’nin üç bir yanındaki sörf yapabileceğiniz koylar listesinden size en uygun noktayı seçebilirsiniz.

Alaçatı, İzmir

Türkiye’de sörf denildiği anda lafa Alaçatı ile başlamamak mümkün değil. Alaçatı yılın her dönemi sert rüzgâr alan kıyısı ile rüzgâr sörfünün Türkiye’deki en önemli merkezi konumunda bulunuyor. Rüzgârı ve dalgası ile sörf sporuna elverişli bir koya sahip olan Alaçatı pek çok uluslararası müsabakaya da ev sahipliği yapıyor. Milli sporcuların ve profesyonel eğitmenlerin işlettiği pek çok sörf merkezi bulunduran Alaçatı Liman Mevkii’nde bütçenize ve vaktinize uygun eğitim programları arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Gerekli ekipmana sahip olmayan amatör sporcular ve ekipmanları yanında olmadan seyahat eden gezginler tüm merkezlerden gerekli ekipmanları günlük, haftalık ya da aylık periyodlar altında kiralayabiliyor. Her yaştan ve her seviyeden sporcuya uygun özel eğitimlere ve ekipmanlara erişimin mümkün olduğu Alaçatı’da mayıs ve ekim ayları arası açık olan sörf sezonu boyunca dünyanın dört bir yanından gelen sporcular ile birlikte sörf yapmanın keyfini çıkarmak mümkün. Alaçatı’da her yıl sezon başında belirlenen parkurlar, bölgede esen rüzgârın iklim koşullarına bağlı olarak sudaki akıntı ile aynı yönde hareket etmesi sonucu sörf yapanlar için güvenli ve elverişli rotalar olma özelliği taşıyor. Ayrıca uzun mesafeler boyunca sığ kalan su derinliği sayesinde yüzme bilmeyen sörf meraklılarının dahi bu sporu deneyebilmesine imkân tanıyan Alaçatı her kesimden sörf meraklısını ağırlamaya devam ediyor. Alaçatı otelleri arasından bütçenize en uygun olanı seçerek rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Datça, Muğla

Rüzgâr sörfü tutkunları için Ege’nin sert rüzgârlı koylarından bir diğeri Muğla’nın Datça ilçesinde bulunuyor. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında sert rüzgâr alan bölgede birden fazla sörf merkezi bulunuyor. Datça, hırçınlaşabilen rüzgârı nedeni ile yeni başlayanlardan ziyade, fazla kalabalık olmayan bir koyda profesyonel sporcular ile birlikte sörf keyfi yaşamak isteyen tecrübeli sporculara hitap eden bir merkez. Yalnızca sörf sporuna özel olarak kurulmuş okul nitelikli bir konaklama tesisine de sahip olan Datça Mayıs-Eylül ayları arası sörf sezonu boyunca sörf meraklılarını ağırlamaya devam ediyor. Datça bölgesini tercih edecek acemi sörf meraklılarının dikkat etmesi gereken bir nokta temmuz ve ağustos ayları arasında bu bölgede sert rüzgârların esiyor oluşu. Bu dönemlerde bölgede esen rüzgâr şiddeti, yelken hakimiyeti konusunda tecrübeli olmayan acemi sporcuları zorlayabilir. Datça otelleri araştırmanızı önceden yaparak siz de erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Akyarlar, Muğla

Ege’de rüzgâr sörfünün bir diğer adresi yeni açılan sörf okulu sonrası bu spora gönlünü veren sporcuları kendine çekmeye başlayan Bodrum’un gözde koyu Akyarlar. Akyarlar koyunun tertemiz, cam gibi berrak denizi yumuşak dalgalara sahip olmasına rağmen görece derin bölgeler içerdiğinden yeni başlayan sporcuların acele ile açıklara seyir etmesi güvenli olmayabilir. Kıyıda profesyonel eğitmenler eşliğinde alınan dersler gerekli yetkinliğe ulaşılması için yeterli. Sörf takımına sahip olmayanlar için tüm ekipmanın kiralanması mümkün. Akyarlar otellerine göz gezdirebilir ve dakikalar içerisinde online rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Alanya, Antalya

Sörf tutkusu yalnızca rüzgâr sörfü değil aynı zamanda tahtanın üzerinde yelkensiz özgürlüğü ifade eden dalga sörfü demek. Okyanus dalgalarını aratmayan hırçın dalgaları ile Akdeniz’in incisi Alanya Türkiye’de dalga sörfçülerinin vazgeçilmez adresi. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’na bağlı projelerle de desteklenen dalga sörfü Alanya’da Kleopatra Plajı, Oba Plajı ve Galipdere Plajı gibi noktalarda yapılabiliyor. Bölgede sörf yapacak olan sporcuların dalgaların sert kırılmalar yaşadığı dönemlerde yetkinliklerinden emin olmaları güvenlik açısından önemli. Dileyenin dalgalı günlerde Oba Plajı’nda profesyonel eğitimler alması mümkün. Alanya otelleri listesinden dilediğinizi seçerek online rezervasyon yaptırabilir, böylelikle daha ekonomik bir tatil planlayabilirsiniz.

Şile, İstanbul

İlk defa duyanların muhtemelen şaşıracağı bir sörf merkezi olan Şile, İstanbul’dan uzaklaşma imkânı olmayan sporcular için mükemmel bir alternatif sunuyor. Karadeniz’in hırçın dalgaları ile kum zemini birleştiren Şile dalga sörfçülerinin sıklıkla tercih ettiği merkezler arasında bulunuyor. Şile’de merkezin yalnızca birkaç kilometre doğusunda kalan Ağlayankaya da sörf için tercih edilen bir diğer nokta. Sörf için Şile bölgesini tercih edecek sporcuların dikkat etmesi gereken en önemli nokta bu bölgede sert fırtına zamanlarında kondisyon ve yetkinliğin yüksek olması gerekliliği. Şile merkez kısa ve sert kırılan dalgaları, Ağlayankaya ise yer yer kayalık zemini nedeni ile sahip olduğu sert dalgaları ile tecrübeli sörfçüler için eğlenceli noktalar olsa da yeni başlayan amatör sörf meraklıları için pek uygun seçenekler değil. Şile otellerine hemen şimdi göz gezdirebilir ve tatil bütçenizi erkenden belirleyebilirsiniz.

Kerpe, Kocaeli

Kocaeli’nin Karadeniz kıyısında Kandıra ilçesine bağlı Kerpe beldesi su sporlarına gönül veren ve dalgalar üzerinde süzülmenin tadını yaşamak isteyen sörf meraklılarının bir diğer uğrak noktası. İstanbul’a yakınlığı nedeniyle tatilciler tarafından sezonda sıklıkla tercih edilen ve Karadeniz’in Bodrum’u olarak anılan Kerpe, özellikle dalga sörfüne yeni başlayan amatör sporcular için güvenli ve güçlü su akıntısı olmayan bir koya sahip. Kerpe’de aynı zamanda bir konaklama tesisi olan sörf akademisi bulunmakta. Merkezde konaklama hizmetinin yanı sıra her yaştan ve yetkinlikten sörf meraklısına hitap eden dersler, sörf kampları ve ekipman kiralama hizmeti bulunuyor. Kerpe otelleri ve diğer çevre ilçelerdeki konaklama tesislerine göz atabilirsiniz.