Destinasyon Gezi Rehberi Öneriler Türkiye

TÜRKİYE’DE KAYAK TATİLİ YAPABİLECEĞİNİZ EN GÜZEL 10 YER

Tatil birçok insanın vazgeçilmezi haline gelirken tatil konseptleri de sürekli olarak değişiyor. Tatil denilince kimilerinin aklında deniz, kum, güneş üçlüsü uyanırken, kimilerinin de kış ayının büyüsüne kapılıp tam bir kış tatili yaşamak geliyor. İster yaz, ister kış tatili insan bedenini dinlendiren aynı zamanda yenilenmiş ve enerji veren bir yapıya dönüştürebiliyor. Dört mevsimi birbirinden güzel aktiviteler ile geçirilen muhteşem doğası, havası ve iklimi ile adeta dilediğiniz tatili yaşayabilme fırsatı sunan eşsiz şehirlerimizde tatil imkanı oldukça fazladır. Kış aylarında bembeyaz karların arasına karışıp kayak yaparken sıcacık güneş içinizi ısıtacak. Kayak tatiliniz boyunca sabah camınıza vuran kar taneleri ile uyanacak ve muhteşem bir kahvaltı sonrası kendinizi kayak yapmak için dağın yamaçlarına bırakabileceksiniz. Telesiyej ve teleferiğe binerek eşsiz manzaraların keyfini kuş bakışı çıkartabilirsiniz. Birbirinden renkli etkinlikler, sucuk ekmek partileri, müzik, eğlence dolu kış tatiliniz için aşağıdaki bölgelerden hemen rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

⇒ KAYAK OTELLERİNİ İNCELE

 1) BURSA – ULUDAĞ

Uludağ Türkiye’de kayak turizmi denilince akla ilk gelen yerlerden biridir. 40 km’ye yakın uzunluğu ve 2543 metre yüksekliğe sahip Uludağ, kış aylarının vazgeçilmez bölgesidir. 1993 yılından beri kayak yapılan bir merkez olup 1961 yılında milli park ilan edilmiştir. Uludağ’da doğal güzellikleri engellememek için işletmeleri 2 ayrı bölgeye ayırmışlardır. Ancak 2 bölgede birbirine yakın mesafededir. 1. Bölgede bulunan pistler daha çok orta zorluk seviyesindedir. 2 bölgede Kuşaklı ve beden terbiyesi gibi zorluk seviyesi yüksek pistler bulunmaktadır. Kayak yapma açısından en uygun dönem Kasım ayında başlar. Şubat ayının sonunda da sezon yavaş yavaş kapanır. Uludağ ormanlarında doğa yürüyüşü, kamp alanları, kamp ateşi, mangal vb. birçok aktivite alternatifleri de bulunuyor.

⇒ ULUDAĞ OTELLERİNİ İNCELE

2) ERZURUM – PALANDÖKEN

Erzurum Palandöken, dünyanın önemli kayak merkezleri arasında yer alıyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Erzurum ilinde bulunan Palandöken Dağı 3271 metre yüksekliğindedir. Pist uzunluğu 28 km olan Palandöken’de toplam 22 adet pist bulunuyor. Palandöken kayak merkezi Türkiye’nin en uzun pistine sahiptir. Kar kalitesi, sahip olduğu kaliteli tesisler ve her seviyeden kayak severe hitap eden pistleriyle Türkiye kış turizminin gözde merkezlerinden birisidir.  Palandöken’de kayak keyfi Aralık ayının başında başlar ve Mayıs ayına kadar devam eder. Kayak merkezinde bulunan birçok tesis ve pistin bulunması kar sporunu profesyonel veya amatör olarak yapan herkes için bir tercih sebebi. Kayak merkezinde ayrıca Uluslararası standartlara uygun 2 adet pist bulunuyor.

⇒ PALANDÖKEN OTELLERİNİ İNCELE

3) KARS – SARIKAMIŞ

Kars ili sınırları içerisinde yer alan Sarıkamış ilçesinin Çamurlu dağlarına kurulu Sarıkamış Kayak Merkezi, kar kalitesi ve pistleri bakımından dünyanın önemli kayak merkezleri arasında yer almaktadır. Dünya’da benzeri yalnızca Alp Dağları’nda görülen ‘Kristal Kar’, Sarıkamış’ı marka haline getiren en önemli özelliklerden biridir. 2200’den 2900’lere ulaşan yüksekliklere erişen platoları ile dokuza yakın 25 km uzunluğa sahip kayak pistleri mevcuttur. Sarıkamış Kayak Merkezi’nde 2 adet telesiyej, 1 adet teleski tesisi hizmet vermektedir. Aynı zamanda bölge Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı olarak koruma altına alınmıştır. Kayak merkezi, telesiyej alanları, iri taneli kristal ve sarı çam ağaçlarının manzarası karşısında kayak yapmanın keyfini çıkarabileceğiniz eşsiz bir bölgedir.

⇒ SARIKAMIŞ OTELLERİNİ İNCELE

4) KAYSERİ – ERCİYES

Kış sezonu kayak merkezlerinin popüler destinasyonlarından biri haline gelen Kayseri Erciyes, Türkiye’nin üçüncü, Orta Anadolu’nun ise en yüksek dağıdır. 3.917 metre yüksekliğindeki Erciyes’in muhteşem zirvesi o kadar yüksektir bulutların üstünde kalır. Kış aylarında ülkemizin sayılı kayak merkezlerinden birine sahip olan Erciyes Dağı’na tırmanışlar genellikle Nisan ayının sonunda başlayıp Kasım ayına kadar sürmektedir. Erciyes’te mutlaka sucuk ekmek yemenizi öneririz. Sucuğu ile ünlü olan şehrin mükemmel sucuk mangal keyfine gittiğiniz her yerde rastlayabilirsiniz. Kayak yapmanın tadını çıkarmak için en uygun zaman Aralık-Ocak-Şubat aylarıdır. Mevsim koşullarına göre Mart ve Nisan aylarını da kapsayabilir.

⇒ ERCİYES OTELLERİNİ İNCELE

5) ISPARTA – DAVRAZ

Davraz Dağı, Akdeniz’de bulunan Göller yöresi üzerindeki Kovada ve Eğirdir gölleri arasında yükselmektedir. Akdeniz bölgesindeki en yüksek dağlardan biridir. Davraz Dağı Isparta il sınırına 26 km uzaklıktadır. Tertemiz mis gibi doğası, bin bir çiçeğin açtığı muhteşem doğası ile adından sıkça söz ettiren Davraz anlamı ise dağların gülüdür. Kayak merkezinde irili ufaklı 12 adet pist bulunmaktadır. Pistlerin uzunluğu ise 23 kilometre civarındadır. Yüksekliği 2635 m’dir. Bitki örtüsü bakımından oldukça zengin olan bölgede, özellikle çam, ardıç, sedir cinsinde ağaç ve bitki toplulukları bulunmaktadır. Davraz kayak merkezine geldiğinizde isterseniz muhteşem güzelliğin tadını çıkarabilir, isterseniz de kızak sporu yapabilirsiniz.

⇒ ISPARTA OTELLERİNİ İNCELE

6) KASTAMONU – ILGAZ

Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu’ya 40, Ankara’ya 210 km uzaklıkta yer almaktadır. Kastamonu ve Çankırı illeri arasında bulunan Ilgaz Dağı üzerinde 2850 metre akımlı alanda kurulmuş olan Ilgaz Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Aralık ve Nisan aylarında bembeyaz huzur verici atmosfer eşliğindeki kış tatiliniz için Ilgaz Kayak Merkezi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Hem Karadeniz hem de batı Karadeniz’in en yüksek dağı olma özelliğini taşımaktadır. Kendini geliştirmek isteyenlerin tercih ettikleri bölgede kayak dönemi Aralık ayında başlar Nisan ayına kadar devam eder. Tertemiz havası, huzur dolu görüntüsü ile Ilgaz Dağları’nda kayak yapmanın keyfini çıkarmanızı öneririz.

⇒ ILGAZ OTELLERİNİ İNCELE

7) BOLU – KARTALKAYA

Bolu ilinin doğu tarafında Köroğlu Dağları’nda bir kayak merkezi olan Kartalkaya, doğal güzelliği barındıran eğlence ile bütünleşen keyifli bir tatil sunan turizm bölgesidir. Zirvesi 2200 metredir. Eğim ve zorluk derecesine göre 25 adet pisti vardır. Kartalkaya Kayak Merkezi’nde sezon aralık ayında başlar. Mart ayına kadar devam eder. Pistlerin toplam uzunluğu ise 40 km’yi bulmaktadır. Ülkemizin yeşil doğası, havası, ormanları, göl ve yaylaları saymak bitmeyecek doğal güzellikleri arasına Kartalkaya’da kar keyfini yaşamanızı öneririz. Beyazlar içerisindeki çam ağaçları arasında kayak yaparken sıcacık güneşi ve mis gibi havası içinizi ısıtacak.

⇒ KARTALKAYA OTELLERİNİ İNCELE

8) KOCAELİ – KARTEPE

Yüksekliği yaklaşık 1700 metre olan Kartepe, Samanlı Dağı bölgesinde ve İzmit’in biraz doğusunda yer almaktadır. İstanbul ve çevre illere yakınlığı ile ulaşım kolaylığı sağlar ve yerli-yabancı birçok turist tarafından tercih edilir. İzmit, İstanbul ve Adapazarı noktalarına yakın olması ve Sapanca manzarası nedeniyle, göl meraklılarının uğrak noktası olması Kartepe’yi önemli bir turizm bölgesi haline getirmiştir. Kartepe Kayak Merkezi’nde 4 adet ana pist bulunmaktadır. Kış aylarının yanı sıra yaz aylarında da doğa yürüyüşü, piknik alanları ve çevresinde bulunan bir çok etkinlik imkanı ve restoran işletmeleriyle tercih edilme sebebidir. Kış turizminin en canlı olduğu aylar Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır. Türkiye’nin en yeni kayak merkezlerinden biri olan Kartepe, özellikle doğal güzelliği, ormanları ve Sapanca gölü ile dikkat çekmektedir. Ayrıca İstanbul’a 1 saatlik uzaklığı ile de cazibesini arttırır.

⇒ KARTEPE OTELLERİNİ İNCELE

9) ANTALYA – SAKLIKENT

Antalya kadar sıcak bir bölgenin hemen yanı başında yer alan Saklıkent kayak merkezi Türkiye’nin doğal güzelliklerinin apayrı bir yanını yansıtmaktadır. Saklıkent Kayak Merkezi, Torosların Beydağları kısmında yer alan Bakırlıdağı kuzey yamacına kurulmuş 500 dağ evi ve kayak tesislerinden oluşan bir kayak kompleksidir. Özellikle Şubat sonu ve Mart aylarında ‘’Gündüz Kayak, öğleden sonra deniz’’ sloganı ile öne çıkan Saklıkent, ılıman iklimi sayesinde ülkemizdeki sıcaklığın en yüksek olduğu kayak merkezidir. Antalya’da kayak mevsimi oldukça kısa sürer. Bu yüzden de kar kalınlığı ortalama 100-200 cm arasındadır. Aralık ayı sonunda açılan sezon Mart ayına kadar devam eder. Doğa ile iç içe olan Saklıkent Kayak Merkezi’nde harika bir pist ve muhteşem bir hava ile buluşacaksınız.

⇒ ANTALYA OTELLERİNİ İNCELE

10) GÜMÜŞHANE – ZİGANA

Zigana Kayak Merkezi, Karadeniz bölgesinde yer alan ve kolaylıkla erişebileceğiniz kayak noktalarından biridir. Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Karadeniz’in Doğu Karadeniz bölgesinde yer alır ve Gümüşhane il sınırları içerisindedir. Zigana Kayak Merkezinde sezon başlangıcı Ocak ayı sonundadır. Hava koşullarına göre Mart ayına kadar sezonun devam edeceği söylenmektedir. 1900 metre ile 2500 metre yüksekliğindeki pistlere sahiptir. Kayak merkezinin kar kalınlığının ölçüsü 11 cm ile 150 cm arasındadır. Doğa ile iç içe olan Zigana, profesyonel kayak severler ya da kayak yapmayı yeni öğrenenler rahatlıkla merkezde vakit geçirebilirler.

⇒ GÜMÜŞHANE OTELLERİNİ İNCELE