Aktiviteler Destinasyon Gezi Rehberi Türkiye

Türkiye’de hangi aktiviteleri yapabilirsiniz?

Türkiye’nin dört bir köşesinde yapabileceğiniz pek çok farklı aktivite mevcut. Eğer deniz, kum ve güneş tatilini bir kenara bırakıp adrenalin dolu, maceraya atılabileceğiniz bir tatil geçirmek istiyorsanız ülkemizde bunları da gerçekleştirebileceğiniz rotalara yönelebilirsiniz.

İşte heyecanı elden bırakmayacağınız ve alternatif bir tatil yaşayabileceğiniz bölgeler…

Ölüdeniz’de yamaç paraşütü

parasut

Ölüdeniz’in muhteşem manzarasını yukarıdan izlemeye ne dersiniz? 2000 metre yüksekliğindeki Babadağ’dan paraşütle atlayarak bu maceraya dahil olabilirsiniz. Yamaç paraşütünün yanı sıra, atv safarileri, tekne turları, tüplü dalış ve antik kent turları da sizleri bekliyor.

Likya Yolu’nda trekking

trekking

3 bin yıllık tarihi ile 509 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan Likya Yolu, dünyanın en uzun yürüyüş yollarından biri olarak da biliniyor. Ölüdeniz, Kabak Koyu, Patara, Demre, Finike ve Adrasan gibi antik kentler de bu yol üzerinde yer alıyor. Likya Yolu’nda trekking doğayla mücadele edeceğiniz benzersiz bir deneyim olabilir.

Kapadokya’da balon turu

balon

Türkiye’nin en büyüleyici yerlerinden biri olan Kapadokya’da sabahın erken saatlerini balon turu ile renklendirebilirsiniz. Balon turuyla peri bacalarının üzerinden gün doğumunu izleyebilir, manzaranın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Eğer yükseklik korkunuz yoksa bu aktiviteyi Kapadokya’da kesinlikle yapmalısınız.

Kaçkarlar’da tırmanış

tirmanis

Kaçkarlar; tırmanış rotaları ve bu tırmanış esnasında kamp yapılan alanları ile oldukça ünlü. Türkiye’nin en iyi kamplı tırmanış rotalarından biri olan Kaçkarlar, adım attığınız her yerde bambaşka güzellikleri, eşsiz manzarası, yeşili, mavisi, gölleri, dereleri ve yaban hayatı ile unutamayacağınız heyecan dolu bir deneyim sunuyor.

Akyaka’da kitesurf

kitesurf

Muğla’nın Akyaka Gökova bölgesinde özellikle de Akçapınar sahili kitesurf tutkunlarının adresi. Yeni başlayanlar için okulların ve uzman eğitimcilerin verdiği kurslarda eğitim alabilir ve sizler de kiteboard yaparak bu heyecana ortak olabilirsiniz.

Düden Çayı’nda jetboat

jetboat

Düden Şelalesi’nin aktığı Düden Çayı üzerinde ise adrenalin dolu bir aktivite sizi bekliyor. Güçlü motorları ile jet boatlar, saatte 80 km. hızla giderken yaptıkları 360 derecelik dönüşleri, ani manevraları ve duruşlarıyla heyecan dolu anlar yaşatıyor. Bu heyecan bana çok diyorsanız da kano ve rafting etkinliklerine katılabilirsiniz.

Efes Antik Kenti’nde skydive

skydive

Efes’te skydiving için eğitim almış olmanız ya da bir belgeye sahip olmanız gerekmiyor. İhtiyacınız olan tek şey atlayış için biraz cesaretle atlamaya karar vermek. Atladıktan sonra ise 45 saniyelik serbest düşüşten sonra açılan çift kişilik paraşüt ile Efes Antik Kenti üzerinde süzülüp inanılmaz bir manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Çoruh Nehri’nde rafting

rafting

Yüksek debili çağlayanların ve yaza doğru doğu Karadeniz dağlarından eriyen karların beslediği Çoruh’un raftingde zorluk derecesi 5. seviyeye kadar çıkabiliyor. Çoruh Nehri‘nde adrenalin dolu rafting yaparken harika kanyonlardan, dar ve bereketli vadilerden de geçiyorsunuz.

Kekova’da deniz kanosu

kano

Kaş’ın tarihi batık şehiri Kekova’nın büyülü dünyasına deniz kanosu ile çıkmaya ne dersiniz? Düzenlenen kano turlarına katılarak bu benzersiz tabiat yolculuğunun her anını unutulmaz kılabilirsiniz.