Aktiviteler Destinasyon Gezi Rehberi Öneriler Türkiye

Termal Tatile İlk Kez Çıkacaklar İçin Öneriler

Termal sular pek çok hastalığa şifa bulmasının yanında, rahatlamak ve vücudunuzu dinlendirmek için eşsiz bir rahatlama imkanı sunar. Doğal şifa ve huzurun merkezi olan termal oteller Türkiye’de kaplıca ve yer altı suları açısından oldukça zengin bir ülke olduğundan dolayı termal havuzlar ve tedavi yöntemleri de oldukça yaygındır. Özellikle kış aylarında tatil denildiği zaman akla gelen ilk seçeneklerden biri. İş stresi, okul hayatı, yorgunluk ve rahatsızlıklarınızdan şikayet ediyorsanız kendinizi termal suların ferahlığına bırakabilirsiniz. Termal tatilde hem bedeninizi hem ruhunuzu dinlendireceksiniz. Türkiye Termal anlamda ilk sıralarda yer alırken, termal kaynaklar bakımından da dünyada ilk 5’e girmekteyiz. Bu olanaklar açısından da ülkemize her yıl binlerce turist çekiyoruz. Dilediğiniz otele rezervasyon yaptırmak için Termal Otelleri inceleyebilirsiniz.

TERMAL OTELLERİ İNCELE

TERMAL SUYUN FAYDALARI

Termal sular tepeden tırnağa pek çok hastalığın destekleyici tedavisinden ön plana çıkar. Bu tedavilerin en başında eklem rahatsızlıkları gelir. Suların içeriğinde mineraller ve sıcaklık seviyeleri hem eklem hem de cilt rahatsızlıklarında etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Tıpta ‘termomineral sular’ olarak adlandırılan termal suyun kaplıcada kullanılabilmesi için yer altından çıkan termal su olması, sıcaklığının 20 derece üzerinde bulunması, litresinde ise en az 1 gram mineral bulunması gerekmektedir.

 • Özellikle cilt rahatsızlıklarında, romatizmal hastalıklarda çok etkili bir tedavi sunmaktadır.
 • Astım, bronşit, alerjik üst solunum yolu rahatsızlıkları, nefes darlığı gibi solunum yolu hastalıklarında tedavi edicidir.
 • Sedef, egzama, akne gibi cilt rahatsızlıklarına
 • Kireçlenme, bel fıtığı, romatizmal rahatsızlıklarda
 • Felç, ameliyat sonrası hareket bozukluğu, çocuk felci kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde faydalıdır.

 • Mide rahatsızlıkları, obezite, insülin direnci, karaciğer yetmezliği, mide bağırsak problemi yaşayanlarda tedaviyi destekleyici olduğu bilinir.
 • Kaplıca sularının deri yüzeyindeki direkt etkilerinden en önemlisi yüzeysel kan dolaşımının hızlandırılmasıdır. Kaplıca kürü sonrasında saç yapısında olumlu değişimler, saçların görünümünde parlaklık ve sağlık, cilt görünümünde canlılık gözlemlenmektedir.
 • Sinir boyunca yayılan iltihaplanmalar sinir ucu iltihapları, tenden iltihabı, eklem zarı iltihabı gibi rahatsızlıkların tedavisinde olumlu etkisi bulunmaktadır.

 • Suyun rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi, rehabilitasyonun kritik öneme sahip olduğu beyin felci, çocuk felci gibi nörolojik rahatsızlıkların rehabilitasyonunda olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.
 • Ruhen yorgunluğa ve zihin yorgunluğu gibi şikayetlerin giderilmesinde faydaları bulunmaktadır
 • Termal su sayesinde kırıkların daha kısa sürede iyileştirildiği, hastalık sonrası yerleşen işlev bozukluklarının düzeltilebildiği gözlemlenmiştir.
 • Kronik bel ağrıları, eklem hastalıkları gibi yumuşak doku hastalıklarında tamamlayıcı tedavi unsurudur.
 • Astım, bronşiyal, aronik bronşit, alerjik üst solunum yolu hastalıkları gibi hastalıklara şifa kaynağıdır.
 • Termal su, böbrek taşlarının vücuttan atılmasına, bağırsak, böbrek ve idrar yolu hastalıklarına, idrar kesesi iltihabı gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkili olmaktadır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Termal tatili bir rahatsızlığınızdan dolayı tercih edecekseniz öncelikle doktorunuzun görüşünü almalısınız
 • Sıcak su havuzlarına yemekten hemen sonra girmemeye özen gösterin
 • Termal suda bulunan minerallerin vücut tarafından kabul edilmesi için termal suda hareketsiz beklenmesi gerekmektedir.
 • Kür uygulamaları en az 10 gün, en uygunu ise 15 gündür. Kaplıcalardaki ideal su sıcaklığı 36-38 derecedir ancak bazı durumlarda (çocuklar ve yaşlılar hariç) 40 derecelik banyolar da önerilmektedir.
 • Kaplıcanın ilk günü termal havuz kullanımı 15 dakikadan fazla olmamalıdır.
 • Konaklayacağınız otelin temiz ve ferah olması önemli kriterlerden biridir.
 • Aynı gün içerisinde 2 kereden fazla kaplıca kullanılmamalı, tansiyon hastaları mutlaka doktor izni ve önerisi ile kaplıca kullanmalıdır.

 • Hamileler, yeni doğum yapmış olanlar ve astım hastaları da kaplıca kullanmamalıdır.
 • Termal sularda şifa arayacaksanız hastalığınıza en uygun termal tedavi biçimini araştırıp uygulayın
 • Uzun süre termal havuzda kaldıktan sonra vucüt ısınızı korumak ve hasta olmaktan korunmak için havuz dışında kalın giyinmelisiniz.
 • Termal tedavi 15-21 gün uygulandığında etkisini gösterir, tatilinizi buna göre planlayın.
 • Günlük tedavinizden sonra istirahat etmeyi unutmamalısınız.
 • Sağlığınız için 37 derecenin üzerindeki sulara girmeyin.
 • Tesislerdeki sulara temiz mayo ile girilmelidir.
 • Havuzlarda sabun, şampuan, krem vb kullanılmamalıdır.
 • Hastaların vücut ısıları korunmalıdır.
 • Yüksek tansiyonu olan kişiler kısa süreli olarak termalleri kullanabilirler.

TERMAL TATİLE ÇIKARKEN NASIL HAZIRLANILMALI?

1) İYİ BİR VALİZ SEÇİMİ

Termal tatile çıkarken ya da herhangi bir tatile çıkarken valiz seçiminiz çok önemlidir. Kaç günlük bir tatil yapacağınıza karar verdikten sonra otelinize nasıl ulaşım sağlayacağınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Kendi aracınızla yola çıkacaksanız eğer büyük valiz almanız size sıkıntı yaratmaz ancak uçak ya da otobüs gibi araçlarla yolculuk yapacaksanız daha küçük valiz tercih etmelisiniz. Termal tatilinizde sizi kurtaracak parçalar bikini ve mayo ve rahat kıyafetler olacağından kozmetik ürünlerini tercih etmemenizi öneririz.

                 2) MAYO VE BİKİNİ ALMAYI UNUTMAYIN

Termal tatilin olmazsa olmazları olan Mayo ve Bikiniyi yanınıza almadan yola çıkmamalısınız. Kış ayında daha çok kazak ve hırka tercihinden yana olacağınız için havuza girmek için yanınıza birkaç çeşit mayo, bikini ve çıktıktan sonra giymeniz için pareo alabilirsiniz.

3) KESE TAKIMI

Banyo kesesi ve seti. Kaplıca sularına girip çıktıkça, cildinizde kuruluklar meydana gelebilir ve bu kurulukları kısa sürede hızlıca gidermek için bavulunuzda orta boy bir vücut losyonu ya da nemlendirici almanız gerekir. Termal tesislerde çoğu zaman hamam ve benzeri yıkanma alanları bulunur ve hizmet alanları içerisinde konuklara kese, köpük, masaj hizmeti sunan görevliler de vardır. Kendi setinizi yanınıza almanızı öneririz. Köpük lifi, ahşap masaj aleti ve topuk taşı gibi malzemelerin bulunduğu hamam setlerini, kozmetik satış merkezlerinde bulabilirsiniz.

4) HAVLU VE BORNOZ

Havlu ve bornoz tahmin ettiğiniz gibi termal tatilin önemli unsurlarındandır. Termal tesislerin hemen hepsinde, Spa merkezine giriş yaparken ya da odanızda havlu ve bornozunuz bulunmaktadır. Otelin kendi sunduğu havlu ve bornozları kullanmak istemeyebilir; bu sebeple valizinize mutlaka havlu ve bornoz almanız gerekmektedir. Hem duşta hem de termal havuzlarda kullanabilirsiniz.

5) KAYGAN OLMAYAN TERLİK

Termal tatilin bütün olanaklarından yararlanırken güç içerisinde ihtiyacınız olan en önemli şey Terlik olacaktır. Termal sulardan, masaja ya da havuza geçiş yaparken ayağınızda mutlaka terlik olmalı. Bütün gün ıslak kalma ihtimaliniz olduğundan dolayı tatiliniz boyunca kaygan olmayan bir terlik olmazsa olmazınız olacak.

6) NEMLENDİRİCİ VE SAÇ BAKIM ÜRÜNLERİ

Gün içerisinde kullanacağınız tuzlu ve tatlı sular, spa, masaj, sauna derken arınmış bir cilde sahip olacaksınız ancak gün sonunda cildiniz büyük oranda nem kaybına uğrayabilir. Bunun için de nemlendirici kremlerinizi yanınızda ayırmamanızı öneririz. Termal suların keyfini çıkarırken saçlarınızda da görülecek olan kuruluk için saç bakım kremlerinizi ve maskelerinizi de mutlaka almalısınız.

7) AZ PARÇA KIYAFET

Bu tatilinizde diğer tatillerden daha farklı olarak yanınıza rahat olacağınız kıyafetler almalısınız. Arınmak ve dinlenmek için gidip kendinizi termal suların ferahlığına bırakacağınız için tamamen kendinizi rahat hissedeceğiniz parçalar almalısınız. Size yük yaratacak fazla eşyalar almamaya özen gösterin.

⇒ TERMAL OTELLERİ İNCELE