Aktiviteler Avrupa Öneriler

Koprivnica Rönesans Festivali

Tarihsel bir etkinlik olan Koprivnica Rönesans Festivali, Koprivnica kentinin orta çağ tarihini, bölgenin ünlü şövalye oyunlarını, müziklerini ve el sanatlarını göstermektedir.

Rönesans, Avrupa’nın bugünkü kimliğinin gelişmesi yolunda atılmış en önemli adımlardan biridir. Yaklaşık 10 Avrupa ülkesinden gelen katılımcılarla yapılan Koprivnica Rönesans Festivali ‘nde 15. ve 16. yüzyıl olayları anlatılmaktadır.

Hırvatistan, Slovenya, İtalya, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Almanya, Rusya ve Polonya’dan 1000’den fazla kostümlü katılımcının katıldığı bu etkinliklerde mistik Avrupa tarihini daha yakından tanıyabiliyorsunuz.

Kopriva, Hırvatça’da ısırgan otu demektir. Rönesans aşçılarının elinde çıkan eski tariflerle bölgeye özel ısırgan otu ile yapılan yemekler festivalin en büyük özelliğidir.

4 günde toplam 50 bin kişinin katıldığı etkinlik yıldan yıla artmaktadır.

Bu yılın planı 
Koprivnica Hakkında

Koprivnica, ilk olarak 1272 yılında László IV zamanında bağımsızlığını ilan eden Hırvat krallığının merkezi olmuştur. 1376 yılında Kral Lajos zamanında ticaret ve askeri anlamda gelişmiştir. 2011 yılında şehir merkezinde yaklaşık 24 bin nüfusu olan şehir, Zagreb’e 120 km. Budapeşte’ye 280 km. ve Viyana’ya 290 km.dir.