Röportaj

Tadında Seyahat Gürhan Kara Röportajı

Öncelikle hoşgeldiniz, bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba. Ben Gürhan Kara. Seyahat, yemek ve oteller ile ilgili içerik ürettiğim www.tadindaseyahat.com adlı blogun kurucusuyum. Yine seyahat ve stili birleştirdiğim www.gurhankara.com adlı adımı taşıtan siteye de içerik üretiyorum. Bunun yanında yakın bir zamanda kurduğum Tadında Seyahat adlı Youtube kanalıma seyahat ile ilgili videolar hazırlıyorum. Çeşitli gazete ve dergiler için de seyahat yazıları yazıyorum. 3 yılı aşkın bir süredir bloggerlık yapıyorum ama asıl mesleğim çok farklı. Bir vakıf üniversitesinde 8 yıldır değişim programları direktörlüğü görevini yürütüyorum.

Tadında seyahat blogu ortaya nasıl çıktı?

Hem seyahat etmeyi, hem yemek yemeyi hem de fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Bunun sonucunda edindiğim tecrübelerimi insanlarla yalnızca facebook hesabımda paylaşıyordum. Sonra kendi kendime neden daha geniş çevrelerle deneyimlerimi paylaşmayayım dedim ve bir blog açmaya o şekilde karar verdim.

Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Bugüne kadar 46 ülke gezdim. Bir çoğuna da birden çok kez gittim. En beğendiğim yerlerde ilk üç Los Angeles, Tokyo ve Cape Town. Bir de Santorini ‘nin pitoresktliğini unutamam.

Ufukta yeni bir seyahat var mı?

Evet yurtiçinde yakın zamanda Antalya ve Kapadokya, yurtdışında da ABD ve Almanya var.

Seyahat edeceğiniz yerleri neye göre belirliyorsunuz?

Gitmemiş olduğum yerler öncelikli tercihim. Ama bazen de sevdiğim yerlere tekrar gitme fırsatım olunca kaçırmıyorum. Şehirlere seyahat etmeyi seviyorum ve fotografik anlamda bol malzemesi olan yerler hoşuma gidiyor. Son yaptığım Arjantin seyahatiyle Güney Amerika’ya ilgim arttı. Muhtemelen ilerleyen zamanda oraya yolum bir çok kez düşecek.

Önümüzdeki 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı tatilleri için yurtiçi ve yurtdışı önerileriniz olacak mı?

19 Mayıs’ta 4 günlük tatil gayet uzun sayılır. O yüzden yakın Avrupa şehirlerine gidebilirler. Örneğin biz geçtiğimiz sene arkadaşlarla Yunanistan’ın Zakintos adasına gittik. Çok keyifliydi. Bir önceki sene de Roma’ya. Bu 19 Mayıs’ta da Antalya ‘ya gideceğim. Kapadokya ‘da güzel bir seçenek olabilir. Hem orada Cappadox festivali de olacak o tarihlerde. Ramazan Bayramında daha uzak rotalar tercih edilebilir. Epey uzun bir tatil bizi bekliyor. İzlanda yıldızı son zamanlarda çok parlayan bir ülke. Benim tercihim İzlanda olabilir. Yada Norveç fiyordları da fotografik anlamda ilgi çekici bir seyahat olabilir. Yazın en güzel zamanları olduğu için elbette yurtiçinde de bir çok alternatif var. Mesela Doğu Karadeniz‘e hiç gitmediyseniz çok güzel bir dönem olabilir.

Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Geçenlerde okuduğum bir söz var. Çok hoşuma gitti. Henüz her yere gitmedim ama hepsi gidilecekler listemde diye bir söz. Evet gerçekten mümkün olabildiğince çok yer gezip görmek istiyorum. Seyahat etme arzusu bir kez kanınıza girdiğinde bir daha çıkmıyor. Bence dünyada yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri. O yüzden herkese mümkün olduğunca fırsatları değerlendirip seyahat etmelerini öneriyorum. Tadında Seyahatler…