Genel Güncel Haberler Öneriler Türkiye

Sokağa Çıkma Kısıtlamalarında Otel Rezervasyonu Olanlar İçin Bilgiler

Sokağa çıkma yasağı, geçtiğimiz günlerde yapılan görüşmeler sonrası daha kapsamlı hale getirildi. İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliklerine gönderdiği koronavirüs genelgesiyle hafta içi ilk sokağa çıkma kısıtlaması Salı günü başladı. Sokağa çıkma kısıtlamasının genişletilmesi otel rezervasyonu olan kişilerin konu hakkında araştırma yapmasına neden oldu. Peki, bu süreç içerisinde otel rezervasyonu bulunan kişiler ne yapacak? Sokağa çıkma yasağında otel rezervasyonu olanlar muaf mı? Akıllarda oluşabilecek tüm sorularınızın yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz. Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi 21:00 – 05:00 arası, hafta sonu Cuma 21:00’den Pazartesi 05:00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Ülkemizde vakaların artış göstermesi ile şehirler arası seyahatlerde birtakım kısıtlamalara gidilmesine sebep oldu. Artık şehirler arası seyahatlerde bile tedbir gerekiyor. Peki, pandemi kısıtlamalarının olduğu zaman aralığında bulunduğunuz şehirden başka bir şehre gitmeniz gerekiyor bunun için ne yapılması gerekiyor? Tüm sorulara yanıt bulacağınız yazımızı okumanızı öneririz. Dilerseniz sizler için hazırladığımız İzole Tatil Planı Yapmadan Önce Öneriler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

⇒ OTELLERİ İNCELE

Sokağa çıkma yasağı sürecinde nasıl seyahat edilebilir?

1 Aralık 2020 tarihinden itibaren uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarından otobüs, uçak, tren gibi toplu ulaşım araçlarıyla yolculuk edecekler biletlerini, rezervasyon numaralarını ya da PNR kodlarını göstermeleri halinde bu uygulamadan muaf tutuluyorlar. Bilet satın alan yolcular yalnızca HES kodu ile birlikte seyahatlerini gerçekleştirebilir. 65 yaş üzeri yolcular ise HES kodu ile birlikte Seyahat İzin Belgesi de almalıdır.

Otel Rezervasyonu bulunan kişiler sokağa çıkma kısıtlaması süresi içerisinde seyahat edebilir mi?

Otel rezervasyonu bulunan kişiler rezervasyon başlangıç tarihi ve tesise ulaşım süresi içerisinde rezervasyonu olduğunu belgelemek kaydıyla herhangi bir izin almadan araçlarıyla sokağa çıkma yasağını kapsayan zamanda seyahat edebilir.

Otel rezervasyonu bulunan kişiler sokağa çıkma kısıtlaması süresi içerisinde özel araçlarıyla seyahat edebilirler mi?

Otel rezervasyonu bulunan vatandaşlar konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde rezervasyonu olduğunu belgelemek/ibraz etmek kaydıyla herhangi bir izin almaksızın özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir

Otel ve konaklama tesislerinde rezervasyonu bulunan 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlar nasıl seyahat edebilirler?

Otel rezervasyonu bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ‘Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı’ üzerinden veya elektronik ortamda E-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak kaydıyla konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde özel ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

Otel rezervasyonu bulunan 20 yaş altı gençler ve çocuklar ise yanlarında veli/vasisinin bulunması şartıyla konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde rezervasyonu olduğunu belgelemek/ibraz etmek kaydıyla herhangi bir izin almaksızın özel ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edebilecektir.

20 yaş altı ve 65 yaş üstü kişiler nasıl seyahat edecekler?

İçişleri Bakanlığı’nın yeni düzenlemesine göre 20 yaş altı gençler yanlarında yetişkin biri olmadan seyahat edemeyecekler. Normalde 16-17 yaşlarındaki kişiler tek başına uçak yolculuğu yapabiliyordu ancak yeni düzenlemeye göre şehirlerarası seyahat için yanında yetişkin bir velinin olması gerekiyor. Şehirler arası seyahatlere çıkmadan önce 65 yaş üstü ve velisi olmadan seyahat eden 20 yaş altı yolcuların Seyahat İzin Belgesi alması gerekmektedir. HES kodu alma zorunluluğu ise herkes için geçerlidir.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat İzin Belgesi, İçişleri Bakanlığı’na ait Alo 199, E-Devlet Kapısı, otogarlarda oluşturulan başvuru masaları, valilik ve kaymakamlıklardan temin edebilirsiniz.

E-Devlet Kapısı Üzerinden Başvuru Yapmak İçin;

 • E-Devlet Kapısı üzerinden başvuru yapmak için lütfen buraya tıklayınız.
 • Başvurunuz Seyahat İzin Kurulu’na iletilecek ve kurul tarafından değerlendirilmeye alınacaktır.
 • Seyahat İzin Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonrasında başvuru sahiplerine ‘’Başvurunuz kabul edilmiştir’’ veya ‘’Başvurunuz reddedilmiştir’’ şeklinde SMS üzerinden bilgilendirme yapılacaktır.
 • Başvurusu kabul edilen yolcular, otogarda oluşturulan başvuru masalarından T.C. Kimlik Numarası ile doğrulamaları yapıldıktan sonra kabul edilecektir.

Seyahat İzin Belgesini Kimler Alabilir?

 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya önceden alınmış doktor randevusu, kontrolü olanlar
 • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar
 • Ölüm nedeni COVID-19 olanlar hariç dört kişiyi geçmemek şartıyla cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar
 • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler
 • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler
 • Ceza infaz kurumlarından salıverilenler
 • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar
 • Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar

Lokanta ve restoranlara yönelik getirilen kısıtlamalara oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar tabi midir?

Oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilecek olup diğer lokanta veya restoranlara yönelik getirilen kısıtlamalara tabi değildir. Ancak oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar dışarıya paket servisi yoluyla satış yapamazlar.