Öneriler

Seyahatte Bagajınızın Kaybolması Durumu

Bütün bir yıl çok çalıştınız, bu seyahati beklediniz ve harika bir tatil olmasını istiyorsunuz. Uçaktan indiniz, arkadaşlarınızla keyifli sohbetlerle bagajınızı beklerken, O da ne! Bagajınız banttan çıkmıyor. Karşılaştığınız bu kötü sürprizle tatilinizin zehir olduğunu hissediyorsunuz.

Kayıpların ana nedenlerinin en başında yolcuların son anda check-in işlemini yapması geliyor. Bagaj uçağa yetişmiyor, yüklenemiyor bir sonraki sefere kalıyor. Hatalı yapıştırılan bagaj etiketleri, bagaj sistemlerinde yaşanan sorunlar kayıpların katlanarak artmasına neden oluyor.

Peki Kayıp Bagaj İşlemlerini Nasıl Yapacağız?

Uçuşlarda bu durum çok nadir görülüyor olsa da, yolculuğunuz esnasında bagajınız kaybolabilir. Bagajınızın kayıp olduğunu fark ettiğiniz anda yapmanız gereken ilk işlem, bagaj bantlarının genelde yanındaki bölgede bulunan havayolu kayıp eşya ofisine ya da uçuş yaptığınız havayoluna hizmet veren yer hizmeti şirketinin kayıp eşya ofisine bagaj etiketinizle gitmek. Yetkiliye bagajınızın olmadığını bildirmeniz ve form tutulmasını istemeniz gerekmekte.

kayip-hasarli-bagaj

Peki Kayıp Bagaj Ne Kadar Sürede Bulunur?

Bagajların bulunması süresi genellikle 3-4 günü bulabiliyor fakat başka bir yolcu tarafından alınma gibi durumlarda bu süreç uzayabiliyor. Kayıp bagaj problemleri beş gün boyunca havaalanlarının yer işletmelerine aittir.

Beşinci günün sonunda havayolu şirketi olayı üstleniyor.

Bir ay içerisinde bavul takip ediliyor ve bulunamazsa, havayolu merkez kayıp eşya yetkilileri bagajınızın maddi tazmini konusunda sizinle irtibat kurar. Size ürünlerin ikinci el fiyatı üzerinden bir teklif sunuluyor. Bazı havayolu şirketleri yolcuyu mağdur etmemek için bavul kayıp beyanında ihtiyaçların karşılanması için nakit para yardımı yapıyor.