Genel

Seyahat Yazarı Utku Çubukçu Röportajı

İskandinavya’dan bizlere haberler getiren blog olan Nordik simit‘in kurucusu Utku Çubukçu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle hoşgeldiniz, bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhabalar, ben Utku. Kendimi tanıtmayı hiç beceremiyorum. Blog haricinde Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciyim. Blog ve okul dışında Norveçli bir şirkette staj yapıyorum şu sıralar. Yoğun ama eğlenceli bir hayatım var gibi 🙂

Blogun ortaya nasıl çıktı?

Küçüklüğümden beri nedenini bilmediğim bir şekilde Kuzey’e karşı bir sevgim hep oldu. Daha sonra izleyip sevdiğim filmler, dinleyip hayran kaldığım şarkıcılar da Nordik çıktıkça ben de bu sefer Nordik sanatçıları/ filmleri araştırır oldum. Böyle olunca da hep o taraftan çıkan işlere ilgim gittikçe arttı. Ayrıca öğrendiğim/ keşfettiğim bilgiyi paylaşmayı da çok seviyordum. İki sevgimi birleştirince böyle bir şey ortaya çıktı. Kendi halimde paylaşımlarımı yapmak istiyordum, hiç bu kadar büyüyeceğini düşünmemiştim

Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Çok fazla ülke gezmedim aslında, henüz Avrupa dışına da çıkamadım. Şimdi saydım toplamda 7 ülke olmuş. En sevdiğim yerler de Vík, Oslo ve Berlin oldu. Vík’e dünyada yaşayan tek insan kalırsam göçmeyi planlıyorum, evimi kuracağım yeri de belirledim. Berlin ziyaret ettiğim şehirler arasında en çok sevdiğim oldu.

Ufukta yeni bir seyahat var mı?

En yakın seyahatim Kopenhag’a. Daha önce hiç gitmemiştim, ama hava limanından aktarma yapmıştım, uçaktan Öresund Köprüsü’nü görmek için canım çıkmıştı, birkaç saniye de olsa görebildim ama etkilenmeme yetti. Bu sefer de kısa bir ziyaret olacak ama yine de çok heyecanlıyım.

Seyahat edeceğiniz yerleri neye göre belirliyorsunuz?

Bugüne kadar eğer Nordik Simit ile bağlantılı bir proje değilse, “bir yere gidelim, nereye gidelim ya da direkt şuraya gidelim?” diye konu açıldı. İnilecek havalimanı belirlendikten sonra da şehirleri seçtik. Yani şimdilik çoğu seyahatim hep spontane gelişti, hepsinden de çok memnun kaldım.

Önümüzdeki 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı tatilleri için yurtiçi ve yurtdışı önerileriniz olacak mı?

İki dönem de İskandinavya’yı ziyaret etmek için çok güzel zamanlar. Gün sayısına bakıldığında Bergen ve çevresindeki fiyortlar ziyaret edilebilir. Kısıtlı zaman için çok uygun ve çok güzel bir şehir. Norveç’in geri kalanından mimari olarak çok farklı, gezmesi kolay, insanları sıcak kanlı. Bulunduğu bölgeden dolayı doğal güzelliklere de ulaşmak çok kolay.

Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Huzurlu ve mutlu olmanın tek yolu; Yazar Aksel Sandemose’nin Jante Kuralları. Temel olarak “kendini kimseden üstün görme” sözüne dayanıyor.