Röportaj

Seyahat Yazarı Ufuk Akkuş Röportajı

GezenKelebek.com seyahat yazarı Ufuk Akkuş ile seyahat üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Sizlere yardımcı olabilecek cevapları bulabilirsiniz. İlham alacağınız ve yeni rotalar keşfedeceğiniz yerler ile ilgili fikir sahibi olabilir, kendinize en kısa sürede gereken zamanı yaratabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Öncelikle hoşgeldiniz, bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?  

Hayatın anlamının yollarda olduğunu düşünen bir gezgin, doğa ve kelebek aşığı bir fotoğrafçı ve kendi halinde bir blogger.. 1977 Safranbolu doğumluyum. Gezi yazılarımı ve fotoğraflarımı gezenkelebek.com ve kanatlarimvarruhumda.com adlı internet sitelerimde paylaşıyorum. İşini çok seven bir sigortacıyım aynı zamanda.. Kelebek Fotoğrafçılığı ilgi alanım. Seyahat etmek kadar, doğa fotoğrafları ile şehirlerin gece fotoğraflarını çekmek te en büyük hobilerim arasında .

Gezen Kelebek ortaya nasıl çıktı?

Belirli bir noktadan sonra, o kadar birikim ve tecrübe mutlaka anı olarak yazıya dökülmeliydi ve bununla birlikte paylaşma ihtiyacı da doğdu zamanla. Asıl sorun blog açmaktan çok adının ne olacağı idi ve ben en çok sevdiğim ve değer verdiğim iki ismi blogumda taçlandırarak gezenkelebek adı ile yol günlüklerimi ve fotoğraflarımı sunmaya başladım.

Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Her ne kadar sayı önemli değil desenizde farkında olmadan sayıyorsunuz ve son kamboçya seyahatimle birlikte 38 nci ülkeme de adım atmış oldum. bazen ayırt etmek zor oluyor ama Brezilya ilk gittiğim ülke ve hayallerimdeki coğrafya olduğu için hep bir numaraya koymuşumdur. güney afrika, norveç, nepal ve filipinler ise beni en çok etkileyen diğer ülkeler..

Ufukta yeni bir seyahat var mı?

Her zaman bir seyahat var planlarımda. şu an yapacağım ilk seyahatim ise yeni rotam Güney Amerika. Miami den başlayıp ufak bir tatilden sonra Peru ve Bolivya yollarına düşüyorum. umarım istediğim ve hayal ettiğim bu yeni rotamda da güzel fotoğraf ve anılar biriktirmeye devam ederim.
ufuk-akkus-2

Seyahat edeceğiniz yerleri neye göre belirliyorsunuz?

Genel olarak rotalarımı eşsiz fotoğraflar çekebileceğimi düşündüğüm kültürü farklı, doğası farklı yerler olarak bulmaya çalışıyorum. bazen programlı bazen ise ansızın karar verip gittiğim yerlerde olabiliyor. gideceğim yere karar verdikten osnra ise mevsim ön plana çıkıyor ve gideceğim yerleri mevsimlere göre de sıralıyorum aynı zamanda.

Önümüzdeki 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı tatilleri için yurtiçi ve yurtdışı önerileriniz olacak mı?

bayramda gidilecek yerler ve tatillerde yapılacak seyahat programları ile her zaman önerilerim olur ve yazarım. tatilin zamanı, uzunluğu ve mevsimine göre de tercihlerimi belirlerim. yurtiçi ve yurtdışı olarak ta en iyi yerlere bir nebze olsun örnek olmak fena fikir değildir. Tatil kış aylarına gelmişse kayak merkezleri, mesela Avrupa’ da Norveç İsviçre ve Alpler, yaz aylarında ise yurtdışı Dubai ve Mısır, yurtiçinde ise Fethiye bölgesi ve Side her zaman favorilerimdir. 19 Mayıs ta ise ilk tercihim yurt içi Fethiye benim için doğru tercihtir.

Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Hayatı farklı kılan şey her ne iş yapıyorsanız yapın seyahat ve yollardaki anılarınızdır. Her zaman bol seyahat yapmalarını ve bol bol yol anıları biriktirmelerini tavsiye ederim. Yolculuğun büyük bir eğitim olduğuna ve insanın ufkunun seyahatlerde daha çok açıldığına inanırım. Seyahat bir maddiyat değil biraz cesarettir. Her nesnenin hareket ettiği bu evrende kimse yerinde durmasın ve insanoğlu özgürlüğünün tadını çıkartsın.