Seyahatinizi planlarken kapıdan dışarı adım atmadan önceki en önemli anlardan biri de valizinizi toparlamaktır.
Tek parça el bagajının bile hakkından gelemeyen bazılarımız için 7 gerekli toplanma ipucunu içeren bir liste yaptık ve bu ipuçları size amacınızda yardımcı olacak.

1) Kıyafetleri Rulolamak ve Paketli Parçaları Ayakkabıların İçine Koymak

Aşağıda bulanan zekice hazırlanmış kısa video kıyafetlerinizi temiz ve giyilmeye hazır tutacak şekilde akıllıca bir toplanma için mükemmel fikirlerle dolu. Eşyalarınızı rulolamak ve birbirleriyle iç içe toparlamak mükemmel bir taktik ve bu sayede kıyafetleriniz de buruşmuyor.

Ayrıca ayakkabılarla da birçok şey yapabilirsiniz, paketlenmiş çorapları ve iç çamaşırlarını ayrıca tişötlerleri de iç içe katlayarak ayakkabıların içine yerleştirebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=103&v=9reHHkUlLsw

Mükemmel: Haftasonu kaçamakları İçin ve ayrıca daha küçük valizler için de.

Bonus: çorap, iç çamaşırı yada küçük şişeleri ayakkabılarınızın içine koymak onların formlarının bozulmasını da önler.

2) Küçük Kutularda ve Şişelerde Paketlemek

Mücevher, makyaj malzemeleri, kablolar ve kremler gibi daha küçük öğeleri daha küçük kutulara ve şişelere koyarak paketleyebilirsiniz. Çorap ve iç çamaşırlarını plastik ya da alüminyum mataralara koyabileceğiniz gibi kablolarınızı da eski gözlük kutularına koyabilirsiniz.

Eğer haftasonu için bir kaçamak yapıyorsanız şampuan, saç kremi, nemlendirici gibi likit ürünleri kontakt lens kutularında da muhafaza edebilirsiniz.

Ayrıca boş tic tac şeker kutuları, saç tokalarınız, pamuklar ya da ilaçlarınız için veya yüzüklerinizi , küpelerinizi ve kolyelerinizi ayrı ayrı muhafaza etmek için idealdir.

Mükemmel: mücevherler, şarj kabloları, şampuanlar,nemlendiriciler, saç jöleleri vs. için

Bonus: yanınızda bazı şeyleri küçük miktarlarda bulundurmak valizinizde dönüşünüz için daha çok alan kalmasını sağlar.

3) Kıyafetleri Karıştırıp Eşleştirmek

Kıyafetleri karıştırarak eşleştirmek -örneğin, yelekler ya da tişörtler günlük kotlar, pantolonlar gibi- çok kez kıyafetlerinizi değiştirerek giymenize imkan sağlar ve bu sayede fazla yük taşımak zorunda da kalmazsınız .
Kadınlar için; külotlu çoraplar ve taytlar rulo şekline getirildiğinde nispeten daha küçük olacaktır ve çok çeşitli kıyafetler yaratılabilir.

Genellikle akıllıca alt kıyafetler getirerek örneğin; koyu renk pantolonlar ya da etek, kot pantolonlar gibi, bunları farklı üst kıyafetlerle, tişörtlerle eşleştirerek giymek kıyafetlerinizi mimimal düzeyde tutmak için idealdir.

Mükemmel: eğer valizde boş alan gerekliyse seyahat planınıza yardımcı olması için.

Bonus: günlük kıyafetler,iç çamaşırları, pijamalar gibi kıyafetleri eşleştirerek rulo halinde toplarsanız her gece ve her sabah tekrar tekrar valizi bozmak zorunda kalmazsınız.

4) Gömlek Yakalarının Kırışmaması için Kemer Kullanmak

Yanınıza doğru miktarda kıyafet almanın yanında doğru türü seçmek ve onları temiz tutmak ta ayrıca önemlidir.
Yün kıyafetlerin rulo yapılması kırışmayı da minimuma indirir. Kırışmaya müsait kıyafetler için kuru temizleme poşetleri de kullanabilirsiniz.

Gömlekler için ise yakaların iç kısmına kemerinizi koyabilirsiniz bu sayede hem kemerleriniz daha az yer kaplar hem de gömleklerinizin yaka kısmını buruşmadan tutabilirsiniz.

Mükemmel: pamuklu, yün karışımı, ve frak gömlekleri için.

Bonus: Takımlarınızın üzerine favori kokunuzu sıkarak çamaşır kurutma makinesine attığınızda kıyafetlerinizin kokusunu temiz hale getirebilirsiniz.

5) Sırt Çantanızı Yatay Olarak Toplamak

Eğer bir sırt çantasıyla seyahat ediyorsanız, toplanma biraz zor olabilir. Daha fazla boş alan elde etmek için sırt çantanızı sol kısmı aşağı gelecek şekilde zemine koyun ve yatay olarak toplayın.

Kıyafetlerinizi rulo halinde veya düz bir şekilde ayakkabılarla ya da daha ağır eşyalarınızla birlikte yatay olarak koyun, dikey şekilde yerleştirme yaparsanız kayabilir. Rulo haline getirilmiş, tişörtler, iç çamaşırları, pantolonlar, çoraplar boşlukları doldurabilir. Çoğu sırt çantalarının birçok cebi mevcut bu cepler banyo malzemeleri, kablolar, seyahat dokümanları gibi gerekli eşyaları güvenli bir şekilde bulundurmak için kullanılabilir.

Mükemmel: Uzun mesafeli seyahat etme düşüncesi olan sırt çantalılar ya da gezginler için taşıma açısından.

Bonus: İçindeki eşyaların sizi rahatsız etmesinden kaçınmak için, sırt çantanızı nasıl taktığınıza paralel olarak eşyalarınızı toplayın.

6) Mini Seyahat Kiti Hazırlamak

Atıştırmalıklar, kitap, dudak kremi gibi İhtiyacınız olan şeyleri bulmak zor olabilir. Bunu önlemek için yapılacak en harika şey, bir seyahat kiti hazırlamaktır.

Seyahat dokümanlarınız, biraz para, dudak kreminiz, kulaklıklarınız, atıştırmalıklar, kitap ya da dergi, nemlendiriciniz, sakız ya da sizi sıcak tutacak çoraplar gibi eşyalarınız için bir sepet ya da kilitli bir plastik poşet işinizi görebilir.

Valizinizin ya da sırt çantanızın ön gözünde bir mini kit bundurmak ihtiyacınız olanı kolayca uçakta, trende ya da otobüste kolayca bulmanızı sağlar.

Mükemmel: trenle ülkeyi geçerken, gece yolculukları ve uluslararası uçuşlar gibi uzun mesafeli uçuşlar için.

Bonus: Hazırladığınız kiti yanınızda tutmanız sayesinde çantanızı başka yere koyabilirsiniz ve bu da size ayaklarınızı koyabileceğiniz daha fazla alan sağlar.

7) Evden Bir Şeyleri Yanınızda Bulundurmak

Akıllıca bir toplanma çok daha kolay ve eğlencelidir; fakat size evinizi hatırlatacak bir şeylere sahip olmak ta bir o kadar önemli, özellikle çok uzun bir süre için evden uzakta kalacaksanız.

Favori eşarbınızı, en sevdiğiniz ayıcığınızı ya da sevdiklerinizin fotoğrafları bulunan küçük bir albümü yanınızda bulundurmanız, uzakta bulunduğunuz zamanlarda evinizi de sizinle birlikte tutar.

Evden küçük hazineler kıyafetlerinizin arasına ya da küçük bir cebe sığar, özellikle diğer eşyalarınızı akıllıca topladığınız zaman.

Mükemmel: uzun süreli bir maceraya çıkmış ya da evini biraz özleyen gezginler için.

Bonus: evden bir şeylere sahip olmak diğer gezginlerle sohbet etmeye başlamanın da iyi bir yoludur.

Kaynak ve Görsel: http://www.goeuro.co.uk/blog/essential-packing-tips/