Genel

Şehirleri Nasıl Gezmelisiniz?

Yeni bir şehri görmek ve ülke kültürünü tanımak bazen gidilen şehirde günlerce kalınması gerekir. Hepimiz iş hayatının koşuşturmacası ile tatile çıkmadan önce sınırlı araştırmalar yapıyoruz. Bazen de o kadar yoğun oluyoruz ki vakitsizlikten tatile çıkmayı unutuyoruz. Fakat hafta sonları 2 günlüğüne de olsa bulunduğumuz yerlerden uzaklaşmalı ve yeni şehirler görmeliyiz.

Peki şehirleri nasıl gezeceğiz?

Yapacağınız ilk şey şehre gitmeden önce Otelz gibi otel arama sitelerinden bölgenin en merkezi lokasyonunda konaklama bulmak. Böylece gün içerisinde gezeceğiniz müze, restoran ve eğlence alanlarına uzak kalmamış, taksi gibi seçenekleri kullanmadığınız için de bütçenizi daha dengeli kullanmış olursunuz.

Daha sonra sıra geldi şehre gideceğiniz araçları seçmeye. 

Buradaki tercihimiz Hepfly, Skyscanner ya da Momondo gibi uçak bileti arama motorları olacak. Böylece uygun fiyata uçak biletimizi de ayarlamış oluyoruz.

Gidişi ayarladık, peki orada ne yapacağız?

Bunun için en önemlisi gitmeden önce Google Haritalar üzerinden gidilecek yeri ve gezilip görülecek yerlerin listesinin çıkarılması olacaktır. Böylece şehir içerisinde yemek yiyeceğiniz yerden müzelere kadar tüm listeyi çıkararak daha pratik bir şekilde gezersiniz.

Ayrıca şehir içerisinde mümkün olduğunda az toplu taşıma kullanın böylece şehirlerin dokusunu ve ruhunu daha iyi hissedersiniz.

Gideceğiniz yerlerin listesini hazırlarken bloglar dışında seyahat rehberlerinden de faydalanabilirsiniz. Birçok kitapçının Gezi ve Seyahat bölümünde bulabileceğiniz bu kitaplar seyahatiniz sırasında size oldukça yardımcı olacaktır.  Eğer ki Türkçe içeriği olan bir seyahat rehberi arıyorsanız Rough Guides size en ucuz otelleri, çevredeki gezilecek ve görülecek yerlerin listesini, uygun seyahat koşullarına kadar seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olan her şeyi sunacaktır.

Kendi kendinizin tur operatörü olun

Seyahatinizin başlangıç ve bitiş saatlerini önceden belirleyin ki gideceğiniz yerlere hem geç kalmayın, hem de zamanı verimli kullanın. En çok görmek istediklerinize öncelik tanıyın. Örneğin Zeugma’yı gezmek için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Bunları mutlaka not alın.

Şehirde sadece müzeler yok

Şehri gezerken sadece müzelerini değil, ara sokaklarını da gezmeye ve küçük esnaftan alışveriş etmeye mutlaka zaman ayırın. Evet, ara sokaklarda belki gezilecek görülecek çok fazla tarihi yer olmayabilir fakat bir şehri gerçekten tanımak için hayatın içine karışmak gerek. Bu size çok güzel instagramlık fotoğraf kareleri yakalama imkanı da tanıyacaktır.

İyi Yolculuklar.