Genel

Sağlığınız İçin Şifa Kaynağı Termal Oteller

Termal Suyunun Faydaları

Termal sular ve bunlara ait çamurlar, banyo, solunum yolu, fizik tedavi, mekanoterapi, masaj,  psikoterapi, gibi tedavi şekilleri ile birleştirilerek uzmanlar tarafından kontrol altında bulunulan testise, kişilere uygun kürlerle uygulanabilmektedir. Bu sağlık tesislerine kaplıca adı verilir.

Termal Su Nedir?

Termo mineralli sular olarak da bilinen Termal sular yer altından çıkan ve doğal sıcaklığı 20 derecenin üzerinde bulunan litresinde ise En az 1 gram mineral bulunan doğal kaynak sularıdır.  Bu konuda uzmanlaşmış kişiler, sağlıklı ya da herhangi bir rahatsızlığı olan herkesin mutlaka yılda en az bir kez kaplıcalara gidip bir kür almasını öneriler.

Faydaları Nelerdir?

İltihaplı Romatizma tedavisi;

Sinir ve kalp sistemini etkileyen yetişkinlerde ya da çocuklarda görülebilen iltihaplı Romatizma hastalığı ateş ile beraber seyreden bir hastalıktır.  Hastalığın ateşli evresinde kaplıca tedavisi tavsiye edilmez.  Bu evrede yatak istirahati daha uygun olmaktadır.  Ateşli devre patlatıldıktan sonra kaplıcalar destek tedavi olarak tavsiye edilmektedir.  Ateş ve Nabzın normale dönmesini sağlayan kaplıcalar Mafsallardaki ağrıları da azaltır.

Yaşlılık romatizması;

Genellikle 50 yaşını aşmış kişilerde görülür.  Bu hastalıkta eklemler, hareket sırasında ağrı yapar ve eklemlerde şişlikler görülebilir.  Hastalığın tedavisinde, fizyoterapi, istirahat ve kaplıca tedavisi beraber kullanılabilir.  Eğer hastalık ileri safhalarda ise ortopedik müdahale yapıldıktan sonra doktor kontrolünde Termal suyun faydaları görülebilir.

Safra kesesi ve karaciğer hastalıkları;

Karaciğer iltihabı tedavisi sonrasında, Bu şifalı su tavsiye edilmektedir. Özellikle safra kesesi ameliyatı yapıldıktan sonra ortaya çıkan rahatsızlıkların tedavisi için bu sular çok iyi sonuçlar vermektedir.  Eğer ilerlemiş bir sürü ya da hepatit hastası iseniz kaplıca tedavisi tavsiye edilmez.

Kalp ve damar hastalıkları;

Halk arasındaki yanlış inancın aksine yüksek ya da düşük tansiyon sahibi olmanın sizi kaplıcaya gitmekten alıkoymamalıdır. Termal suların tansiyonun normal seviyede seyretmesini sağlayan etkileri vardır.  Damar sertliğine bağlı tansiyon olsun kalp çarpıntısı olsun Termal sular dokuların solunumunu arttırır ve kan dolaşımını normal bir düzeye getirirler.

Eğer tedavi edilmesi gereken iç salgı bezi tümörü gibi bir rahatsızlığınız varsa mutlaka önce ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Tedavi sonrasında kaplıcalara gitmek daha doğru olacaktır. Içme uygulaması ile bikarbonat ve sülfatlı bu solar böbrek problemleri ne de iyi gelip vücuttan bol miktarda ödem atılmasını sağlarlar.

Obezite ile mücadele;

İçme ya da banyo şeklinde uygulanan ve halk arasında acısı olarak bilinen bu sülfatlı sular,  vücut içerisinde önceden depolanmış yağların yakılmasını sağlayarak fazla kilolardan kurtulma ya yardımcı olacak niteliktedir.  Bu sular sayesinde böbrek faaliyetleri hızlanır,  kandaki zararlı partiküller temizlenir.

Şeker hastalığı;

Şeker hastalığına sahip olan insanlar kükürtlü suları sadece banyo şeklinde uygulamalıdır.  Sodalı suları ise banyo kürü ve içme şeklinde uygulayabilirler.  Kaplıcalarda yapılan bu işlemler karaciğerin kana verdiği şeker hızını azaltarak kandan dokulara geçişini hızlandırır.

Damla hastalığı;

Halk arasında gut olarak bilinen bu hastalık hafif ateş ve iştahsızlık ile birlikte seyreder.  Genel olarak parmaklarda başlayan parlak bir kızarıklıklar görünür.  Tedavi edilmediği takdirde kronikleşen bu hastalıkta eklemlerde ürik asit birikimi ve şekilsizlik görülebilir. Kanın ürik asitten temizlenmesi için sülfat içeren sular iyi neticeler sağlamaktadır.  Radyoaktif sular ise mafsal ağrılarının giderilmesi için kullanılabilir.

Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları;

İnflamatuar romatizmal rahatsızlıklar, yumuşak doku romatizmaları gibi hastalıklar Termal oteller ya da tesislerde banyo kürü olarak alınabilir. Ortopedik işlemler sonrası bu süreci daha rahat bir şekilde atlatabilirler.

Kadın hastalıkları ve doğum;

Vejetatif over sendromu, Genital rahatsızlık,  fonksiyonel kısırlık  gibi birçok hastalıkta  termal su ve Termal çamur uygulamaları tavsiye edilmektedir.

Nörolojik hastalıklar ;

Tramvatik lezyonlar, omurga hastalıkları, spastik paraliziler, miyopatiler, inme rehabilitasyonu gibi hastalıkların tedavisinde doktor kontrolünden uygulama yapılması hastalar için güzel sonuçlar doğurmaktadır.

Termal suyu Kaç Derecedir?

Termal su kaç derece olmalı diye sorarsanız, banyo suyunun sıcaklığı 34 ile 42 derece arasında değişmektedir. Içerisinde egzersiz gerçekleştirilecekse,  35 dereceden  daha yüksek sıcaklıklar kullanılmamalıdır.  Yeterli sıvı alımı sağlandıktan sonra günde iki banyoda uygulanabilir.

Havuz içerisinde yüzmeye çalışılmalı oturur pozisyonda veya dik olarak fazla hareket etmeden vakit geçirilmelidir.  Kür uygulaması bittikten sonra mutlaka uygun sıcaklıkta bir odada yaklaşık bir saat dinlenmek gerekir.

Uygulama şekli

Kaplıcada yapılacak ilk banyonun 10 dakika kadar olması yeterlidir.  ikinci gününden itibaren süre yavaş yavaş arttırılıp, yarım saate kadar uzatılabilir.

Genellikle kaplıca tedavisi 21 günlük kür olarak uygulanmalıdır.  Uzmanlara göre Yaklaşık 3 hafta süren bu tedavinin 15 güne oranla daha faydalı oldu kabul edilmiştir.  Bu süre çok da uzun tutulmamalıdır.  Süre çok uzatıldığı taktirde hastalarda Ruhani Bunalım,yorgunluk, isteksizlk ve tiksinti yaratabilir.  Kaplıcalarda bulunan hekimler her hasta için uygun tedavi şeklinin uygulanmasını sağlarlar.

Kaplıca tedavi Mevsimi

Kaplıca tedavisinin kullanmak için herhangi bir mevsim yoktur.  Kişi kendine uygun zamanı seçebilir ve bu mevsimde kendisine uygun kaplıca tedavisini  alabilir.

Genel olarak herkesin tercih ettiği zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.  Romatizma Sıkıntısı olan hastalar ve şeker hastaları yaz aylarına tercih etmeli,  karaciğer bağırsak mide ve sinir sistemi hastalıkları olan insanlar bahar aylarını tercih etmelidir.  Kaplıca tedavileri yılda iki kez  kullanılacaksa,  Eylül ve Mayıs ayları tercih edilebilir.

Kaplıcaların sağlık için kullanılması gerektiği ve şifalı oldukları unutulmamalıdır.  Hamam gibi kullanılması sağlık açısından sıkıntılar yaratabilir. Bu suların nasıl kullanılması gerektiğini kaplıcalarda bulunan uzman kişilerden  mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Alacağınız bütün hizmetler mutlaka sağlık personeli denetiminde gerçekleştirilmelidir. Bu alanda eğitim almamış personellerin mutlaka engellenmesi gerekmektedir.

Seçeceğiniz  tesis ister bay bayan ayrı termal havuz olsun ister olmasın mutlaka sunulan hizmetin kalitesini dikkat etmekte fayda vardır.  Kullanılan tüm malzemeler dezenfekte edilmiş,  kaynar suda yıkanmış ve her iki tarafı da  ütülenmiş olmalıdır.

Mutlaka tesisi paylaşan kişilerin kaplıcadaki sulara girmeden önce duş alması sağlanmış olmalıdır.  Kullanacağınız havuzlardaki dezenfeksiyon işlemlerinin yapılmış olması ve kimyasal dengenin hatasız uygulanması gerekir.  Eğer bu işlemler hatalı gerçekleştirilirse boğulma riski ortaya çıkar. Kimyasal dengede hatalı yapılan işlemler Bulanıklığa sebep olduğu için kurtarma ve müdahale durumlarında mutlaka ilk yardım uygulamalarını bile personeller tesiste bulunmalıdır.

Termal buhar kürleri

Maden suyu buharları kullanılarak gerçekleştirilir.  Tedavi odasına tavandaki ya da zemindeki buhar deri delikleri aracılığı ile buhar verilir. Cilt problemlerinin giderilmesi için oldukça yararlıdır. Solunarak vücuda alınması da tavsiye edilmektedir.

İçme kürleri

Belli aralıklarla bu suların içilmesi biçiminde kullanılan bu tedavi mutlaka uzman Doktorlar tarafından belirlenir.   İçten tedavi adı altında deri altına şırınga,  gargara,  serpintileme,  lavaj gibi tercih edilen başka uygulama çeşitleri de bulunur.

Çamur kürü

Toprağı ıslanması ile çamur halini alan toprak, içerisindeki erimiş madenlerle faydalı bir hale gelir.  Bu çamurun içine yatılması ya da vücuda sürülmesi şeklinde uygulanır.  Çamurun içerisindeki erimiş kimyasallar gözeneklerden geçerek hastalıklı dokunun tedavisini sağlamaya yardımcı olurlar.