Avrupa Destinasyon Gezi Rehberi Öneriler

Prag’la İlgili Şaşıracağınız 5 Bilgi

Farklı bir ülkeye seyahat etmek; farklı kültürlerle tanışmak, bambaşka hayatların içinde kendinizi bulmak demek. Bu heyecan verici maceraya atılmadan önce biraz araştırma yapmak, gideceğiniz yer hakkında ufak bilgiler edinmek ise işinize oldukça yarayabilir.

Özellikle bu sene Avrupa’da bir tatil yapmaya kararlıysanız ve seçiminizi Çek Cumhuriyeti’nin en güzel şehri Prag’dan yana kullanacaksanız, şehre gitmeden nereleri gezmeniz gerektiğini, fazla bilinmeyen ama gittiğiniz zaman tatilinizi renklendirecek birkaç noktayı öğrenmeniz faydalı olabilir. Büyüleyici mimarisi ve köklü tarihiyle Prag, size hayal ettiğinizden çok daha fazlasını verebilecek bir şehir. Gotik süslemeler, barok yapılarla Ortaçağ tarzını en iyi yaşatan kentteki manzaraları hafızanızdan uzun süre silemeyebilirsiniz. Prag’da kesinlikle uğramanız gereken Prag Kalesi, St. Vitus Katedrali, Karl Köprüsü, Old Town Meydanı, Astronomik Saat, Mustek Meydanı ve Vaslavske Bulvarı dışında pek çok alternatif rota da mevcut.

İşte sizin için derlediğimiz bugün hala Ortaçağ’ın izlerini taşıyan kültür ve sanat başkenti Prag’a gittiğinizde uğrayabileceğiniz noktalar ve yer yer sizi şaşırtacak bilgiler…

1- Prag’da John Lennon’a adanmış bir duvar vardır -ki Lennon hayatı boyunca hiç Prag’a gitmemiştir

prag

John Lennon’un 1980’deki ölümünden sonra oluşturulan bu duvar, resmiyet kazanmamış olsa da John Lennon duvarı olarak biliniyor. Karl Köprüsü’nün yakınındaki bir köşede bulunan bu duvarda, Lennon’a ait portreler, Beatles’a ait şarkı sözleri ve gelen turistler tarafından yazılan birçok yazı bulunuyor. 17 Kasım 2014’te Kadife Devrim’in 25. yıldönümünde bir grup öğrenci tüm duvarı beyaza boyayarak üzerine “Duvar Kapandı” yazmış, burayı ziyaret edenler bu durumdan rahatsızlık duyarak duvarı eski haline getirmişlerdir. Prag gezinizde alternatif bir rota için bu duvarı ziyaret edebilirsiniz.

2- Karl Köprüsü matematiksel bir öneme sahiptir

prag2

515.8 metre uzunluğunda, 9.5 metre genişliğinde olan ve 16 adet kemer üzerine oturtulan Karl Köprüsü’nün ilk temel taşını IV. Karl, 9 Temmuz 1357, sabaha karşı saat 5:31’de koymuştur. Bu tarihte esas olan unsur art arda gelen Polindromik sayı dizisidir. Yani 135797531 sayısı soldan sağa artışı ile sağdan sola azalışı aynı sayılardır. Sayı 1357 yılı 9 Temmuz’u (7) işaret eder. Karl Köprüsü mimarisiyle ve hikayesiyle kesinlikle Prag’da görülecekler listesinde bulunmalı.

3- Evet, Prag’da Televizyon Kulesi’ne tırmanan bebekler görebilirsiniz

prag3

Prag’ın asi heykeltıraşı David Cerny’ye kenti süsleyen esprili modern sanat eserleri için teşekkür etmek gerekiyor. Kampa Modern Sanat Müzesi’nin yakınında, Vltava Nehri’nin kale tarafında bu bebekleri daha da yakından inceleyebilirsiniz. Eğer sanatçıya ait daha farklı eserleri görmek isterseniz, Kafka Müzesi ve Lucerna Sarayı yakınlarını ziyaret edebilirsiniz.

4- Prag’daki Dans Eden Ev, Fred Astaire and Ginger Rogers’dan ilham alınarak yapılmıştır

prag4

Geleneksel mimari akımlarını yıkan bu ev, Prag’da kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında. Ünlü dansçı çift Fred Astaire ve Ginger Rogers’a adandığı ve dans eden iki partneri sembolize ettiği için Fred and Ginger olarak adlandırılan bu yapı bölgede yaygın olan barok, gotik ve art nouveau binalar arasında dikkat çekiyor. Yapıya verilen başka bir isim de Sarhoş Ev’dir.

5- Prag Kalesi’nin aydınlatmasını ünlü grup The Rolling Stones finanse etmiştir

prag5

Efsane rock grubu Rolling Stones, 1989 yılında Kadife Devrimi’nden sonra Prag’ın ilk uluslararası konserlerinden birini vererek Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Havel ile yakın bir dostluk geliştirmiştir. Bu dostlukla birlikte grup, Prag Kalesi’ne hayran kaldıklarını fakat ışıklandırmanın olmamasının kalenin güzelliğini gölgelediğini belirtmiş, 32 bin dolarlık bir bütçeyle aydınlatmanın kurulmasını sağlamıştır.

Tüm bunların yanı sıra “Hazır yola çıkmışken birçok ülkeye uğrayayım” diyenlerdenseniz, Viyana, Prag ve Budapeşte turu ile de seyahatin ve tatilin tadına doyasıya varabilirsiniz.