Aktiviteler Avrupa Türkiye

Orient Express ile Venedik – İstanbul Yolculuğu

1883 yılında Paris’ten Varna’ya gelen tren, yolcularını Varna’dan İstanbul’a feribotla getiriyordu ve trenin ismi o zamanlar L’orient Express idi.  Bundan üç sene sonra Tren yolculuğu İstanbul’a kadar ulaşarak seferlerini orijinal adı olan Orient Express (Şark Eskpresi) olarak sürdürdü.

1886 ile 1977 yılları arasında Paris – İstanbul arasında sefer yapan Orient Express, şimdilerde(Sirkeci-Hasdal hattı tamamlandığında) İstanbul – Venedik arasında hizmet vermekte.

Venice Simplon! Dünyanın en lüks tren şirketi ile İstanbul’’dan Venedik’e kadar süren efsane bir seyahatin yolculuk konsepti aşk, macera ve heyecan üzerine kuruludur.

Orient Express‘in ilk seferine Fransız, Alman, Avusturyalı ve Osmanlı asıllı memur ve diplomatlar da katıldı. Ayrıca katılanlar arasında The Times gazetesi muhabiri ile romancı ve seyyahEdmond About da bulunuyordu. Edmond About bu gezi ile ilgili hatıralarını 1884 yılında De Ponteise à Stamboul isimli kitabında yayınladı. The Times muhabiri de II. Abdülhamit ile görüşmek amacıyla bir süre İstanbul’da kaldı.

Ünlü İngiliz polisiye roman yazarı Agatha Christie “Şark Ekspresinde Cinayet” isimli romanını 1934 yılında yayınladı.

VSOE-EXT-SCE-34

Avrupa’nın en uzun treni

Maksimum 100 yolcu taşıyan, 400 metreyi bulan, 17 vagondan oluşan ve Avrupa’nın en uzun treni olma unvanını elinde bulunduran Orient Express, İstanbul’a eski istasyonların kapasiteleri hesap edilerek 15 vagonla geldi. 73 yolcusunu İstasyonda indiren görevliler, İstasyonun bu kadar bakımlı olmasından dolayı çok memnun olduklarını dile getirdiler.

Yataklı vagonlarıyla Georges Nagelmackers’in 1882’de kurduğu Orient Express’in seferleri 20’nci yüzyıl içinde özellikle savaşlar nedeniyle kesintiye uğradı. Seferlere en büyük darbeyi 1977 yılında Türkiye’deki terör nedeniyle İstanbul bölümünün kaldırılması vurdu. En gelişkin anında hat, İstanbul’dan Suriye’ye kadar yolcu taşıyordu. İstanbul’un devreden çıkarılmasından sonra Orient Express Paris ile Bükreş arasında işlemesini sürdürdü. 2001 yılında ise Viyana’dan sonraki doğu bölüm kaldırıldı. Bu, demiryolu romantiklerini Viyana-Strazburg arasında yaklaşık bin kilometrelik hatta sıkıştırdı.

Avrupa’da Venedik Simplon Orient Express adındaki, 1920’lerden kalan lokomotif ile vagonlarla hizmet veren lüks bir tren servisi Calais-Paris-Venedik ve Venedik – İstanbul arasında sürmektedir. Kişi başına 1500 sterlinden fazla ücretiyle söz konusu sefer, seyahat çizelgelerinde“EuroNight” treni olarak görünen geleneksel Orient Express’ten farklı konumda bulunuyor.

Bilet fiyatları 2,500$ ile 9,000$ arasında değişmektedir.