Röportaj

Seyahat Yazarları Öykü ve İdil Röportajı

Öncelikle hoşgeldiniz, bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhabalar. Biz oitheblog.com’dan Öykü Doğan ve İdil Atay. İkimiz de 25 yaşındayız. 20 senelik arkadaş, 4 senelik ev arkadaşı ve 3 senelik iş ortağıyız. İkimiz de Ocak ayı itibarıyla işlerimizi bıraktık ve tam zamanlı gezgin olma yolunda ilk adımlarımızı attık. Şu anda hem oitheblog.com ile ilgileniyor, hem de Tempo Travel dergisinde yazarlık yapıyoruz.

Oitheblog ortaya nasıl çıktı?

Aslında oitheblog.com’un ortaya çıkışında birkaç farklı faktör var. İlk etapta tamamen ihtiyaçtan doğduğunu söyleyebiliriz. Çünkü özellikle bizim yaş grubumuza ve gezi tarzımıza hitap eden pek fazla kaynak bulamıyorduk ve “neden biz bu ihtiyacı karşılamayalım ki?” diye düşündük. Sonrasında ise bu gezme meselesi bizim için çılgın bir tutkuya dönüştükçe kendimize bunu bir işe dönüştürmek gibi bir hedef koyduk. Bu şekilde hem insanlara faydalı olabilecek hem de daha çok yer gezebilecektik. Masabaşı bir işte çalışmaktansa tutkumuzun peşinde koşarak yer yer biraz daha sıkıntı yaşamayı göze aldık diyebiliriz. Umarız iyi sonuçlanır!

oyku-idil

Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Aslına bakarsanız biz bu işin listesini tutmayı sevmiyoruz, çünkü kaç yer gezdiğimizin bir önemi olduğunu düşünmüyoruz. Önemli olan gezdiğiniz yerlerin hayatınızda bıraktığı izler ve anılar diye düşünüyoruz. Ancak illa ki söylememiz gerekirse gezdiğimiz şehir sayısı 100’ü geçti. Her yerle başka bir sebepten aşk yaşıyor olsak da İzlanda, Küba, Arjantin, Şili, Uruguay şeklinde bir favori 5’li sıralamamız oluştu galiba.

Ufukta yeni bir seyahat var mı?

Ufukta bol bol seyahat var, rotaya yenilerinin ekleneceğine de eminiz. Mayıs ayında Yunanistan ve Slovenya gezilerimiz olacak. Haziran için ise Londra ve Paris planları var, birçok şehir için olduğu gibi oralar için de klasik turist aktivitelerinin ötesine geçip daha alternatif şehir rehberleri oluşturmak, şehirleri lokallerle birlikte keşfetmek istiyoruz. Sonraki aylar için ise hedeflerimiz arasında büyük bir road trip konseptli ABD gezisi ve Japonya planları ön plana çıkmış durumda, ki onlar için de bayağı heyecanlıyız!

Seyahat edeceğiniz yerleri neye göre belirliyorsunuz? 

Aslında tamamen ilgimizi çeken özelliklerine göre seçiyoruz. Yeni yerler gördükçe ufkumuz açılıyor ve hem bir seyahatten, hem de hayattan beklentilerimiz değişmeye başlıyor. Örneğin İzlanda’yı keşfettikten sonra doğa odaklı seyahat konusunda ayrı bir tutkumuz oluştu. Yaklaşık 1 ay süren Güney Amerika gezimizin ardından ise birçok konuda bakış açımız değişti diyebiliriz. Gezilerimiz de tamamen o yönde gelişiyor. Ancak “illa ki çok değişik yerlere gidelim, kimsenin görmediği yerleri görelim” diyen gezginlerden değiliz. Paris’i keşfetmek de Moğolistan’ı keşfetmek de bize aynı hazzı verebilir. Turist olmaktan korkmuyoruz.

oyku-idil-2

Önümüzdeki 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı tatilleri için yurtiçi ve yurtdışı önerileriniz olacak mı?

Eğer Avrupa’ya gitmek niyetindeyseniz bizim son dönem favorilerimiz Lizbon ve Berlin. Daha alternatif bir yer arayışına girerseniz Reyjavik ya da Helsinki de değerlendirilebilir. Yok daha uzaklara kaçacağız derseniz Arjantin’e kadar uzanıp bizim için de yanaklarından öpebilirsiniz. Yurtiçinde ise geçen sene aşığı olduğumuz Datça’yı, inanılmaz güzel bir doğaya sahip Göcek’i ya da her daim müdavimi olduğumuz Bozcaada’yı önerebiliriz.

Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Hani hepimiz doğduğumuz günden beri daha çok para kazanabilmek için en iyi okullara gidebilmeye, en iyi işleri kapabilmeye çalıştığımız bir sistemin içinde savrulup duruyoruz ya? Şayet o sistemin daimi bir parçası olmak yerine gerçekten hayatınızı değiştirmek istiyorsanız adım atmanın tam zamanı. Dünya sizin oyun alanınız, dünya sizi mutlu etmek için hazırda bekliyor, dünyanın dört bir yanında binlerce güzellik sizi çağırıyor ve karşılık vermemek için hiçbir sebebiniz yok! Gezin, görün, tanıyın ve yalnızca var olduğunuz için bile mutlu olabilmenin tadını çıkarın.