Eşsiz Akdeniz’in batı kıyısında yer alan Demre; tarih, kültür ve güzel coğrafyasının yanında ziyaretçilerine huzur da sunuyor. Likya Uygarlığı’nın kadim kenti Myra’nın mirasını taşıyan Demre, başta Ortodoks Hristiyanlar olmak üzere tüm dünya için önem taşıyan Aziz Nikolaos’a da ev sahipliği yapıyor. Aziz Nikolaos Müzesi’ni her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

2000 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları Geçici Listesi’nde olan ve Aziz Nikolaos’a adanmış kilise, Noel Baba Müzesi olarak da biliniyor. Dünya çocuklarının Noel Babası, aynı zamanda gezginlerin ve denizlerin de koruyucu azizi. Demre’de bulunan kilise, tüm dünyada Noel Baba’ya adanmış 2000’e yakın kilise olmasına rağmen en önemli ve en çok ziyaret edilen kiliselerden birisi olarak tanınıyor.

⇒Demre Otellerini İnceleyin.

Noel Baba Kimdir?

Aziz Nikolaos, milattan sonra 3. yüzyılda Patara’da dünyaya gelmiş. Aldığı eğitimden sonra Likya Eyaleti’nin başkenti konumunda olan Myra’da piskoposluk yapmış. Likya Eyaleti başkentinin piskoposu unvanı, onu Anadolu’nun en büyük din otoritelerinden birisi yapmış. Hristiyan inancındaki önemi ve ihtiyacı olan herkese yaptığı iyiliklerle tanınan Nikolaos adına, ölümünden sonra önce anıt mezar, sonra da kilise inşa edilmiş.

Aziz Nikolaos ile özdeşleşmiş birçok rivayet bulunuyor. Bunlardan birisi de yoksullukları sebebiyle evlenemeyen üç kız kardeş için Aziz Nikolaos’un yaptığı yardımdır. Yardımlarını gece vakti ve kimse görmeden yapana Nikolaos’un, kız kardeşlerin evlerindeki penceren para kesesi atmak istediği, ancak pencereler kapalı olduğu için keseleri bacadan attığına inanılıyor.

Tüm rivayetlerde ve efsanelerde gizlice yaptığı yardımlarla tanınan Nikolaos, Akdenizli gemiciler için de büyük önem taşıyor. “Dümenini Aziz Nikolaos tutsun” dileği ile yola çıktığına inanılan Akdenizli gemicilerin gemilerinde Nikolaos’a ait tasvirlerin ve ikonların yer aldığı da belirtiliyor.

6 Aralık 343 yılında Myra’da ölen Nikolaos, ölümünden sonra azizlik mertebesine yükseliyor. Aynı zamanda New York’un da koruyucu azizlerinden birisi olan Nikolaos, Santa Claus olarak da tanınıyor.

Noel Baba Kilisesi Tarihçesi

Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolaos öldükten sonra Myra halkı tarafından yapılan kilise 529 yılında depremde yıkılınca, bazilika şeklinde yeni bir kilise inşa ediliyor. 8. yüzyılda depremler ve Arap akınları sonrası hasar alan kilisenin, 1042 yılında Bizans İmparatoru ve eşi tarafından onarıldığı biliniyor.

Yaşanan depremler ve akınlar sebebiyle 11. yüzyılda kilisenin kubbeli olarak yenilendiği anlaşılıyor. Orta Bizans Dönemi izlerini taşıyan bu yenilenme, dönemi yansıtan duvar fresklerinden ve taban mozaiklerinden de görülüyor.

13. yüzyılda Türk egemenliğine giren Myra’da ibadetin serbest olduğu, 1738 yılında da büyük kilisenin yanında bulunan şapelin onarım gördüğü kaynaklarda belirtiliyor. 1862 yılında Rus Çar I. Nikolay tarafından kilisenin yeniden onarımdan geçtiği ve yeni orta kubbenin bu onarım ile eklendiği biliniyor.

1876 yılında da kiliseye çan kulesi ekleniyor.

Aziz Nikolaos’un ölümünün ardından bir dönem burada yattığı ancak İtalyan denizciler tarafından kemiklerinin Bari’ye götürüldüğüne inanılıyor. Nikolaos’tan kalan kemiklerin bir kısmı günümüzde Antalya Müzesi’nde korunuyor.

Noel Baba Kilisesi’nde Sizleri Ne Bekliyor?

Kaynaklarda, Nikolaos’un ölümünden sonra adına önce anıt mezar, sonra ise kilise inşa edildiği belirtiliyor. Noel Baba Kilisesi duvarlarında ve tavanlarında çok sayıda ikona, mozaik ve duvar resmi bulunuyor. Bu resimlerin çoğunda Nikolaos’ın, Hristiyan inancında kutsal sayılan kişilerle tasvir edildiği görülüyor.

Orta Çağ boyunca hac merkezi olan Kilise, mimari yapısı ile Orta Bizans Dönemi’nin önemli anıtlarından birisi olma özelliğini taşıyor. Birçok defa onarım gören kilise, bu sebeple farklı dönemlerden izlere sahip.

Ziyaretçilerini bahçede Noel Baba heykeli ile karşılayan kilise; iki iç avlu, orta mekan, bema ve apsis kısımlardan oluşuyor. Avluların ikisi de bahçeye açılırken, orta mekanın ortasında iki yanı koridorlu bir kubbe bulunuyor. Nikolaos’un denizcilerin de azizi olması sebebiyle, lahitin üstünde deniz pulu deseni olduğu söyleniyor.

Noel Baba Kilisesi İbadete Açık mı?

Noel Baba Kilisesi bir anıt müze olarak ziyaretçilerini karşılıyor. Ancak Aziz Nikolaos’un öldüğü gün olan 6 Aralık’ın her yıl dönümünde Ortodoks Hristiyanlar görkemli ayinler düzenleyerek dilekler diliyorlar. Anmaya her yıl yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda din adamı ile ortodoks katılıyor.

Noel Baba Kilisesi Nerede?

“Noel Baba Kilisesi hangi ilimizdedir?” sorusunun cevabı Antalya’dır. Müze, Antalya’nın Demre ilçesine ait Gökyazı mahallesinde yer alıyor. Demre, il merkezi olan Antalya’ya 147 km uzaklıkta bulunuyor.

Noel Baba Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?

Noel Baba Kilisesi, Demre ilçe merkezinde bulunuyor. Özel araç ile ulaşımın oldukça kolay olduğu müzeye, toplu taşıma ile de ulaşmanız mümkün.

Özel araç ile Antalya sahil yolu üzerinden Fethiye yönüne doğru giderek Demre’ye ulaşabilirsiniz. Demre, Finike’ye yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunuyor. Fethiye istikametinden gelecek ziyaretçiler ise sahil yolu üzerinden, Kaş ilçesinden yaklaşık 50 km sonra Demre’ye ulaşabilir. İlçe merkezinde olması sebebiyle müzeye tabelaları takip ederek ulaşmak kolay.

Toplu taşıma ile gelmek için Antalya şehir merkezinden Demre ilçesine dolmuş ve otobüsler bulunuyor. Noel Baba Kilises’ne en yakın havaalanı olan Antalya Havaalanı, müzeye 155 km uzaklıkta yer alıyor.

Noel Baba Kilisesi Ziyaret Saatleri

Noel Baba Kilisesi, ziyaretçilerine her gün açık. 1 Nisan - 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 ile 19.00 saatleri arasında açık olan müze, 1 Ekim - 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 - 17.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediyor.

Pandemi dönemlerinde müze ve ören yerlerinin açılış - kapanış saatleri valilikler tarafından belirleniyor. Bu sebeple müzenin ziyarete açık olup olmadığı, ziyaret saatleri ve Noel Baba Kilisesi hakkında bilgi almak için resmi siteyi takip edebilirsiniz.

Resmi site linki için buraya tıklayın.

Noel Baba Kilisesi Giriş Ücretleri

Noel Baba Kilisesi girişi ücretlidir. Sesli rehber hizmeti de yer alan anıt müzede Müze Kart geçerli, birçok müze ve ören yerinde 7 gün süreli kullanıma uygun Müze Kart Akdeniz de geçiyor. Noel Baba Kilisesi giriş ücreti ve Noel Baba Kilisesi hakkında kısa bilgi almak için de resmi siteden faydalanabilirsiniz.

Noel Baba Kilisesi Çevresinde Gezilecek Yerler

Noel Baba Kilisesi, tarih ve deniz turizmi için ülkemizin en önemli bölgelerinden birinde bulunuyor. Demre’ye geldiğinizde kiliseye yakın oldukça önemli tarihi, kültürel ve turistik ziyaret noktaları bulunuyor.

Kiliseye 4 km uzaklıkta yer alan Likya Uygarlıklar Müzesi bu yerlerden birisi. Ayrıca 3 km uzaklıkta olan Myra Antik Kenti de Demre’nin önemli tarihi alanlarından birisi olma özelliği taşıyor. Demre Kuş Cenneti Kilise’ye 3 km, Taşdibi Plajı’na ise 4 km mesafede bulunuyor.

Görmeden Dönme

Noel Baba Kilisesi’nin bulunduğu Demre ve il merkezi Antalya, Akdeniz Bölgesi’nin önemli yerleşim yerlerinden birisi olma özelliğine sahip. Batık şehirlerde tekne turu imkanı bulunan Demre ilçesine Kaş 45 km, Finike 30 km uzaklıkta yer alıyor. Bölgede bulunan birçok turistik nokta arasından en popüler olanlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kaleköy

  • Simena Kalesi
  • Theimussa Antik Kenti
  • Kekova Adası