Güncel Haberler

Mukavvadan Üretilen Bu Ev 100 Sene Dayanıyor

Hollandalı’nın Amsterdam kentinde faaliyet gösteren stüdyo Fiction Factory‘nin tasarladığı, sadece bir günde monte edilen ve firmanın 100 yıl ömür biçtiği mikro ev Wikkelhouse ‘un dış cephesi tam 24 kat oluklu mukavvanın üst üste sarılmasıyla oluşuyor.

Geleneksel taş binalara göre “3 kat fazla sürdürülebilir” olduğu söylenen Wikkelhouse’un şu anki haline getirilmesi dört yıllık bir süre almış. 24 kez oluklu mukavvanın Ana iskelet üzerine sarılması sonrası su geçirmezliğini sağlayan bir maddeyle kaplanıyor. Son olarak ahşap paneller kullanılarak iç cephe oluşturuluyor.

Wikkelhouse

Büyük bir döndürme makinesi kullanılarak bir kalıp etrafına sarılan 24 katmandan oluşan, 1.2 metre eninde, 500 kilogram ağırlığında kuvvetli ve iyi yalıtıma sahip modüller üretildi

1.2 metre derinlikte dilimlerden oluşan Wikkelhouse’u yan yana ekleyerek istediğiniz kadar büyütebilirsiniz. Bu modüler yapının içini keyfinize göre gibi dekore edebilir ve Wikkelhouse’u pek çok farklı amaçla kullanabilirsiniz: Yazlık, ofis, orman içinde bir inziva mekanı… “Ben artık hep burdayım.” diyorsanız içine mutfak ve banyo da eklenebiliyor.

winkelhouse

Mukavva ilk bakışta bina yapımı için uygun bir malzeme gibi görünmüyor. Oysa, ödüllü mimarlar tarafından, büyük ölçekli yapılar, afet konutları ve hatta köprülerde kullanıldığını gördük.

Wikkelhouse By Fiction Factory Picture & © Yvonne Witte

Wikkelhouse By Fiction Factory
Picture & © Yvonne Witte