Röportaj

Seyahat Yazarı Ceren İrem Köycü Röportajı

Minik Bavul isimli sevimli seyahat blogunun seyahat yazarı Ceren İrem Köycü ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle hoşgeldiniz, bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba, ismim Ceren, 1989 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi, İşletme mezunuyum. Eşimle birlikte çalıştığımız bir tasarım ajansımız var, işlerden fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeyi seviyoruz.
 
Blogun ortaya nasıl çıktı?

2013 yılından beri aktif olarak, tüm boş zamanlarımı seyahate ayırmaya başladım, hatta çoğu zaman yoktan vakit yaratmaya çalışıyorum. Minik Bavul’u hayata geçirmeden önce, anılarım taze kalsın diye, seyahatlerimle ilgili notlar tutuyor ve geriye dönüp okumaktan keyif alıyordum. Sonra bu notlarımı daha detaylı hale getirerek, benim diğer bloglardan faydalandığım gibi, insanlarda benim yazılarımdan faydalansın istedim ve Minik Bavul ortaya çıktı.
 
Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Daha çok yeni bir gezgin olduğumu düşünüyorum. Toplamda 8 ülke 16 şehir gezdim. En beğendiğim yer, Paris oldu, o şehrin bambaşka bir havası olduğuna inanıyorum.

Ufukta yeni bir seyahat var mı?

Temmuz ayında Londra, Eylül ayında Budapeşte planlarım kesinleşti. Yurt içinde ise Aralık ayında Gaziantep, Şubat ayında Adana planım var. Bunlar dışında anlık kararlarda alabiliyoruz 🙂

Seyahat edeceğiniz yerleri neye göre belirliyorsunuz? 

Bazen ucuz uçak bileti bulabildiğim yerleri, bazen gerçekten merak ettiğim, hakkında bir şeyler okuduğumda gidip görmeliyim dediğim ya da bir filmde görüp etkilendiğim yerleri tercih ediyorum.

İlk defa yurtdışına çıkacak gezginler için önerileriniz var mı?

Ben ilk defa yurt dışına çıktığımda tedirgin olmuştum ancak sıkıntı yaratacak herhangi bir durumla karşılaşmadım, kesinlikle onlarda tedirgin olmasınlar, genel olarak yurt dışında insanlar, turistlere güzel yaklaşıyorlar, yardımcı olmaya çalışıyorlar. Sadece gezilmesi gereken, herkesin kaleme aldığı yerleri gezmesinler, kendileri gittikleri şehrin sokaklarında kaybolarak keşfetsinler. Yerel halkın yediği mekanlarda yemek yesinler. Gittikleri ülkenin insanıymış gibi yaşamaya çalışsınlar, o zaman gezi çok daha keyifli bir hal alıyor.
 
Önümüzdeki Ramazan Bayramı tatili için yurtiçi ve yurtdışı önerileriniz olacak mı?

Ramazan Bayramı uzun bir tatil olduğu için yurt içi düşünenlere Karadeniz Turu’nu önerebilirim. Yurt dışı için Amerika gibi uzak rotalar olabilir. Biz bu tatilde İngiltere’yi tercih ettik.
 
Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Dünya çok büyük, keşfedecek çok fazla yer var, bir yerden başlamak lazım. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürleri yaşayışları gözlemlemek, dünya mutfaklarının tadına varmak, kısacası gezgin olmak bence dünyanın en güzel duygusu, sizinde bu duyguyu tatmanızı diliyorum. Bunun yanında blogumu ziyaret etmeyi de unutmayın lütfen 🙂 Teşekkürler.