Aktiviteler Destinasyon Genel Gezi Rehberi Öneriler Türkiye

Mevlâna Şeb-İ Arus Törenleri

Bu yıl 747. ‘si düzenlenecek olan Şeb-i Arus törenleri başlıyor. Konya’da yapılacak bu törenler sevginin, hoşgörünün, şefkatin ve yardımseverliğin gecesidir. Şeb-i Arus manası düğün demektir. Hz Mevlana kendi ölümünü rabbine duyduğu aşktan dolayı sevgiliye kavuşma yani ölüm gecesi demiştir. Her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde Konya bambaşka bir şehre dönüşür. Bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle seyircisiz icra edilecek. Seyahatlerin kısıtlandığı, kapalı mekanlarda gerçekleştirilen toplantı ve törenler az sayıda katılımcı ile gerçekleştirilecek. Şeb-i Arus, Mevlana Kültür Merkezi’nde 7, 12, 15 ve 17 Aralık’ta icra edilecek sema programları ile gerçekleştirilecektir. Tören programları, salonların temizliğini gerektiği şekilde yapabilmek için 4 güne düşürülerek, mevzuata uygun şekilde aralıklı oturma düzenine göre yerleştirme yapılması planlanmıştır. Konferanslar, şiir dinletileri, semalar, fotoğraf yarışmaları, sergiler, konserler ve tiyatrolardan oluşan program Mevlana’yı anlamak ve hayatına ışık tutmak için zenginleştirilmiştir. Her yıl 17 Aralık tarihinde ikindi vaktinden sonra Kur’an-ı Kerim okunarak ve Ayn-ül Cem (toplu olarak sema töreni) yapılarak gerçekleştirilmiştir.

Şeb-i Arus Hakkında Bilinmesi Gerekenler :

 • Şeb-i Arus ‘düğün gecesi’ ya da ‘gelin gecesi’ anlamına gelir.
 • ‘Ölüm günüm, düğün günümdür’ diyen Hz Mevlâna, o gün Hakk’a kavuşacağı için ölüm yıldönümüne ‘Şeb-i Arus’ ismi verilmiştir.
 • Semazenler için dönmek kelimesi kullanılmaz. ‘Sema etmek’ olarak ifade edilir.
 • Semazenlerin giydikleri geniş etekli elbiseye ‘tennure’ denir.
 • Sema törenleri alkışlanmamalıdır. Zira bu gösteri değildir.
 • Şeb-i Arus Törenleri, her yıl 7 yıl 7 Aralık’ta Kandil Uyandırma Merasimi – Sevgi ve Hoşgörü Yürüyüşü ile başlar.
 • 7 Aralık’ta başlayan törenler, Mevlâna’nın öldüğü gün olan 17 Aralık’ta sona erer.
 • Şeb-i Arus Törenleri 10 gün boyunca sürer. Sema törenlerinden fotoğraf yarışmasına, sergilerden, mesnevi derslerine, konserlerden, konferanslara, panellerden şiir dinletilerine, tiyatrolardan söyleşilere kadar pek çok etkinlik yer alır.

MEVLÂNA CELALEDDİN-İ RUMİ HAYATI

Mevlana adıyla bilinen Celaleddin-i Rumi, yalnızca Müslümanlar’ın değil, farklı dinlerden birçok insanın saygı gösterdiği ve fikirlerine önem verdiği bir İslam bilginidir. 1207 yılında bugünkü Afganistan, o dönemde İran sınırları içerisindeki Horasan eyaletinin Belh şehrinde dünyaya gelen, ünlü Türk felsefecidir. 4 yaşında babasından felsefe, filoloji ve din dersleri almaya başlar. Babası Bahaeddin Veled için Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından Konya’da medrese (akademi tarzında okul) yapılır. Batıdaki Anadolu Selçuklu topraklarına Rum diyarı denildiği için isminin sonuna ‘’Rum-i’’ (Rum diyarında yaşayan) eki alır. Babası Bahaeddin Veled öldükten sonra (1231 yılında) akademide ders vermeye başlar. Sevgi ve sayı göstergesi olarak öğrencileri ve sevenleri tarafından ‘’Mevlana’’ (Efendi) lakabı verilir. Böylece ismi unvan ve sıfatlarla birlikte tam olarak ‘’Mevlana Muhammed Mustafa Celaleddin-i Rum-i olur. Yaşamını ‘’Hamdım, piştim, yandım’’ sözleri ile özetleyen Mevlâna 17 Aralık 1273 Pazar günü Hakk’ın rahmetine kavuştu. Mevlâna’nın cenaze namazını Mevlâna’nın vasiyeti üzerine Sadreddin Konevi kıldıracaktı. Ancak Sadreddin Konevi çok sevdiği Mevlâna’yı kaybetmeye dayanamayıp cenazede bayıldı. Bunun üzerine, Mevlâna’nın cenaze namazını Kadı Sıraceddin kıldırdı. Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen ‘’Şeb-i Arus’’ diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ah-ah, vah-vah edip ağlamayın diyerek vasiyet ediyordu.

Hz. Mevlâna’nın Vasiyeti :

Size, gizlide ve açıkta Allah’tan korkmayı, az yemeyi, az uyumayı, az konuşmayı, isyan ve günahları terk etmeyi, oruç tutmayı, namaza devam etmeyi, sürekli olarak şehveti terk etmeyi, bütün yaratıklardan gelen cefaya tahammüllü olmayı, aptal ve cahillerle oturmamayı, güzel davranışlı ve olgun kişilerle birlikte bulunmayı vasiyet ediyorum. İnsanların en hayırlısı, insanlara yararı olandır. Sözün en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır.

“Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız!
Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir”

MEVLÂNA’NIN YEDİ ÖĞÜDÜ

1.Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.
2. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
3. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
4. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
5. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
6. Hoşgörülülükte deniz gibi ol.
7. YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL.

HZ. MEVLÂNA’DAN ALTIN BİLEZİK ÖĞÜTLER..

KONYA’NIN GEZİLECEK VE GÖRÜLECEK YERLERİ

Mevlâna ve Nasrettin Hocanın şehri olan Konya, turizm açısından Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi haline gelmiştir. Gezip görülecek yerler açısından oldukça zengin olan şehrimiz tarihi eserler yönünden de oldukça zengindir.

Mevlana Türbesi

Konya Merkezde Mevlana’nın dergâhı olarak bilinen alanda bulunmaktadır. Mevlana Türbesi ya da Mevlana Müzesi olarak bilinir. Müze içinde Selçuklu döneminden eserleri el yazması Kuran-ı Kerim’ler, dergah eşyaları ve dervişlerin balmumu heykelleri de bulunmaktadır. Değerli elyazmalarının dışında bugünkü kemanların öncüsü olarak kabul edilen sekiz telli keman, sabır taşları ve Galileo’nun asıldığı dönemde astronomi dersleri vermek için kullanılmış olan kürede bulunmaktadır.

Alaaddin Camii

Cami, İslam mimarisi yapı tarzında inşa edilmiş, üzeri ağaç ve toprakla örtülmüştür. 12. Yüzyıldan bu yana bozulmalar olsa da günümüze kadar gelmeyi başarmış eserlerden biri. Bütünüyle tek dönemde yapılmış bir cami değildir. İnşasında daha önceki dönemlere ait çeşitli mimari parçalar kullanılmıştır.

İplikçi Camii

Kent merkezinde Alâeddin Caddesi üzerindedir. Caminin 1201 yılından önce yapıldığı sanılıyor. Kuzey köşesindeki kitabeye göre 1333 yılında genişletilip onarılmıştır. Hz. Mevlana burada dersler vermiştir.

Çatalhöyük

Dünyanın en eski yerleşim yeri olarak kabul ediliyor. Bugün hala arkeolojik kazıları devam etmekte. Kazılardan çıkarılan eserleri Konya Arkeoloji Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz. Çatalhöyük’teki içlerine çatılardan girilen birbirine bitişik evler ile sokağı olmayan yerleşim ünik bir özellik sergilemektedir.

Selçuklu Köşkü

III. Sultan Kılıçarslan döneminde yapılmış ve Sultan Alâeddin Keykubad tarafından onarılıp genişletilmiştir. Diğer bir adı da Alâeddin Köşküdür. İki katlı olarak inşa edilen köşkün duvarları çini ve yazı bordürleri ile süslüdür.

İnce Minareli Medrese

Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer alan medrese Selçuklu Dönemi medrese mimarisine güzel bir örnek. Merkezi konumu sebebiyle rahatça bulup gezebileceğiniz, yapısıyla sizi büyüleyecek bu güzel mimariyi ziyaret edebilirsiniz.

Karatay Medresesi

Alaaddin Tepesi’nin hemen yanında, meydanın köşesinde küçük ama bir o kadar önemli bir medrese. Konya’nın döneminde kültür ve ilim merkezi olduğunu kanıtlar nitelikteki bu medreseyi ziyaret edebilirsiniz.

Meke Gölü

Konya’nın Karapınar ilçesinde, sönmüş bir volkan kraterinin gaz patlaması sonucu suyla dolmasıyla oluşan ve ortasında adacıklar patlaması sonucu suyla dolmasıyla oluşan ortasında adacıklar bulunan göl.

Beyşehir Gölü

Göller yöresinde yer almakta olup, ülkemizin en büyük tatlı su gölüdür. Mavi rengi, irili ufaklı adaları, kumsalları, karstik mağaraları ve bozulmamış bitki örtüsü ile ülkemizin en güzel göllerinden biridir.

Ilgın Kaplıcaları

Konya merkezine 90 km mesafede ki Ilgın Kaplıcaları’nın sıcacık termal suları kadın hastalıklarından, kalp ve böbrek hastalıklarına, romatizma ağrılarından daha birçok hastalığa şifa veriyor.

Sille Köyü

Konya iline bağlı olan Sille köyü il merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Sille’nin tarihi Büyük Selçuklu’dan çok öncelere dayanıyor. Mağaraları, kilisesi, çömlekçisi, mum atölyeleri görülmeye değer yerlerden.

ŞEB-İ ARUS TÖRENİ İÇİN SİZLERE EN UYGUN OTELLER..

⇒ KONYA OTELLERİNİ İNCELE

GRAND HOTEL KONYA

Grand Hotel Konya Havaalanı’na 13 km, şehir merkezine 15 km uzaklıktadır. Konya Selçuklu’da bulunan Hotel, konforlu konaklama imkanı sunan uluslararası bir otel olarak hizmet veriyor. Açık ve kapalı yüzme havuzu bulunan otel’in keyfini çıkartabilir; spa, masaj ve hamam imkanlarından yararlanarak tatilinizi taçlandırabilirsiniz. Tarihi yerleri gezip görmek için de Mevlana Müzesi 18 km, Karatay Medresesi 17 km, Konya Arkeoloji Müzesi 19 km mesafededir. İhtiyacınıza göre tesisteki fotoğrafçı, kuaför, araç kiralama hizmetlerini kullanabilirsiniz. Konferans, toplantı, kongre ve organizasyonlarınız için uygun bir oteldir. Oda kahvaltı konseptiyle hizmet veren tesiste, sabah kahvaltısı açık büfe olarak sunuluyor. Muhteşem manzarası, konforlu odaları, güleryüzlü ve samimi personeliyle hizmet sağlamak için Grand Hotel Konya sizleri bekliyor.

Tesisin özellikleri :

 • Ücretsiz Wi-Fi ve özel otopark yeri mevcuttur
 • Aile odaları, ara kapılı odalar, ses geçirmeyen odalar, engelli odaları, sigara içilmeyen odalar
 • Araba kiralama, havaalanı servisi (ücretli), transfer servisi (ücretli)
 • Çocuk karyolası, çocuk havuzu
 • Engelli odası
 • Açık yüzme havuzu, kapalı yüzme havuzu
 • Bebek karyolası, mama için su ısıtıcı, crib
 • Minibarlarda diyabetik ürünler
 • Bar, snack bar, restoran (alakart), restoran(açık büfe)
 • Emanet kasası, konsiyerj hizmeti, bagaj muhafazası, gazeteler, döviz alım/satım, hızlı check-in/check-out, tesis içinde ATM/Bankamatik, vale park hizmeti, bilet hizmeti
 • Kuaför/ Güzellik salonu, market, hediyelik eşya dükkanı
 • Faks/Fotokopi
 • Isıtma, klima

☎️ FİYATLARI İNCELE

DEDEMAN KONYA

Dedeman Konya Hotel, Selçuklu bölgesinde bulunmaktadır. Otel havaalanına Konya 14 km uzaklıktadır. Konya’nın merkezinde şehrin en büyük alışveriş merkezinin hemen yanında yer alan Dedeman Hotel, çatı bar, açık yüzme havuzu, squash ve fitness merkezi gibi olanaklar bulunmaktadır. Şehri gezip görmek için de Afra iş ve alışveriş merkezi yaklaşık olarak 2,4 km, Selçuk Kulesi 2,6 km, Karatay Medresesi Müzesi 2,9 km, Şems-i Tebrizi Camisi ve Türbesi 3,3 km, İnce Minareli Medrese 3,3 km uzaklıktadır. Tesis 206 odası ve memnuniyet odaklı profesyonel ekibi ile ‘’Geleneksel Dedeman Misafirperverliği’’ni yaşatmaktadır. İş ve seyahat amaçlı gelen konuklar için toplantı salonu, kütüphane, konferans salonu gibi hizmet olanakları sunmaktadır. Şehir manzaralı Roof Restoran’da eşsiz yemeklerini misafilerine sunmaktadır. Spa, sauna, türk hamamı ve bali masajı  gibi olanaklardan yararlanabilir, otel’in keyfini dilediğiniz şekilde çıkartabilirsiniz.

Tesisin Özellikleri

 • Ücretsiz Wi-Fi ve özel park yeri mevcuttur
 • Bali masajı, masa tenisi, plates
 • 24 saat açık resepsiyon, emanet kasası, konsiyerj hizmeti, bagaj muhafazası, döviz alım/satım, tesis içinde ATM/Bankamatik
 • Spa ve sağlık merkezi, sauna, türk hamamı
 • Açık ve kapalı yüzme havuzu
 • Faks/Fotokopi
 • Kütüphane, asansör, konferans salonu, toplantı odası, dinlenme salonu
 • Restoran (alakart), odaya yemek servisi
 • Kuru temizleme, çamaşırhane, ütü hizmeti
 • Araba kiralama, havaalanı servisi (ücretli), transfer servisi (ücretli)
 • Mini club, çocuk karyolası, çocuk havuzu, çocuk büfesi, çocuk bakıcısı
 • Ana kapı giriş düz ayaktır, engelli asansörü, engelli banyosu, engelli kullanımına uygun tuvalet, engelli rampası, engelli servisi, engelli otoparkı, tekerlekli sandalye rampaları
 • Bebek karyolası, genel tuvaletlerde bebek bakım alanı, bebek bakıcısı, bebek arabası
 • Diabet menüsü, diyet büfesi, vejeteryan köşesi
 • Isıtma, klima

☎️ FİYATLARI İNCELE

BAYIR DİAMOND HOTEL

Şehir merkezinde yer alan konumu, son teknoloji ile donatılmış 214 modern odası ve güleryüzlü ekibi ile konaklamalarınızı kusursuz hale getirmeyi kendine ilke edinmiştir. Kına, nişan, düğün, seminer, kongre ve özel toplantılarınızı yapabileceğiniz, en son teknoloji ile donatılmış 7 adet modern ve ferah toplantı salonları, geniş fuar alanları ile organizasyonlarınız unutulmaz deneyimlere dönüşecek. Bay-Bayan sağlık kulübü, fitness salonları, hamam, sauna, buhar odası, hydro masaj salonu, masaj salonları, kapalı yüzme havuzları, jakuzi, özel dinlenme alanları ve en taze ürünlerin sunulacağı vitamin barları ile günün bütün yorgunluğunu üzerinizden atacaksınız. Merkezi noktalara mesafesi Selçuklu Kulesi 5 dk, Afra İş ve Alışveriş Merkezi 23 dk, Karatay Medresesi Müzesi 25 dk, Şems-i Tebrizi Camisi ve Türbesi 29 dk, İnce Minareli Medrese 30 dk, İplikçi Camisi 30 dk, Şerafettin Camii 30 dk, Konya Bazaar Alışveriş Merkezi 32 dk yürüme mesafesindedir.

Tesisin Özellikleri

 • Ücretsiz Wi-Fİ ve özel park yeri
 • Spa ve sağlık merkezi, masaj, fitness merkezi, sauna, türk hamamı, kese
 • Kuaför/Güzellik salonu
 • Faks/Fotokopi, scanner, Business center, printer
 • Kapalı yüzme havuzu
 • Mescit, tv odası, asansör, konferans salonu, dinlenme salonu
 • 24 saat açık resepsiyon, emanet kasası, bagaj muhafazası, gazeteler, döviz alım/satım, hızlı check-in/check-out, vale park hizmeti
 • Ayakkabı boyama, günlük temizlik hizmeti, ütü hizmeti

☎️ FİYATLARI İNCELE