Destinasyon Gezi Rehberi Öneriler Türkiye

MEVLÂNA ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ

Bu yıl 746.‘sı düzenlenecek olan Şeb-i Arus törenleri başlıyor. Mevlevilikte, “Hamdım, Piştim, Yandım” diyerek üç kelimeyle hayatını özetleyen Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü geceyi anmak için Konya’da düzenlenen törenlerdir. Mevlânâ Celaleddin-i Rumi‘nin ölüm yıl dönümlerinde 17 Aralık tarihlerine denk gelen haftalarda yapılan ve “Vuslat Yıl dönümü Uluslararası Anma Törenleri” olarak isimlendirilmeye başlanılan törenler, halk arasında ‘‘Şeb-i Arus’’(düğün gecesi) törenleri olarak da anılmaktadır. Bu yıl 746.’sı düzenlenecek olan tören, 7 Aralık Cumartesi günü başlayıp 17 Aralık Salı günü sona erecektir. Konya’da yapılacak bu törenler sevginin, hoşgörünün, şefkatin ve yardımseverliğin gecesidir. Şeb-i Arus manası düğün gecesi demektir. Hz. Mevlana kendi ölümünü Rabbine duyduğu aşktan dolayı sevgiliye kavuşma yani ‘‘ölüm’’ gecesi demiştir. Her yıl 17 Aralık tarihlerine denk gelen haftada Konya bambaşka bir şehre dönüşür. Bu törenlerde birçok ziyaretçi Konya’ya akın etmeye başlıyor. Konferanslar, şiir dinletileri, semalar, fotoğraf yarışmaları, sergiler, konserler ve tiyatrolardan oluşan program Mevlana’yı anlamak ve hayatına ışık tutmak için zenginleştirilmiştir.

Şeb-i Arus Hakkında Bilinmesi Gerekenler :

 • Şeb-i Arus ‘düğün gecesi’ ya da ‘gelin gecesi’ anlamına gelir.
 • ‘Ölüm günüm, düğün günümdür’ diyen Hz Mevlâna, o gün Hakk’a kavuşacağı için ölüm yıl dönümüne ‘Şeb-i Arus’ ismi verilmiştir.
 • Semazenler için dönmek kelimesi kullanılmaz. ‘Sema etmek’ olarak ifade edilir.
 • Semazenlerin giydikleri geniş etekli elbiseye ‘tennure’ denir.
 • Sema törenleri alkışlanmamalıdır. Zira bu gösteri değildir.
 • Şeb-i Arus Törenleri, her yıl 17 Aralık tarihine denk gelen hafta Kandil Uyandırma Merasimi – Sevgi ve Hoşgörü Yürüyüşü ile başlar.
 • Bu yıl 11 Aralık’ta başlayan tören, Mevlâna’nın öldüğü gün olan 17 Aralık’ta sona erecek.
 • Şeb-i Arus’ta Sema törenlerinden fotoğraf yarışmasına, sergilerden, mesnevi derslerine, konserlerden, konferanslara, panellerden şiir dinletilerine, tiyatrolardan söyleşilere kadar pek çok etkinlik yer alır.

MEVLÂNA CELALEDDİN-İ RUMİ HAYATI

Mevlana adıyla bilinen Celaleddin-i Rumi, yalnızca Müslümanlar’ın değil, farklı dinlerden birçok insanın saygı gösterdiği ve fikirlerine önem verdiği bir İslam bilginidir. 1207 yılında bugünkü Afganistan, o dönemde İran sınırları içerisindeki Horasan eyaletinin Belh şehrinde dünyaya gelen, ünlü Türk felsefecidir. 4 yaşında babasından felsefe, filoloji ve din dersleri almaya başlar. Babası Bahaeddin Veled için Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından Konya’da medrese (akademi tarzında okul) yapılır. Batıdaki Anadolu Selçuklu topraklarına Rum diyarı denildiği için isminin sonuna ‘’Rum-i’’ (Rum diyarında yaşayan) eki alır. Babası Bahaeddin Veled öldükten sonra (1231 yılında) akademide ders vermeye başlar. Sevgi ve sayı göstergesi olarak öğrencileri ve sevenleri tarafından ‘’Mevlana’’ (Efendi) lakabı verilir. Böylece ismi unvan ve sıfatlarla birlikte tam olarak ‘’Mevlana Muhammed Mustafa Celaleddin-i Rum-i olur. Yaşamını ‘’Hamdım, piştim, yandım’’ sözleri ile özetleyen Mevlâna 17 Aralık 1273 Pazar günü Hakk’ın rahmetine kavuştu. Mevlâna’nın cenaze namazını Mevlâna’nın vasiyeti üzerine Sadreddin Konevi kıldıracaktı. Ancak Sadreddin Konevi çok sevdiği Mevlâna’yı kaybetmeye dayanamayıp cenazede bayıldı. Bunun üzerine, Mevlâna’nın cenaze namazını Kadı Sıraceddin kıldırdı. Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen ‘’Şeb-i Arus’’ diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ah-ah, vah-vah edip ağlamayın diyerek vasiyet ediyordu.

Hz. Mevlâna’nın Vasiyeti :

Size, gizlide ve açıkta Allah’tan korkmayı, az yemeyi, az uyumayı, az konuşmayı, isyan ve günahları terk etmeyi, oruç tutmayı, namaza devam etmeyi, sürekli olarak şehveti terk etmeyi, bütün yaratıklardan gelen cefaya tahammüllü olmayı, aptal ve cahillerle oturmamayı, güzel davranışlı ve olgun kişilerle birlikte bulunmayı vasiyet ediyorum. İnsanların en hayırlısı, insanlara yararı olandır. Sözün en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır.

“Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız!
Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir”

MEVLANA’NIN YEDİ ÖĞÜDÜ

1.Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.
2. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
3. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
4. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
5. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
6. Hoşgörülülükte deniz gibi ol.
7. YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL.

HZ. MEVLÂNA’DAN ALTIN BİLEZİK ÖĞÜTLER..

KONYA’DA GEZİP GÖRÜLECEK YERLER

Mevlana’nın hoşgörü ve sevgi şehri Konya.. Nasreddin Hoca’nın da yaşamına tanıklık ettiği eşsiz şehir köklü tarihi ve kültürü ile kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Gezip görülecek yerler açısından oldukça zengin olan şehrimiz tarihi eserler yönünden de oldukça zengindir. Konya geziniz boyunca dilerseniz Konya otelleri arasından dilediğiniz oteli tercih edebilirsiniz.

⇒ OTELLERİ İNCELE

MEKE GÖLÜ

Konya’nın Karapınar ilçesinde, sönmüş bir volkan kraterinin gaz patlaması sonucu suyla dolmasıyla oluşan ve ortasında adacıklar patlaması sonucu suyla dolmasıyla oluşan ortasında adacıklar bulunan göl.

ŞEYTAN KÖPRÜSÜ

Konya’daki Sille Mahallesi, Frigler, Roma, Anadolu Seçluklu, Karamanoğlu Beyliği ve Osmanlı Devleti’nin izlerini taşıyor. Her köşesinde tarihi yapıların yer aldığı Sille’de aşınmış kayalar üzerinde bulunan asırlık Şeytan Köprüsü, bölgeye gelen turistlerin ilgisini çekiyor.

BEYŞEHİR GÖLÜ

Göller yöresinde yer almakta olup, ülkemizin en büyük tatlı su gölüdür. Mavi rengi, irili ufaklı adaları, kumsalları, karstik mağaraları ve bozulmamış bitki örtüsü ile ülkemizin en güzel göllerinden biridir.

MEVLANA TÜRBESİ

Konya Merkezde Mevlana’nın dergâhı olarak bilinen alanda bulunmaktadır. Mevlana Türbesi ya da Mevlana Müzesi olarak bilinir. Müze içinde Selçuklu döneminden eserleri el yazması Kuran-ı Kerim’ler, dergah eşyaları ve dervişlerin balmumu heykelleri de bulunmaktadır. Değerli el yazmalarının dışında bugünkü kemanların öncüsü olarak kabul edilen sekiz telli keman, sabır taşları ve Galileo’nun asıldığı dönemde astronomi dersleri vermek için kullanılmış olan kürede bulunmaktadır.

ALÂEDDİN CAMİİ

Cami, İslam mimarisi yapı tarzında inşa edilmiş, üzeri ağaç ve toprakla örtülmüştür. 12. Yüzyıldan bu yana bozulmalar olsa da günümüze kadar gelmeyi başarmış eserlerden biri. Bütünüyle tek dönemde yapılmış bir cami değildir. İnşasında daha önceki dönemlere ait çeşitli mimari parçalar kullanılmıştır.

ÇATALHÖYÜK

Çumra ilçesinin sınırları içerisindeki Çatalhöyük Antik Kenti, Anadolu’da yerleşik hayata geçiş süreci hakkında konuklarına birbirinden değerli bilgiler sunuyor. Antik kent, iki höyükten oluşuyor. Daha geniş alanı kaplayan Doğu Höyüğü’nün, M.Ö. 7400-6200 yılları arasına tarihlenen 18 yerleşim katmanından oluştuğu biliniyor. Antik yerleşim bölgesinin bu kısmına daha fazla zaman ayırarak antik zamanlardaki yaşayış hakkında bilgi dağarcığınıza fazlasıyla genişletme olanağına kavuşabilirsiniz.

YERKÖPRÜ ŞELALESİ

Yerköprü şelalesi, oluşum olarak, eski Göksu yatağı üzerindedir. Göksu Irmağı, burada yaklaşık 30 metre tabana dalmakta, nehrin üzerinde doğal bir köprü bulunmaktadır. Bu köprü şeklindeki yerin etrafı çok yüksek ve kayalarla çevrili olmasına rağmen, köprü kısmı oldukça düz ve çok sayıda bitkiyle adeta bir bahçe gibidir.

NASREDDİN HOCA TÜRBESİ

Turistler tarafından sürekli ziyaret edilen Nasreddin Hoca Türbesi, Akşehir ilçesinde bulunmaktadır. Türbenin üzerinde külahlı bir çatı vardır. Çatı 12 köşelidir. Konya gezinizde Nasrettin Hoca Türbesi’ni ziyaret yerlerinize dahil edebilirsiniz.

ILGIN KAPLICALARI

Konya merkezine 90 km mesafede ki Ilgın Kaplıcaları’nın sıcacık termal suları kadın hastalıklarından, kalp ve böbrek hastalıklarına, romatizma ağrılarından daha birçok hastalığa şifa veriyor. Konya’nın Ilgın ilçesinde, sondaj yapılmadan kaynağından çıkan 42 derecelik sıcak suyuyla 800 yıllık geçmişe sahip ”Ilgın Kaplıcası”, günümüzde de yoğun ilgi görüyor. Göz, sinir sistemi, cilt, kadın hastalıkları ve romatizmal rahatsızlıklara iyi geldiğine inanılan kaplıca, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

SİLLE KÖYÜ

Konya iline bağlı olan Sille köyü il merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Sille’nin tarihi Büyük Selçuklu’dan çok öncelere dayanıyor. Mağaraları, kilisesi, çömlekçisi, mum atölyeleri görülmeye değer yerlerden.

KONYA’DA KONAKLAYACAĞINIZ OTELLER

Şeb-i Arus törenlerinde Konya’da konaklama yapabileceğiniz birbirinden modern ve konfor çizgileriyle hizmet sağlayacak oteller mevcuttur. Merkezi konumu ve dilediğiniz yerlere yakınlığı ile tercihleriniz arasından seçim yapabileceğiniz Konya Otellerini inceleyebilirsiniz. Müşteri istek ve memnuniyetini ön planda tutan prestijli otelleri ile sizlere kapılarını aralamayı bekliyor.

⇒ KONYA OTELLERİNİ İNCELE

GRAND HOTEL KONYA

Grand Hotel Konya Havaalanı’na 13 km, şehir merkezine 15 km uzaklıktadır. Konya Selçuklu’da bulunan Hotel, konforlu konaklama imkanı sunan uluslararası bir otel olarak hizmet veriyor. Açık ve kapalı yüzme havuzu bulunan otel’in keyfini çıkartabilir; spa, masaj ve hamam imkanlarından yararlanarak tatilinizi taçlandırabilirsiniz. Tarihi yerleri gezip görmek için de Mevlana Müzesi 18 km, Karatay Medresesi 17 km, Konya Arkeoloji Müzesi 19 km mesafededir. İhtiyacınıza göre tesisteki fotoğrafçı, kuaför, araç kiralama hizmetlerini kullanabilirsiniz. Konferans, toplantı, kongre ve organizasyonlarınız için uygun bir oteldir. Oda kahvaltı konseptiyle hizmet veren tesiste, sabah kahvaltısı açık büfe olarak sunuluyor. Muhteşem manzarası, konforlu odaları, güler yüzlü ve samimi personeliyle hizmet sağlamak için Grand Hotel Konya sizleri bekliyor.

Tesisin özellikleri :

 • Ücretsiz Wi-Fi ve Özel otopark yeri mevcuttur
 • Aile odaları, Ara kapılı odalar, Ses geçirmeyen odalar, Engelli odaları, Sigara içilmeyen odalar
 • Kahvaltı dahil
 • Araba Kiralama, Havaalanı servisi (ücretli), Transfer servisi (ücretli)
 • Çocuk Karyolası, Çocuk havuzu
 • Engelli Odası
 • Açık Yüzme Havuzu, Kapalı Yüzme Havuzu
 • Bebek Karyolası, Mama için su ısıtıcı, Crib
 • Minibarlarda Diyabetik Ürünler
 • Bar, Snack Bar, Restoran (alakart), Restoran(açık büfe)
 • Emanet Kasası, Konsiyerj hizmeti, Bagaj muhafazası, Gazeteler, Döviz alım/satım, Hızlı check-in/check-out, Tesis içinde ATM/Bankamatik, Vale park hizmeti, Bilet hizmeti
 • Kuaför/ Güzellik salonu, Market, Hediyelik eşya dükkanı
 • Faks/Fotokopi
 • Isıtma, Klima

⇒ OTELi İNCELE

RAMADA PLAZA BY WYNDHAM KONYA

Ramada Plaza Konya, şehir merkezinde görkemli ve dikkat çeken modern mimarisiyle yükselen, Selçuklu Başkenti Konya’nın en modern ve en yeni 5 yıldızlı otelidir. En yeni ve modern çizgileri ile konum itibariyle misafirlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Kişiye özel hizmet tutkusunu, sonsuz zarafet anlayışı içerisinde klasik ve lüks tasarımını sizlerin beğenisine sunuyor. Damak tadınızı şımartan lezzetler ve ayrıcalıklı hizmeti ile Ramada Plaza farkını Konya’da yaşayabilirsiniz. Konforlu ve ferah odaları, son teknoloji ile donatılmış toplantı salonları ve estetik dokunuşlarıyla hazırlanan Türk ve Dünya mutfaklarından yaratıcı lezzetlerin sunulduğu Saja Restaurant & Bar, 300 kişi kapasitesiyle Kapari Restaurant ve Lobby Lounge Lounge Bar’ı ile Ramada Plaza Konya, iş seyahatlerinizi bir sanata dönüştürüyor. Gün sonunda Sağlık Kulübünde Yüzme havuzu, Sauna, Buhar Odası ve Hamam’da yorgunluğunuzu atabilir, kendinizi sakinleştirici bir masajla ödüllendirebilirsiniz.

Tesisin özellikleri

 • Ücretsiz Wi-Fi ve Özel park yeri
 • Kahvaltı Dahil
 • Mescit, Kütüphane, Teras, Asansör, Konferans salonu, Toplantı odası
 • Ayakkabı boyama, Günlük temizlik hizmeti, Kuru temizleme, Çamaşırhane, Ütü hizmeti
 • Kapalı havuz
 • Ara kapılı odalar, Engelli odaları, Sigara içilmeyen odalar
 • Transfer servisi (ücretli)
 • Ana kapı girişi düz ayaktır, Engelli banyosu, Engelli kullanımına uygun tuvalet, Engelli rampası, Engelli odası, Engelli otoparkı, Tekerlekli sandalye rampaları
 • Diyet büfesi, Vejeteryan köşesi
 • 24 saat açık resepsiyon, Emanet kasası, Bagaj muhafazası, Döviz alım/satım, Vale park hizmeti
 • Bar, Lobby bar, Restoran, Odaya yemek servisi, Kapalı restoran
 • Spa ve sağlık merkezi, Masaj, Fitness merkezi, Sauna, Türk hamamı, Buhar odası
 • Isıtma, Jeneratör, Klima
 • Kuaför/Güzellik salonu, Hediyelik eşya dükkanı, Kuyumcu, İnternet cafe
 • Faks/Fotokopi, Scanner, Business center, Printer

⇒ OTELi İNCELE

İBİS KONYA

İbis Otel Konya, Konya’ya bağlı Selçuklu’da müşteri için en konforlu hizmeti sağlamaktadır. Merkezi konumuyla iş merkezlerine ve eğlence yerlerine yakın olan İbis Konya Otel, açık büfe kahvaltısı, uyandırma servisi, kablosuz interneti, kişisel banyoları, 7/24 açık resepsiyonuyla müşterilerine kaliteli hizmet sunmaktadır. Yöresel Türk yemeklerine sahip restoranıyla farklı tatlar denemenize de imkan sağlar, Tam donanımlı toplantı salonları, restoranları ve nezih kafeleriyle iş amaçlı konaklamalarda misafirlerini kusursuz bir şekilde ağırlar. Şehrin en işlek caddesi üzerindeki Konya otelleri arasında bulunan Konya İbis Otel; Konya Havalimanı’na 16 km, Konya Otogarına 8,5 km, TÜYAP Kongre Merkezi’ne 14 km, Konya Garı’na 4 km uzaklıktadır. Hem fuar alanına hem de Konya’nın tarihi yapılarına yakın konumu ile dikkat çeken İbis Hotel Konya, misafirlerini konforlu odalarında ağırlıyor. İbis Konya Otel’de konaklayarak Mevlana Müzesi’ni gezebilir; Konya’nın simgesi haline gelmiş Alaeddin Tepesine çıkarak şehri kuş bakışı seyredebilir veya 3 km uzaklıkta bulunan İnce Minare Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Tesisin özellikleri

 • Ücretsiz Wi-Fi, Özel park yeri
 • Sadece Oda
 • Ses geçirmeyen odalar, Engelli odaları, Sigara içilmeyen odalar
 • 24 saat açık resepsiyon, Emanet kasası, Bagaj muhafazası, Gazeteler, Hızlı check-in/check-out
 • Engelli rampası, Engelli odası, Engelli otoparkı
 • Hastaneye kolay ulaşım (15 dakika)
 • Restoran (Alakart)
 • Business center, Printer
 • Isıtma, Jeneratör, Klima
 • Çamaşırhane, Ütü hizmeti

⇒ OTELi İNCELE