13. yüzyılda yaşamış olan ünlü İslam alimi, şair ve mistik Mevlana’nın Konya’da bulunan dergahı günümüzde Mevlana Müzesi olarak hizmet veriyor. Mevlana Türbesi ismi ile de bilinen yapı 1274 senesinde inşa edilmiş ve 16. yüzyılda yapıya semahane, şadırvan, mutfak gibi bölümler eklenmiş. Cumhuriyet’in ilanından sonra ise dergah, Atatürk’ün isteğiyle müze haline getirilmiş.

Müze olarak ilk hizmet vermeye başladığında Konya Asar-ı Atika Müzesi olan ismi 1954 yılında, bugünkü ismi de olan, Mevlana Müzesi olarak değiştirilmiş. Günümüzde ülkemizin en çok ziyaretçi çeken müzelerinden biri olan Mevlana Müzesi hem tarihi yapısı hem de manevi değeri sebebiyle çok özel bir mekan.

Konya’daki Mevlana Müzesi aynı zamanda Mevlana Celaleddini Rumi’nin Yeşil Kubbe olarak da bilinen türbesine de ev sahipliği yapıyor. Müzede ayrıca değerli el yazmaları gibi eserlerin yanı sıra Mevlevi kültürünü anlatan canlandırmalar da yer alıyor.

⇒ Mevlana Müzesi Otellerini İnceleyin.

Mevlana Hakkında

Aslen İranlı olan Mevlana, 1207 yılında dünyaya geldi. Günümüzde Afganistan sınırları içerisinde yer alan Belh’te doğan şairin babası Bahaeddin Veled önemli bir hukukçu, mistik ve ilahiyatçıydı. Rumi takipçilerinin “Alimlerin Sultanı” olarak adlandırdıkları babası, Mevlana’nın üzerinde en çok etki bırakan kişidir.

Bir medresede molla olan babasının ölümünden sonra henüz 25 yaşında olan Mevlana babasının görevini devralarak molla oldu. Daha sonra İslam hukukçusu olarak Konya’da bulunan camilerde vaazlar ve fetvalar vermeye başladı. Molla olduğu medresede öğrencilere dersler de veren Mevlana 1244 yılında bir derviş olan Şems-i Tebrizi ile tanıştı ve bu tanışma ile hayatı tamamen değişti.

Hukukçuluğu bırakan Mevlana bir çileci oldu. Şems’in ölümünün ardından büyük üzüntü yaşayan ve yas tutan Mevlana, en önemli eserlerinden biri olan Divan-ı Kebir’de yasını anlatmıştır. Şems’in ölümü hakkında çeşitli rivayetler bulunuyor, ayrıca Mevlana Müzesi’ndeki bir sandukada gömülü olduğu da söyleniyor ancak sandukada gerçekten gömülü olup olmadığı bilinmiyor.

Günümüzde Mevlana Müzesi’ne dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin gelmesinde Mevlana’nın önemli eseri Mesnevi’nin yarattığı etkinin rolü ise oldukça büyük.

Mevlana Müzesi’ndeki Eserler

Mevlana 17 Aralık 1273 yılında Konya’da hayata gözlerini yumduktan sonra yerine katibi ve aynı zamanda yakın dostu olan Çelebi Hüsamettin geçti. Çelebi Hüsamettin’in vefatının ardındansa Mevlana’nın büyük oğlu Sultan Veled şeyh oldu ve Mevlevilik de bu dönemde şekillenmeye başladı. Mevlevilik’in merkezi olan ve bugün müze olan dergahta ise döneme ait birçok eser yer alıyor.

Mevlana Müzesi’ndeki eserler şunlar:

 • Hz. Mevlana’nın Sandukası: Rivayete göre Mevlana öldüğünde babasının yanına gömülmeye götürülmüş ve bu sırada babası oğlunun ilmine ve büyüklüğüne duyduğu hürmet sebebiyle ayağa kalkıp oğluna başucunda yer vermiş. Bu hikayeye de konu olan Hz. Mevlana’nın sandukası hem Mevlana Müzesi eserleri arasında en önemlisi hem de Anadolu Selçuklu dönemine ait en etkileyici ahşap eserlerden biri.
 • Hz. Mevlana’nın Mezar Örtüsü: Mevlevilik tarikatına mensup olan Sultan 2. Abdülhamid, Mevlana için 1895 yılında deri üzerine atlastan bir puşi yaptırarak dergaha armağan etti. Altın işlemeleri de olan örtünün üzerinde bulunan yazılar ise Maraşlı hattat Hasan Sırrı Efendi tarafından yazıldı.
 • Sancak Kuran-ı Kerim’i: Mevlana Müzesi eserleri arasında en dikkat çekenlerden biri Sancak Kuran-ı Kerim’i. Özel muhafazası içinde saklanan Kuran’ı Kerim yalnızca 2 santim büyüklüğe sahip. Saç kılı ile yazılmış olan ve Osmanlı dönemine ait Sancak Kuran-ı Kerim’i dünyadaki en küçük Kuran-ı Kerimler arasında yer alıyor ve paha biçilmez bir eser.

 • Mesnevi: Hz. Mevlana’nın ölümünden beş yıl sonra yazılan ünlü eseri Mevlevi’nin bu nüshası Nüsha-i Kadim ismi ile anılıyor. Altı cilt olan Mesnevi’nin tüm ciltlerinin tek kitapta toplandığı nüsha, Selçuklular döneminde hattat Mehmed bin Abdullah Konevi tarafından ve nesih hatla yazılmış, cildi ise kırmızı deriden yapılmış.
 • Nisan Tası: Mevlevi Dergahı’na İlhanlı hükümdarı Ebu Said Bahadır Han tarafından armağan olarak gönderilen tas 1327’de bronz üstüne gümüş ve altın kakma ile yapılmış. Tas Nisan yağmurları toplanıp dergahı ziyaret edenlere şifa olsun diye dağıtıldığı için Nisan Tası ismini almış.
 • Neyler: Mevlevi tarikatında ney önemli bir enstrüman ve Mevlana Müzesi eserleri arasında tarihi öneme sahip neyler de yer alıyor. 19. ve 20. yüzyılda yapılmış olan neyler müzenin ilgi çekici parçalarından.
 • Avize: Mevlana Müzesi’nde bulunan ve kristal cam kullanılarak yapılmış olan görkemli avize ziyaretçilerin çok dikkatini çeken bir eser. 5 metre yüksekliğindeki kristal avizenin 1909 yılında dergaha hediye edildiği düşünülüyor ve avize her yıl Mevlana’yı Anma Törenlerinden önce sökülüp temizleniyor.

Mevlana Müzesi eserleri arasında ayrıca kandiller, el yazmaları, levhalar, ahşap ve cam eserler gibi birçok eser daha bulunuyor ve bu eserler müzenin farklı bölümlerinde sergileniyor.

Şeb-i Arus Törenleri

Türkçede “Düğün Gecesi” anlamına gelen Şeb-i Arus Törenleri her yıl Hz. Mevlana’nın vefat ettiği 17 Aralık haftasında düzenleniyor. Mevlana’yı anmak ve tanıtmak için düzenlenen Şeb-i Arus Törenleri’ne yalnızca ülkemizden değil dünyanın dört bir köşesinden katılım oluyor.

Resmi ismi Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olan törene, düğün gecesi denilmesinin sebebi ise Mevlana’nın bu geceyi sevgilisine yani Rabbine kavuşma gecesi olarak adlandırması. Törenlere katılım ücretli ve bilet almak gerekiyor. Şeb-i Arus Törenleri bilet fiyatlarını öğrenmek ve bilet satın almak için buraya tıklayarak resmi siteye ulaşabilirsiniz.

Mevlana Müzesi ve Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen Şeb-i Arus Törenlerinin düzenlenme tarihleri ve diğer konularda güncel bilgileri takip etmek için aşağıdaki linke tıklayarak resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mevlana Müzesi Nerede?

Konya’nın Karatay ilçesindeki Mevlana Müzesi Konya’nın ev sahipliği yaptığı diğer birçok tarihi mekana da yakın. Yusuf Ağa Kütüphanesi’ne 0,2 km uzaklıkta olan müze Konya Havalimanı’ndan ise 19 kilometre uzaklıkta.

Mevlana Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Mevlana Müzesi Konya’nın merkeze bağlı Karatay ilçesinde. Mevlana Müzesi’ne toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezinde bulunan Alaaddin tramvay durağından tramvaya binip Mevlana durağında inerek müzeye gidebilirsiniz. Otobüslerle de yine Mevlana durağında inip müzeye ulaşabilirsiniz.

Şehre havayolu ile gidecekseniz havaalanından servislerle merkezdeki Zafer Meydanı’nda inip yine Alaaddin durağından tramvaya binerek müzeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konya Mevlana Müzesi Ziyaret Saatleri

Mevlana Müzesi ve Mevlana Türbesi her gün ziyaret edilebiliyor. Mevlana Müzesi ziyaret saatleri ise 09:00-19:00. Müzenin gişesi de 18:30’da kapanıyor.

Mevlana Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Mevlana Müzesi’ne giriş ücretsiz. Mevlana Müzesi ile ilgili bilgiler edinmek ve güncel ziyaret saatleri ile giriş ücretlerini takip etmek için buraya tıklayarak resmi siteye göz atabilirsiniz.

Görmeden Dönme

Mevlana Türbesi ve müzesinin bulunduğu Konya tarihi açıdan çok zengin bir kent, dolayısıyla Mevlana Müzesi gezisinden sonra çevrede gezip görebileceğiniz birçok tarihi mekan var. Mevlana Müzesi yakınlarında görebileceğiniz yerler arasında şuralar sayılabilir:

 • Şerafettin Camii
 • İplikçi Camii
 • Tarihi Çelebi Konağı
 • Konya Kültür Sokağı

 • İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi
 • Kültür Park Alaaddin Tepesi
 • Sahip Ata Müzesi ve Camii
 • Konya Arkeoloji Müzesi
 • Karatay Medresesi Müzesi
 • Konya Kapu Camii

 • Pir Mehmet Paşa Camii
 • Tarihi Mahkeme Hamamı
 • Yusuf Ağa Kütüphanesi
 • İnce Minare Müzesi
 • Kadı Mürsel Camii