Röportaj

Lüks Seyahat Yazarı Zehra Simay Serdaroğlu Röportajı

Lüks seyahat blogu Super Nice Visit’in eğlenceli yazarı Zehra Simay Serdaroğlu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Ramazan bayramı tatil önerilerinden sektöre dair her şeyi konuştuk.

Öncelikle hoşgeldiniz, bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

1988, Eskişehir Doğumluyum. İstanbul Yeditepe Üniversitesi Mimarlık bölümünü bitirdikten sonra Avusturya Graz Teknik Üniversitesi’ nde Mimarlık Yüksek Lisansımı tamamladım. Eğitimime Avusturya’ da, Boğaziçi Yalıları hakkındaki yaptığım Doktora çalışmalarım ile devam ediyorum. Diğer yandan İstanbul’ da Araştırma Görevlisi olarak çalışıyorum. Ve bir diğer yandan her fırsat bulduğumda geziyorum. Seyahat yazılarımı, www.supernicevisit.com ‘ da paylaşıyorum.

SuperNiceVisit blogu ortaya nasıl çıktı?

Bol bol geziyorum. Her seyahatimde yeni yerler keşfedip, bambaşka bir tarihin içerisinde buluyorum kendimi. Farklı kültürleri öğrenip, her bölgenin kendine has yemeklerini tadıyorum. Kısacası, her seyahatimde bol bol anı biriktiriyorum.

Supernicevisit’ i kurmamın nedeni bu anılarımı canlı tutmak içindi. Kendi kendime yazıyordum. İnsan unutuyor çünkü bir yerden sonra. Sonra zamanla supernicevisit fark edilmeye başlandı. Arkadaşlarım, çevremdekiler hep soruyorlardı Simay nereye gidelim? Ne yapalım? Nerede kalalım? Sen bize bir yazsana, bir program yapsana… Derken şimdi supernicevisit’ i okuyup birçok insan gezilerini düzenler oldu.

zehra

Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Bugüne kadar 28 ülke’ de 100’ den fazla şehri görme fırsatım oldu. En beğendiğim ve ilk aklıma gelen yer kesinlikle Bangkok. Bambaşka bir yer orası. Ancak İtalya’ ya olan sevgim bir başka. Her şehri, her köyü birbirinden güzel.

Ufukta yeni bir seyahat var mı?

Mayıs ayında yurtiçi gezilerim olacak, haftasonu gezileri. Haziran ayında Avusturya, İtalya ve Yunanistan planlarım var.

Seyahat edeceğiniz yerleri neye göre belirliyorsunuz? 

Değişiyor aslında. Bazen merak uyandıran bir şehir, bazen çok etkilendiğim bir yapıyı görme isteği, bazen ailemin haydi Simay gidelim demesiyle, bazen de bölgenin yemekleri seyahat rotamı belirliyor.

Önümüzdeki 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı tatilleri için yurtiçi ve yurtdışı önerileriniz olacak mı?

19 Mayıs ve Ramazan Bayramı tatillerinde sakin, dinlenebileceğiniz yerlere gitmenizi önerebilirim. Ülkemizde birçok güzel şehir ve köy var. Mesela Ege’ nin güzel köylerine minik bir yolculuk yapabilirsiniz. Ya da Karadeniz’ imizin candan şehirlerine…

Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek istersiniz?

Keşfedilecek o kadar çok yer var ki! Bazen sadece bir adım ilerimizde bile bilmediğimiz bir dünya var. Seyahat etmek bir tutku. Bir yaşam biçimi.

Önemli olan ilk adımı atmakta. Sonrası zaten gelecektir. Gittiğiniz yeri aceleyle değil, doya doya keşfedin. Gittiğiniz yerdeki yaşamı deneyimleyerek…

Görüşmek üzere