Genel

Seyahat Yazarı İrem Özer Röportajı

Otelz ekibi olarak, Türkiye’nin en tanınmış seyahat bloglarından Kuyruksuz Uçurtma‘nın seyahat yazarı İrem Özer ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle hoş geldiniz, bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba, 4 yıldır serbest çalışan eski bir kurumsal iletişimciyim. Şu an farklı sektörlerde yer alan markalara kurumsal iletişim danışmanlığı veriyorum. İşim dışında profesyonel hobim olarak gördüğüm seyahat bloğum vesilesi ile hem kuyruksuzucurtma.com’da hem de bazı seyahat dergilerinde yazılarım yayınlanıyor.

Blogun ortaya nasıl çıktı?

Bir arkadaşımın beni 2008 yılında hadi İrem bir blog aç, hayattan deneyimlediğin pek çok şeyi paylaşmalısın demesi ile başladı. İlk akşam ismi iremozer.blogspot.com’du ancak uyandığım sabah kendi ismim değil, babamın kendi başıma gezmelerimden esinlenerek bana taktığı isim olan Kuyruksuz Uçurtma oldu. Bir de konsept olmalıydı, ne yazabilirim diye düşündüğümde seyahat dışına çıkmamaya karar verdim. Şimdi nadiren de olsa yine seyahat ile bağlantılı, kendi duygu düşüncelerimi de aktarıyorum. Bir nevi kendime özel alanım, günlüğüm benim bloğum.

Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Bugüne kadar 21 ülke ve onlarca şehir gördüm. Çok farklı yerler de deneyimledim. Şu an bu yazıyı Amerika’dan yazıyorum ve şu an beni oldukça şaşırtan bir memleketteyim. Avrupa’dan farklı, dünyada eşi benzeri olmayan bir yaşam biçimi ile Amerika beni etkiledi. Burası haricinde ise ben Yunanistan aşığıyım. Sebebi ise çok açık. Doğup büyüdüğüm köy Edirne’nin Yunan sınırındaydı ve Türk kanalları çekmez iken Yunan kanalları cam gibi çekerdi ve yakın büyüdüğüm bir kültür olduğu için senede birkaç kez gitme şansım oluyor. Kendimi orada hiç yabancı gibi hissetmiyorum. Yunanistan’a gitmeyi planlayan her arkadaşım öncesinde beni arar oldu artık. Her konuda fazlası ile bilgi sahibiyim.

 Ufukta yeni bir seyahat var mı?

1 ay daha Amerika’da olacağım. Türkiye’ye döndüğümde Yunanistan planım var yine deniz tatili için. Onun dışında yine Türkiye içinde gezilerim olacak.

Seyahat edeceğiniz yerleri neye göre belirliyorsunuz? 

Uygun uçak bileti ve konaklama alternatiflerine, iş durumumun elverişliliğine göre değiştiği oluyor. İlk heyecanlandıran ise ya bir blogda okuduğum yazı, instagramda denk geldiğim bir fotoğraf. Mesela geçtiğimi kış Slovenya ile ilgili çok fotoğrafa denk gelmiştim ve hemen bir seyahat planladım, Avusturya Alpleri, Slovenya ve İtalya içeren bir gezi gerçekleştirdim.

Şimdi de Karadağ ilgimi çekiyor. Belki bu yaz eğer iyi organize olabilirsem Kotor, Budva sahil şeridinde gezi yapabilirim. 

İlk defa yurtdışına çıkacak gezginler için önerileriniz var mı?

Rahat olmaları, bol bol araştırıp gitmeleri. Farklı sitelerden gidecekleri yerleri kontrol etmeleri ve tadını çıkarmalarını tavsiye ederim. Gözlerinde hiçbir korku olmasın, bir de seyahat sigortasını muhakkak yaptırmalarını önerebilirim.

Önümüzdeki Ramazan Bayramı tatili için yurtiçi ve yurtdışı önerileriniz olacak mı?

Ramazan bayramı tatili tam yaz ortasına denk geldiği için herkes deniz kenarını tercih edecektir diye düşünüyorum. Yurt içinde Karadeniz bölgesi, yaylalar keyifli olabilir.  Sahil şeridi oldukça kalabalık olacaktır, şimdiden otel kararını vermek gerekebilir. Yurt dışı için ise arabayla Yunanistan, Bulgaristan sahilleri olabilir. 9 günlük tatil oldukça uzun bir zaman dilimi, Avrupa’da birkaç ülke görülebilir.

Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Seyahat etmek öyle sanıldığı gibi çok masraflı bir şey değil. İyi organize olunduğunda bir hafta sonu İstanbul’da harcanan para ile başka bir ülke görmek mümkün olabiliyor.

Seyahat ederek, deneyim kazanarak, farklı kültürler, farklı yemekler öğrenerek hayatın tadı güzelleşiyor.