Öneriler Yemek

Kahve Tiryakilerine Özel Şehirler

Kahvesiz bir gün bile geçiremeyenler, ofise gitmeden önce mutlaka kahvemi almam gerekir diyenler size göre bir yudum kahvenin tadını hiçbir şey tutamıyor değil mi? O halde sizi şöyle içeri alalım.

Farkında olsanız da olmasanız da yeme-içme alışkanlıkları seyahatlerinizi fazlasıyla etkiliyor. Kahve de bu alışkanlıklardan fazlasıyla nasibini alyor. Bu yazı aslında Otelz ekibi olarak geçtiğimiz aylarda katıldığımız “3 şehir bir kahve sergisi” gezisi sonrasında yayına alınması planlanıyordu. Sergideki 3 şehir Kahire, İstanbul ve Viyana’nın bir kahve etrafında dönen yaşamlarını konu ediniyordu. Biz de Türkiye’deki kahve etrafında dönen şehirleri inceledik.

Kuru Kahveci Mehmet Efendi – İstanbul

Birçok kişiye sert gelmesine rağmen Türk kahvesi yoğun aromasıyla dünyanın en bilinen kahvelerinden biri. Kumda ya da közde pişirilmesine göre farklı lezzetlere bürünen kahveyi içtikten sonra dibinde kalan telveyle de “kahve falı” baktırmayı unutmayın.

Madamın Dibek Kahvesi – Gökçeada

Dibek kahvesi günümüzde çok sınırlı yapılmakta. Bunun da sebebi kolayca tahmin edileceği gibi zahmetli olması. Dibek kahvesi aslında bir kahve pişirme şekli değil, kahve öğütme yöntemi. Kavrulan kahve yuvarlak, içi çukur taş ya da tahtadan yapılan bir anlamda havana benzeyen büyük kaplara konur ve bir tokmakla ince hale gelene kadar ezilirdi. Buradan elde edilen kahve Türk kahvesi pişirir gibi pişirilirdi. Türkiye’de bunu en iyi yapan yer Gökçeada’daki Zeytinliköy’de bulunan Madamın Kahvesi. Madam vefat etmiş olsa da bu gelenek halen devam ettirilmekte.

türk-kahvesi

Şakir’in Dibek Kahvesi – Foça

İzmir’in Foça ilçesindeki Kozbeyli köyünde bulunan Şakir’in kahvesi de Dibek kahvesi ile ünlü. Türkiye’nin dört bir yanından yalnızca burada kahve içmek için gelirler.

Safranbolu

Acı kahvemizin telvesini hiçbir lezzete değişmem diyorsanız, İstanbul dışındaki pek çok seçenekten biri olan Safranbolu’ya özgü közde pişirilen ve yanında organik böğürtlen ve karadut nektarları ya da lokumla servis edilen mis gibi kahveyi denemelisiniz.

Peki sizin kahveci önerileriniz var mı?