Gezi Rehberi Yemek

Kahvaltısıyla Ünlü 8 Şehrimiz

Güne mutlu başlamanın en önemli sırrı olan kahvaltılar birçok kişinin vazgeçilmezi oluyor şüphesiz. Sabahın ilk ışıklarını süsleyen kahvaltı sofraları her coğrafyanın kendine has kültürüyle şekil alıyor ve ortaya her yörede tadına doyulmayacak lezzetler çıkıyor. Kahvaltı kültüründe oldukça zengin bir ülke olan Türkiye için bu durum elbette tam bir lezzet şölenine dönüşüyor ve her şehirde bambaşka kahvaltı sofraları sizi yeni güne hazırlıyor.

İzmir

İzmir denince akla ilk gelen elbette boyoz oluyor. İzmir’de yapılan kahvaltıların başrolünde boyoz ve kumru her daim var ve bu enfes lezzetlere zeytinyağlı çeşit çeşit baharatlarla eşlik ediyor. Kızartılmış ekmekler ile Ege zeytinyağının da olduğu İzmir kahvaltısında vazgeçilmez diğer bir lezzet ise İzmir tulumu. Peynir denince ilk akla gelen İzmir tulumu ve ıspanaklı kol böreğinin de eksik olmadığı kahvaltı sofralarında sıcacık çayınıza eşsiz İzmir manzarası eşlik edecek.

Van

Van’ın dışında da birçok ilde karşımıza çıkan Van kahvaltı kültürü içerisinde barındırdığı birçok lezzet ile hem göze hem de mideye hitap eden seçenekler sunuyor. Özellikle bal ve kaymağın sıklıkla tüketildiği Van kahvaltılarında birden çok peynir çeşidi, yumurtadan yapılan Murtuğa, çeşit çeşit reçeller, kavurma ve kavut adını verdikleri sütte bir süre bekletilip yapılan buğday yemeği bulunuyor. Tek bir öğünle bütün gün tok kalacağınız Van’da kahvaltı yapmanın tadına doyum olmuyor.

Gaziantep

Yöresel lezzetleri ile her geleni büyüleyen Gaziantep sahip olduğu kahvaltı kültürü ile de birçok kişinin damak tadına hitap ediyor. Gaziantep denince akıllara ilk gelen isim olan beyran çorbası özellikle soğuk kış günlerinde kahvaltının vazgeçilmez bir parçası oluyor. Çorbanın içerisinde sarımsak, tereyağı, incik ve salça bulunuyor. Gaziantep’in diğer vazgeçilmez lezzetleri arasında maş piyazı, taze Antep peynirli semsek, yumurta piyazı, Antep katmeri ciğer dürüm, nohut dürüm ve muhammara bulunuyor. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan bir diğer lezzetse sahan kaymağı. Geceden yapımına başlanılan bu lezzette sütün kaymak bırakması beklenir ve ardından bu kaymak alınıp sahanda pişirilirken lavaşla bütünleşip içine bal fıstık konularak servis edilir. Yöresel tatların kahvaltıların vazgeçilmezi olduğu Gaziantep ziyaretçilerine daha birçok lezzeti de beraberinde sunuyor.

Trabzon

Tereyağının her yemekte başrol oynadığı Karadeniz kültüründe kahvaltılarda da tereyağına sıkça rastlamak mümkün. Trabzon kahvaltısının olmazsa olmazlarından mıhlama ya da bir diğer adıyla kuymak, bol tereyağı ve peynirden yapılıyor. Çayın beşiği olan Karadeniz’in incisi Trabzon kahvaltılarında sunulan taze çayların tadına doyum olmuyor. Mısır ekmeğinin meşhur olduğu bu bölgede turşi tavali de oldukça ilgi görüyor. Çeşit çeşit peynirin sofraları süslediği Trabzon kahvaltılarında kavurmaya da rastlamanız mümkün.

Kilis

Fıstıklı katmeri ile ünlü olan Kilis’te kahvaltı sofralarını süsleyen lezzetler oldukça uğraş istiyor. Farklı tatlarla tanışmak isteyenlerin mutlaka uğradığı Kilis’te kahvaltı sofralarının vazgeçilmez ismi ise mıkla. İçerisinde yumurta, yoğurt ve zeytinyağının bulunduğu mıkla pişirilerek servis ediliyor. Kahvaltıda yenebilecek en güzel tatlardan olan fıstıklı katmer tatlısı ince ince açılan yufkayla yapılıyor. Küçük simitlere benzeyen kahga, zeytinyağına karıştırılan 22 çeşit baharat ile sunulan zahter ve tatlı bir kurabiye olan gerebiç Kilis mutfağını süsleyen diğer lezzetler arasında yer alıyor.

Konya

Etli ekmeğin başkenti Konya’da karşınıza çıkan çeşit çeşit kahvaltılık lezzetler aslında şehrin sadece etli ekmekten ibaret olmadığını gözler önüne seriyor. Birçok kişinin tadını merak ettiği bamya çorbası Konya’da özellikle kahvaltılarda tüketilen tatlar arasında bulunuyor. Sizi uzun süre tok tutacak olan tahinli pideye sebzeli ve peynirli pide çeşitleri eşik ediyor. Saçta yapılan ve içerisinde küflü peynirin bulunduğu sündürme ve yufka ile hazırlanan Konya sıkması kahvaltı sofralarına eşlik ediyor. Kendine has yapımıyla peynirli böreği de kahvaltı sofralarının aranan isimleri arasında bulunuyor. Küflü peynirin meşhur olduğu Konya’da kahvaltı sofralarına gelen peynir genellikle sade bir şekilde sunuluyor.

Sivas

Sivas kahvaltı kültüründe oldukça meşakkatli bir şekilde hazırlanan kelle yemeği bulunuyor. Yaklaşık 17 saat ocakta pişirilmesi gereken kelle bunun ardından servis edilmeden önce balta ile ortadan ikiye bölünüyor. Kahvaltı sofralarında tüketilen kelle Sivas’ın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda kellenin çorbası da kahvaltı da tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Sivas’ta kahvaltı yapacaksanız mutlaka Sivas katmerinin de tadına bakmayı unutmayın.

Diyarbakır

Kahvaltıda birçok çeşidin bulunduğu Diyarbakır sofralarında tabla ciğeri en popüler lezzetler arasında ilk sırada geliyor. Kavrularak yapılan ciğerin yanında meşhur Diyarbakır lavaşı da servis ediliyor. Bunun yanında on çeşit peyniri içerisinde barındıran kahvaltı tabağına zeytinler eşlik ediyor. En ünlü peyniri ise lavaş peyniri. Menemenin bol yumurtayla yapıldığı, bal ve kaymağın eksik olmadığı Diyarbakır kahvaltılarında soğuk güveç vazgeçilmez bir tat olarak yerini alıyor. Pastırma, bol yeşillikli domates tabakları, patates kızartması ve börek çeşitlerine rastlanan Diyarbakır kahvaltısında özellikle patates kızartmasının yanına özel soslar eşlik ediyor. Kahvaltının ardından sunulan meyve tabakalarında mevsim meyveleri bulunuyor ve bolca seçeneğin bulunduğu Diyarbakır’da tadına doyum olmayan bir tatil yapacağınıza emin olabilirsiniz.