"El bagajımda neleri bulundurabilirim?" sorusu biraz aldatıcı bir soru.

Yasalar, havayolu seyahatleri için sıklıkla güvenlik gerekçesiyle değişiyor, güvenlik sıkılaştırılıyor ve yeni kısıtlamalar getiriliyor. Yurtdışına yapacağınız bir sonraki uçuşunuzda el bagajınızda neleri bulundurabileceğiniz ile ilgili bilmeniz gereken birkaç şeyi sizin için derledik.

Yazıyı okumaya devam edin, böylelikle üzücü bir şekilde yüzlerce lira değerindeki kozmetik ürünler ya da çakı ile havaalanı güvenliğinde sıkıntıya girmeyeceğinize dair size söz veriyoruz. Tatiller eğlencelidir, bu durum toplanma ve seyahat kısmı için de geçerli olmalı.

Son dakikada allak bullak olmuş bir halde kendinize “el bagajıma ne alabilirim” sorusunu sormayın ,bilinçli ve soğuk kanlı olun, mükemmel bir şekilde toplanmış el bagajınızla havaalanı güvenliğinden sorunsuz geçin.

Sıvılar Hakkında:

Bu Şimdiye kadar en iyi bilinen kurallardan biridir sadece teyit etmek amaçlı olarak; el bagajınızda 100 ml’yi geçen sıvıları bulunduramazsınız.

Makyaj malzemelerinizi, nemlendiricinizi, duş jelinizi ve şampuanlarınızı kontrol edin! Bunların hepsi 100 ml’lik şişelerde ya da daha az miktar alan şişelerde bulunmalıdır. Böylelikle sizinle yurtdışına çıkabilirler.

Ayrıca jel ya da yapışkan tarzı malzemeler de likit olarak değerlendiriliyor, bu yüzden bilinçli olarak hareket ederek miktarını ölçmeden yanınıza jel mum, vazelin ya da dudak kremi gibi malzemeleri almayın.

Susuzluğunuzu Nasıl Gidereceğinizi Bilin

Eğer 100 ml’nin üzerindeyse; su, soda, meyve suyu, bira, alkollü içecekleri el bagajınızda bulunduramazsınız. En önemli ipucu: eğer uçaktayken susayacağınızı düşünüyorsanız ve para ödemek istemiyorsanız, o halde yanınıza boş bir pet şişe alın ve güvenliği geçtikten sonra terminal içerisinde doldurun.

Sıvı Eşyalarınızı Doğru Paketleyin

Bütün sıvı eşyalarınızı güzelce 100 ml’nin altına indirdikten sonra güvenlikten geçmelerini sağlamak için geriye son bir adım daha kalıyor. Bütün sıvılar 1 litreyi geçmeyecek şekilde şeffaf poşetlerde el bagajınızda bulunmalı, bu plastik poşetler ise 20X20 cm olmalı.

Keskin Nesne Problemi

Keskin nesneleri el bagajınıza paketleyerek koymanızın bir anlamı yok, 6 cm’nin altında bulunan tek bıçaklı bir bıçağı el bagajınızda bulundurabilirsiniz; fakat güvenliğe geldiğinizde örgü şişleri, çadır kazıkları ya da tirbuşon gibi daha masum görünen nesnelerin geçişinde bile sorunlar yaşandığını göreceksiniz. Eğer metal ya da hatta ahşap ve keskin görünen bir nesneniz varsa o halde resmi yasakları iki kere kontrol edin, uçağın bagaj kısmına vereceğiniz valizinize koyun yada evde bırakın.

Elektronik Cihazlar

Yaşasın! Bu insanlar genellikle elektronik cihazların el bagajında bulunmasıyla ilgili sorun yaratmıyorlar. Laptoplar, Kindlelar, tabletler ve cep telefonları sizinle birlikte yurtdışına çıkabilir. Ancak x ray cihazından geçirmeden önce çantanızdan çıkardığınızdan emin olun. Cep telefonunuzu farkında olmadan çantanızda unutarak kontrolden geçmek kadar sinir bozucu bir şey yoktur, bize güvenin.

İmkansızlar: Yanıcı ve Patlayıcılar

El çantanızda kesinlikle yanıcı ya da patlayıcı bulundurmanıza dair kısıtlama olduğunun bilincinde olun. Bunların hiçbiri kabinde bulunamaz.

Yani, el bombasından baruta her şeyi evde bırakın! Sigara için çakmak ile ilgili sorun yok; fakat birden fazla bulunduramazsınız, ayrıca yanıcı maddelere aerasol içeren roll on deodorant ve spreyler de dahil.