Avrupa Destinasyon Gezi Rehberi

İspanya hakkında ilginç bilgiler

Flamenko, domates festivali ve boğa güreşi dendiğinde akla ilk gelen ülke olan İspanya, Akdeniz’deki konumu nedeniyle medeniyetlerin birleştiği bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Resmi adıyla İspanya Krallığı, hem tarihi güzellikleri hem sıcak iklimi ve sıcak insanlarıyla misafirlerine renkli bir dünya vadediyor.

İşte lezzetli mutfağı ve eğlenceli hayatıyla öne çıkan İspanya’yla ilgili şaşırtıcı bilgiler…

Oku oku bitmeyen isimler

1picasso

Pablo Picasso’nun asıl isminin Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso olduğunu biliyor muydunuz? İspanyollar uzun isimleriyle meşhurdur. Bu durum, ülkede herkesin iki tane soyisminin bulunmasından kaynaklanıyor. İspanya’da yaşayanlar hem annesinin hem de babasının soyismini kullanmak durumundalar. Son dönemde bu konuyla ilgili düzenlemeler yapılıyor.

En çok konuşulan dil

2dil

Dünyanın en çok konuşulan ikinci dili İspanyolca. Birinci sırada ise Çince yer alıyor. İspanyolca sadece İspanya’nın değil, aynı zamanda Arjantin, Bolivya, Kolombiya, Şili, Paraguay, Panama, Meksika, Nikaragua, Honduras, Guatemala, El Salvador, Ekvador, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Peru, Uruguay, Porto Riko, Venezuela ve Ekvator Ginesi’nin de resmi dili.

Zeytinyağı cenneti

3yag

Zeytinyağı denince aklınıza ilk gelen ülke İtalya olabilir fakat İspanya neredeyse İtalya’nın iki katı daha fazla zeytinyağı üretiyor. İspanya’da yiyeceğiniz birçok yemeğin zeytinyağıyla yapıldığını da söyleyebiliriz. Yine de İspanya zeytinyağı tüketimi konusunda İtalya’dan bir adım daha geride.

Üzümlü yeni yıl kutlaması

4uzum

Eğer yeni yılı İspanya’da kutlayalım diyenlerdenseniz, hiç de alışık olmadığınız bir gelenekle karşı karşıya kalacaksınız demektir. 10’dan geriye doğru sayalım ve saatler tam 12’yi gösterdiğinde ağzımıza 12 tane üzüm tanesi atalım! Siz de İspanyol geleneklerine göre bir sonraki sene bolluk ve bereket istiyorsanız yanınıza on iki üzüm tanesi almayı unutmayın. Bu geleneğin üzümleri ellerinde kalan şarap üreticileri tarafından çıkarıldığına dair dedikodular da mevcut.

Kral çıplak

5heykel

Sokakta çıplak yürüyen insanlar görürseniz sakın şaşırmayın çünkü bu ülkede çıplak dolaşmanın herhangi bir cezası yok. Son dönemlerde ise Barcelona’da bırakın çıplak, bikini veya deniz şortuyla gezmenin dahi yasal yaptırımlarının olduğu konuşuluyor. Siz siz olun yine de tedbiri elden bırakmayın!

Portekiz’e kabloyla geçiş

6kablo

İspanya’dan Portekiz’e saatte 80 km hızla 720 metre uzunluğunda bir kablo üzerinde 1 dakikalık bir yolculuk yapmak istemez misiniz? Üstelik bu yolculuğun sonunda az önce geçirdiğiniz bir saati de hiç yaşamamış olacaksınız. Bunun için sadece paranızın ve pasaportunuzun cebinizde olması yeterli.

Viva la fiesta!

7kopek

İspanyollar tatillere, molalara bayılan bir millet. Yaşam kalitesinin önemini dillerinden düşürmeyen İspanyollar, öğlene kadar çalışıp bu öğleden sonralarını ise uyuyarak geçiriyor. Yani öğlen bir şeye ihtiyacınız olduğunda açık iş yeri bulamayabilirsiniz. Siesta adını verdikleri bu molaların sıcak iklimden kaynaklandığı da söyleniyor.

Pislik varsa kalite var

9bar

Eğlenmek için gittiğiniz bir barda yerdeki çöplerden yürüyemiyorsanız endişelenmeyin, muhtemelen İspanya’nın en iyi mekanlarından birindesiniz. Bu İspanya’da oldukça normal görülen bir durum. Çoğu zaman yerlerde bu kadar çöpün olması oranın ne kadar iyi bir bar olduğuna delalet!

Görkemli yeraltı sistemi

metro

Madrid metrosu, Londra’dan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci yeraltı sistemi. Dünyada ise Şangay, Londra, New York, Tokyo ve Moskova metrolarının ardından altıncı en uzun metro hattıdır.