Destinasyon Genel Gezi Rehberi Öneriler Türkiye

HATAY GEZİ REHBERİ

Hatay köklü tarihi, farklı renklerin birlikte yaşayabildiği barışçıl ve zengin kültürü, Akdeniz’in harika iklimiyle şekillenmiş güzel doğasıyla ülkemizin görülmeye değer köşelerinden birisi. Müzeler ve tarihi yapılar, yörede gerçekleştirilecek bir seyahatin odak noktasını oluştururken, yöresel lezzetler de ziyaretçileri fazlasıyla mutlu ediyor. İnanç turizmi açısından son derece değerli, üç semavi dine ait önemli tarihi yapılarıyla öne çıkan bölge, deniz tatili sevenler için de sakin, bakir ve temiz plajlar sunuyor. Hiçbir yeri kaçırmamanız ve bu güzel bölgeyi kapsamlı şekilde keşfetmeniz için size zengin bir Hatay gezi rehberi hazırladık.

⇒ HATAY OTELLERİNİ İNCELE

NE YAPILIR?

Hatay her zevke hitap eden bir destinasyon. Dolayısıyla müze ve ören yeri gezileri, deniz – güneş – kum üçlüsü, doğa yürüyüşü, alışveriş ya da eğlence gibi pek çok farklı aktivite ihtiyacınıza cevap verebiliyor.

HATAY’DA GEZİLECEK YERLER

Adalı Konağı

Fransız mimar Jacques de la Boucherie tarafından 1. Dünya Savaşı yıllarında Antakya’nın köklü ailelerinden Adalı ailesi için yapılan konak, mimarın daha önce Fransa’da Tortue ailesine yaptığı konakla aynı mimariye sahiptir. Konağın geçmişinde hüzünlü bir aşk öyküsü vardır. Mimar, Tortue ailesinin kızına aşık olmuş ve aşkına karşılık bulmuştur ancak savaş döneminde Fransız işgal ordularıyla birlikte subay rütbesiyle Antakya’ya gider ve burada olduğu sırada sevgilisinin ölüm haberini alır. Bunun üzerine Jacques de la Boucherie, Antakya’da inşa ettiği konakta sevgilisinin ailesine yaptığı konağın mimarisini kullanarak onun anısını yaşatır. Mimarın her gün konağın önünde durup acı içinde sevgilisini andığı rivayet edilir. Bu yapı günümüzde Antakya şehir merkezinde ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

Uzun Çarşı

Antakya şehir merkezindeki Uzun Çarşı, tarih ve geleneği yaşatan rengarenk dükkanları, dar sokakları, tatlı bir telaş içindeki kalabalığıyla şehrin kalbinin attığı en önemli yerlerden. Burada defne sabunu, zeytinyağı, nar ekşisi, künefe gibi yöresel ürünleri deneyebilir ve satın alabilirsiniz. Ayrıca 3.5 km. uzunluğundaki çarşının içinde bulunan 17. yüzyıldan kalma Kurşunlu Han’ı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Aziz Simeon Manastırı

Hatay’ın Samandağ ilçesine 12 km. mesafede bulunan manastır, 480 metre yüksekliğinde gözlerden uzak bir tepede yer alıyor. Tarihi 6. yüzyıla dayanan manastır, bölgede inanç turizmine hizmet eden en önemli noktalarından biri. Erken Hristiyanlık hac merkezi olarak kabul edilen manastır, Antakyalı Aziz Simeon tarafından dini eğitim vermek üzere kurulmuş. Aziz Simeon aynı zamanda “Stilitler Tarikatı”nın kurucusu. İçerisindeki kilise, vaftizhane, sarnıç ve diğer mimari kalıntıların verdiği ruhani hissin yanı sıra manastır çevresindeki doğal güzellikle de ziyaretçilerini büyülüyor.

Habib-i Neccar Camii

Anadolu toprakları üzerindeki en kadim yerleşim bölgelerinden birisi olan Hatay, Anadolu’nun ilk camisine de ev sahipliği yapıyor. Antakya’nın 638 yılında Müslüman Arapların eline geçtiği dönemde inşa edilen cami, Hz. İsa’nın havarilerine ilk inanan ve bu uğurda canını veren Antakyalı Habib-i Neccar’ın adını taşıyor. Bir Hristiyan şehidinin adını taşımasıyla cami Antakya’nın çok kültürlü ve barışçıl yapısını ortaya koyuyor. Caminin bir köşesinde yerin 4 metre altında Habib-Neccar’ın ve Şem’un Safa’nın, girişteyse Yuhanna ve Pavlos’un türbeleri bulunuyor. Antakya şehir merkezindeki en önemli inanç turizmi noktalarından birisi olan camiyi ziyaret etmeyi unutmayın.

Hatay Arkeoloji Müzesi

Antakya şehir merkezinde bulunan, 35 binin üzerinde eserin sergilendiği Hatay Arkeoloji Müzesi bu alanda dünyanın en önemli müzelerinden birisi. Bölgenin bütün kültürel ve arkeolojik zenginliğini burada bulmak mümkün. 1930’lardan beri bölgede yapılan kazılardan çıkartılan çoğu Roma dönemine ait mozaikler ve diğer tarihi eserler müzede sergileniyor. Müze özellikle mozaik koleksiyonunun zenginliğiyle öne çıkıyor. Müzenin mozaik koleksiyonu dünyanın en büyük koleksiyonu sayılırken, bu konuda Tunus’taki Bardo Müzesi’yle yarışıyor.

Aziz Pierre Kilisesi

Antakya – Reyhanlı yolu üzerinde, Habib-i Neccar Dağı yakınında yer alan ve 13 metre derinliğindeki bir mağaradan oluşan Aziz Pierre Kilisesi, Hristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olarak kabul ediliyor. İnşa edildiği tarih kesin olarak bilinmiyor ancak İsa’nın on iki havarisinden biri olan Aziz Petrus’un ilk kez vaaz verdiği yer sayılıyor. Günümüzde bir müze olan kilisede zaman zaman ayinler de yapılıyor. Kilise kayaların içine oyulmuş konumu, çevresindeki doğa ve kadim tarihiyle bölgede ziyaretçileri en çok etkileyen yerlerden birisi.

Harbiye Şelaleleri

Kent merkezine yaklaşık 9 km. mesafede bulunan Harbiye Şelaleleri, bölgedeki en güzel sayfiye yerleri arasında. Ulaşımın kolay olduğu ve birçok restoran ve piknik alanının bulunduğu bu noktada ormanın içinde ve çevrenizde sular çağlarken yemek yiyebilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz. Özellikle sıcak havalarda şelaleler, turistler kadar yerli halkın da ferahlamak için tercih ettiği bir nokta oluyor.

Titus Tüneli

Hatay’ın Samandağ ilçesi sahiline yürüyüş mesafesinde bulunan Titus Tüneli ve Beşikli Mağara bölgede görülmeye değer noktalar arasında. Roma İmparatoru Vespesian tarafından M.S. 1. yüzyılda sel sularının limanı doldurmasını engellemek için tutsaklara yaptırılan 1380 metre uzunluğundaki Titus Tüneli’ni inşa etmek için dağın oyulması gerekmiş. Tünelin inşaatı 10 yıldan fazla sürmüş. Çok büyük bir emekle yapılmış ve insanın doğayla mücadelesini temsil eden bu yapı günümüzde ziyaretçileri mistik havasıyla etkiliyor. Aynı noktadaki Beşikli Mağara da kral mezarları olduğuna inanılan kayalara oyulmuş mezar yapılarıyla mistik havayı arttırıyor.

Çevlik Plajı

Dünyanın en uzun 15 kumsalı listesinde yer alan Hatay’ın Samandağ ilçesindeki Çevlik plajı, 14 kilometre uzunluğuyla Türkiye’nin en uzunu. Titus Tüneli de plajın yakınında bulunuyor. Burada kendinizi Akdeniz’in beyaz köpüklü sularına bırakabilir, tarihin ve kültürün yanı sıra Hatay’ın cömert güneşinden de keyifle faydalanabilirsiniz.

Vakıflı Ermeni Köyü

Türkiye’nin tek Ermeni köyü olarak bilinen Vakıflı, Samandağ ilçesine bağlı. Köydeki Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret edebilir, çay bahçesinde dinlenebilir, ayrıca köy kadınlarının ev yapımı ürünlerinden satın alabilirsiniz. Narenciye ağaçlarıyla bezenmiş bu bakımlı köy bölgedeki en keyifli noktalardan birisi.

Musa Ağacı ve Hıdırbey Köyü

Vakıflı’ya sadece on dakika mesafedeki bu köyde meşhur Musa Ağacı bulunuyor. 2000 yaşındaki 7 metrelik ağaç koruma altına alınmış. Ağacın Hz. Musa’nın asasının bir fidana dönüşmesiyle oluştuğu rivayet ediliyor. Köyde aynı zamanda keyifli bir çay bahçesi, hediyelik eşya ve yöresel lezzetlerin bulunduğu satış tezgahları, bir restoran ve piknik yeri de bulunuyor.

İskenderun

Hatay ilinin bakımlı ve güzel liman kenti İskenderun alışveriş, yeme içme olanakları, sahili ve Payas Kalesi, İskenderun Deniz Müzesi, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi gibi gezilecek yerleriyle bölgeye yapacağınız seyahatte ayrı bir yeri hak ediyor.

ULAŞIM

Hatay’ın İstanbul’a uzaklığı 1130 kilometre. Özel otomobilinizle 11 saat civarı bir sürede ulaşmak mümkün. Otobüsü tercih edebileceğiniz gibi, modern bir hava limanının bulunduğu Hataya hava yoluyla 1 saat 35 dakikada ulaşabilirsiniz. AnkaraHatay arası mesafe ise 681 kilometre. Bu da kara yoluyla yaklaşık 7 saat sürüyor. Pek çok otobüs firması Hatay’a sefer düzenliyor ve otogar Antakya şehir merkezine yakın bir noktada bulunuyor. Kara yolu ve hava yolunun yanı sıra, İskenderun – Mersin arasında tren yoluyla ulaşım sağlamak da mümkün. Adana ve Mersin, Hatay seyahatinize dahil edebileceğiniz çok uzak olmayan şehirler. Adana – Hatay arası 186 kilometre, Mersin – Hatay arasıysa 265 km.

Hatay ili içinde ulaşım da son derece kolay. Antakya şehir merkezinden İskenderun’a mesafe 61 km, ulaşım yaklaşık 1 saat sürüyor. Antakya ve Samandağ arası mesafeyse 24 km ve sadece 30 dakika sürüyor. Antakya şehir merkezinden ilçelere giden dolmuş ve otobüslere binilebiliyor.

Hatay’da deniz ulaşımının geliştirilmesi için de çalışmalar yapılıyor. İskenderun ve Samandağ’dan Mersin, Kıbrıs ve Lübnan’a feribot seferleri konulması planlanıyor. Bunun için kurulan Hatay Büyükşehir Belediyesi Deniz Otobüsü İşletmesi HADO, bazı güzergahlarda deneme seferleri yapıyor. Seferlerin ne zaman başlayacağıyla ilgili, seyahat tarihiniz yaklaştığında Hatay belediyesinden güncel bilgi alabilirsiniz.

KONAKLAMA

Hatay’da butik otellerden pansiyonlara ve hatta lüks otellere pek çok farklı tipte konaklama olanağı mevcut. Bunlar arasında en ilgi çekici olan, Aziz Pierre Kilisesi’ne yakın bir konumda, Türkiye’de şu ana kadar ortaya çıkarılmış en büyük mozaik yapıya (850 m²) sahip kazı alanının üzerinde inşa edilen The Museum Hotel. Başlangıçta sıradan bir otel projesi olarak başlayan inşaat, kazıda ortaya çıkan mozaik sayesinde dünyada başka örneği bulunmayan bir yapıya dönüşmüş ve otelin mimari projesinin mozaiği koruyacak şekilde yapılmasına karar verilmiş. Otelin yakın zamanda faaliyete geçmesi bekleniyor.

Bunun yanı sıra, Antakya şehir merkezindeki tarihi yapıların restore edilmesiyle ortaya çıkartılmış butik otelleri, İskenderun ve Antakya’daki modern şehir otellerini ya da deniz kenarına yakın bir konumda konaklamak istiyorsanız Samandağ sahillerindeki seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Ramada İskenderun Harbour (İskenderun), İssos Otel (iskenderun), Anemon Antakya (merkez), The Liwan Butik Hotel (merkez), Truva Life Hotel (Samandağ), her bütçeye ve zevke uygun konaklama bulunabilen bölgedeki kaliteli konaklama seçenekleri arasında.

YEME İÇME

Antakya mutfağı en az içerisinde barındırdığı farklı kültürler, diller ve cömert doğası kadar zengin. Orta Doğu, Akdeniz ve Anadolu’nun kucaklaştığı bir noktada bulunan bölge, bu geniş coğrafyadan ilham alan çok çeşitli ve özgün yiyecekler sunuyor.

Oruk adı verilen Antakya’ya özgü içli köfte, doyurucu ve sade bir lezzet olan tepsi kebabı, Arap mutfağından gelen sebzeli ve baharatlı “kepse pilavı”, ufak lahmacunları andıran “kaytaz böreği”, ayrıca başka yerlerde de bilinse de burada lezzeti bir başka olan humus mutlaka tadılması gereken lezzetlerden.

Antakya mutfağı tatlılar bakımından da zengin. Listenin başında elbette peynirle kadayıfın harika birlikteliğinden doğan künefe var. Bölgeye özgü “mamul” ismi verilen hurmalı kurabiye benzeri tatlıysa çay ya da kahve yanında mükemmel bir eşlikçi. Başta turunç reçeli olmak üzere yörenin reçelleri de dillere destan. Üzerine dondurma ve gül suyu eklenmiş bir muhallebi olarak tanımlayabileceğimiz “haytalı” yine sadece Antakya’da bulabileceğiniz bir lezzet.

Alışveriş

Yöreye özgü kahvaltılık baharat karışımı zahter, her derde deva defne sabunu, testi peyniri veya sünme peynir gibi yöreye özgü peynirler, hakiki nar ekşisi, salça çeşitleri, reçel çeşitleri, keçi süründen yapılan tuzlu yoğurt bölgede satın alabileceğiniz şeyler arasında. Bunlar evinize döndüğünüzde size seyahatinizin tatlı anılarını hatırlatacak, hem de bölge ekonomisine katkı sunmanızı sağlayacaktır.

Eğlence

Antakya ve İskenderun’da gündüzleri yaptığınız aktivitelerin ardından akşam yorgunluk atmak için pek çok kafe ve bar bulabilirsiniz. Burası aynı zamanda üniversitesiyle nitelikli eğitim olanaklarına sahip bir yer. Bu da genç nüfusa ve dolayısıyla da canlı bir gece hayatına işaret ediyor. İster Antakya’nın tarihi sokaklarında, ister İskenderun sahilinde akşamları çok keyifli geçirebilirsiniz.

Doğa

Bölgede doğa yürüyüşleri düzenleyen pek çok kulüp ve özel düzenlenmiş yürüyüş rotaları da bulabilirsiniz. Özellikle Samandağ çevresinde doğa yürüyüşleri yapılabilir. Bölge Belen ilçesinde Güzelyayla, İskenderun Nergizlik Yaylası, Erzin’de Kocadüz, Üçkoz, Bağrıaçık ve Karıncalı Yaylaları gibi pek çok yaylaya ve Habibi Neccar Dağı Tabiat Koruma Alanı ve Tekkoz Kengerlidüz Tabiat Koruma Alanı gibi doğa koruma alanlarına da sahip.

Hatay kaplıca severleri de hayal kırıklığına uğratmıyor. Yörenin en büyük kaplıcaları Reyhanlı ilçesinde bulunuyor. Erzin Başlamış Kaplıcaları da pek çok hastalığa iyi gelen şifalı sulara sahip.

Etkinlikler

Festival ve etkinlik seven ziyaretçiler özellikle her yıl Temmuz ayında Samandağ ilçesinde düzenlenen Evvel Temmuz festivalini görmeli. Festivalde yöresel yemek ikramlarının yanı sıra satranç turnuvaları, konserler gibi pek çok farklı etkinlik yapılıyor.

Sinema severler her yıl aralık ayında düzenlenen Antakya Film Festivali’ni takip edebilir. Festivalde çeşitli dallarda ödüller dağıtılırken, şehri ziyaret etmeye gelen sanatçılarla tanışma fırsatı da elde edilebiliyor.