Genel

Geziseli Yazarı Selin Çıldır Röportajı

Öncelikle hoşgeldiniz, bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba ben Geziseli.com blog yazarı Selin Çildir. 03 Mart 1987 Denizli doğumluyum. Asker bir baba ve öğretmen bir annenin ortanca çocuğu olarak küçüklüğümden üniversite yıllarıma kadar Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşadım. Liseyi İzmir Karşıyaka Anadolu Lisesi’nde okudum ve Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği mezunuyum ancak kendi mesleğimi öğrencilik yıllarımda yaptığım stajları saymazsak sadece 3 ay yaptım. Kendi isteğimle ve önüme çıkan bir fırsat neticesinde sektör değişikliği yaparak turizme geçiş yaptım. İzmir’de köklü bir aileye ait ve Amerika’da da irtibatları bulunan bir turizm acentasında yurtdışı gruplar için konferans organizasyonu, rezervasyon ve ön büro işlerinde yaklaşık 1.5 yıl  çalıştım. Bu süreçte işverenlerimin bana öğrettikleri, çalışırken hissettiğim mutluluk ve öğrenme isteği beni bu sektörde yer almam gerektiği konusunda ikna etti. 2012 yılında evliliğimizin ardından eşimin kariyer planları sebebiyle Singapur’a yerleştik ve hala Singapur’da yaşamaktayız. Bu ülkeye gelmemizin ardından belli bir dönem Türk Büyükelçiliği’nin konsolosluk departmanında görev yaptım. Şu an ise temelini Singapur’da atmış olduğum seyahat blogum üzerinde tam zamanlı olarak çalışmaktayım.

Blogun ortaya nasıl çıktı?

Geziseli.com‘un ortaya çıkışı aslında talihsizliklerden ötürü tesadüf eseri oldu. Her şerde vardır bir hayır denir ya işte bizimkisi de o hesap. Singapur’a gelişimin ardından bu ülkede, tekstil mühendisliği mezunu, alaylı bir turizmci neler yapabilir diye araştırırken, internete verdiğim bir ilana bir turizm acentası tarafından geri dönüş oldu. Telefondaki kişi bana hem İngilizce hem Türkçe bilen ve organizasyon geçmişi olan birini aradıklarını belirtti. Yani aradıkları tam da bendim. Yaptığımız görüşmeler neticesinde acentanın ileriki hedefi beni Singapur’da Türkçe ve İngilizce dillerinde rehber olmam için rehberlik okuluna göndermekti. Gel zaman git zaman görüşmeler ve çalışma izin durumları beklenirken bu ülkede istenilen iş tanımı için bana maalesef çalışma izni verilmedi.  Sonuç olarak tüm bunlar yaşanırken, elimde Singapur hakkında yaptığım araştırmalar, burada görülecek gezilecek yerleri ve izlenimlerimi anlatan word dokümanlarıyla baş başa kaldım. Eşimin büyük desteği ve önerisiyle de elimdeki bu araştırmaları Singapur’a gelecek kişilere yardımcı olması açısından internet üzerinden paylaşmaya karar verdim. İşte o gün Geziseli.com kurulmuş ve yazılarını ilk okuyucularıyla paylaşmış oldu.

Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Şimdiye dek 12 ülke gezdik ve görülecek, öğrenilecek daha çok yer var. En beğendiğim ve kanıma seyahat etme duygusunu ilk aşılayan yerlerin başında İtalya geliyor. İtalyanlar bize çok benzediğinden midir bilinmez, İtalya insanı evinde gibi hissettiren nadir ülkelerden benim için. Bunun yanı sıra Uzakdoğu ve Asya kültürünü çok ilginç bulsam da batı kültürüne alışık olan bizler için uzun vadede Asya’da olmak  kültür ve alışkanlıklar açısından zaman zaman yorucu olabiliyor.

Ufukta yeni bir seyahat var mı?

Yeni bir seyahat planı aslında hep var yeter ki doğru zamanda doğru yerde olabilelim. Şu sıralar dünyanın bazı yerleri maalesef siyasi karışıklıklar içerisinde ve bu yerlerin pek çoğu kültür açısından ilgimi çekse de insan açıkçası oralara seyahat etme cesaretini bulamıyor. Şimdi dünyanın herkes için daha yaşanılabilir olmasını dileyip, rotayı biraz da Güney Yarımküre’ye Avustralya ve Yeni Zelanda taraflarına çevirmeyi planlıyoruz.

Seyahat edeceğiniz yerleri neye göre belirliyorsunuz? 

Eşimin yoğun bir iş temposu olduğu için genelde elimizdeki tatil gün sayısı seyahat edeceğimiz yeri şekillendiriyor. Uzun tatillerde uzak ülkeler ve kısa tatillerde kısa mesafe yerleri tercih ediyoruz ve tabi önceliğimiz her zaman görmediğimiz yerlerden yana oluyor.

Önümüzdeki 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı tatilleri için yurtiçi ve yurtdışı önerileriniz olacak mı?

19 Mayıs yanılmıyorsam Türkiye’de haftasonu tatiliyle birleşiyor ve bu da çalışan pek çok kişi için bulunmaz bir tatil fırsatı. Balkanlar veya Karadeniz turları bence kaçırılmayacak güzellikte bir seyahat alternatifi olabilir. İleriki dönemler için ise önerim Türkiye’nin güney sahilleri veya yurtdışında İspanya olabilir.

Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Söyleceklerim biraz hayatın değerini bilmekle ilgili olacak. Hepimiz bu dünyaya geldik ve günün birinde bize verilen bu ömür sona erecek. Gelişen teknolojinin ve modern hayatın bizlere getirdiği hızlı tüketim alışkanlığında olduğu gibi hayatı da maalesef hızlı bir şekilde tüketiyoruz. Umarım hepimiz bu hızlı tüketim anlayışının aksine, elimizdeki bu güzel ömrü sindire sindire  yaşayıp, gerçekten bizi mutlu eden kişi ve işlerle geçirebiliriz. Seyahat kişiyi mutlu eden şeylerin sadece bir tanesi ve bir nevi mutluluk aracı. Dünyayı ve kendinizi daha iyi tanımak için dışarı çıkın, çünkü insan gördüğü yer sayısı kadar farklı düşünebilmekte ve son olarak hayalinizin peşinden koşun. Kimin ne dediğinden, önünüze çıkan engellerden ve size kötü enerji veren insanlardan kaçınarak önünüze bakın. Çünkü bu hayat sizin ve yaşanılan anların tekrarı yok.

2 comments