Röportaj

Gezip Gördüm Yazarı Sami Altınay Röportajı

Gezip Gördüm seyahat blogunun yazarı Sami Altınay ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle hoşgeldiniz, bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhabalar, ben Sami. 31 yaşındayım. Doğup büyüdüğüm şehir olan Eskişehir’de yaşıyorum. Mükendislik ve Dış Ticaret Eğitimleri aldım ve aile şirketimizde yönetici olarak çalışıyorum. Günlük hayatta işimiz üretim yapmak olsa da gezip görmek, yeni yerler görmek vazgeçilmez tutkum. Bu nedenle her fırsatta yolculuğa çıkarım.

Blogun ortaya nasıl çıktı?

Küçük yaşlardan beri hem seyahat etmeyi hem de bilgisayarla uğraşmayı çok seviyorum. Özellikle web site tasarımını genç yaşlarımdan beri çok severim.  5 yıl önce bu iki hobimi bir arda götürmek adına bloğumu yayına aldım. Hem sevdiğim hobilerim ile uğraşma şansım oldu hem de beni takip edenlere seyahat konulu faydalı paylaşımlar yapma şansı elde ettim. Blog vesilesi ile çok güzel insanlarla tanışma fırsatım oldu.
 
Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Şu ana kadar 30’u aşkın ülke gezip görsem de skor peşinde koşmaktan daha çok sevdiğim yerlere tekrar tekrar gitmekten daha çok hoşlanıyorum. Amsterdam, Londra ve Barselona yurt dışında gezip gördüğüm en güzel yerlerden. Fas’ın Marakeş kenti ise sahip olduğu otantik yapısı ile beni etkilemişti. Yaklaşık 3 ay yaşama şansım olan San Francisco ise her zaman aklımın köşesinde. İstanbul ise bana göre dünyanın en güzel şehirlerinden. Her fırsatta İstanbul’da turist olup gezmeyi çok severim.

Ufukta yeni bir seyahat var mı?

Hazırda bir seyahat planım yok. İşimden dolayı uzun vadeli planlar yapamıyorum maalesef. Son seyahatimden devam eden Birleşik Krallık vizem var. Fırsatım olursa İngiltere ve çevresine tekrar gitmek istiyorum. Yurt içinde ise uzun zamandır gitmek istediğim Safranbolu’ya hafta sonu gezisi ile gitmek istiyorum.

Seyahat edeceğiniz yerleri neye göre belirliyorsunuz? 

Seyahat sever biri olarak yurt içi ve yurt dışında gezmek istediğim yüzlerce yer var. Tabi bazılarının yeri bende ayrı. Eğer işlerimi ayarlayabilirsem seyahat planlarımı hep bu doğrultuda yapıyorum.  Seyahat planladığım mevsim koşullarına göre kafamda gitmek istediğim yeri belirliyorum. Eğer planlama için  yeterli vaktim yoksa seyahat için vizesiz ülkeleri tercih ediyorum.

İlk defa yurtdışına çıkacak gezginler için önerileriniz var mı?

Millet olarak gezmeyi sevsek de zaman zaman kabuğumuzu kırmakta zorluk çekiyoruz. Yabancı dil bilip bilmemek ise önümüze çıkan ilk engellerden. Yurt dışına ilk kez çıkanlara ilk önerim korkunuzu bir kenara bırakın. İngilizce bilmek büyük bir artı olsa da güzel bir araştırma yaparak çok eğlenceli bir seyahat geçirebilirsiniz. Örnek olarak Fas seyahatimde İngilizce konuştuğum zaman sayılıdır ama dil bilmeden de çok keyifli bir seyahat geçirmiştim. İkinci konu araştırma yapmak. Gezipgordum.com’daki yazılarımı  genelde bu tarz yazılara ayırıyorum. Genel bilgilerden gezilecek yerlere, alışverişten ulaşıma kadar birçok detaylı bilgi paylaştığım gezi rehberlerindeki yazıları okuyarak birçok önemli şehirde sıkıntısız gezebilirsiniz.
 
Önümüzdeki Ramazan Bayramı tatili için yurtiçi ve yurtdışı önerileriniz olacak mı?

Bayram tatili bir süredir yaz dönemine denk geliyor bu nedenle hem kültür hem de deniz tatilini bir arada geçirebilirsiniz. Karadağ’ın turistik beldesi Budva yurt dışı için güzel bir seçenek olabilir. Gündüzleri Adriyatik’in serin sularında yüzebilir akşamları ise kentin surlarla çevrili Eski Şehir Meydanı’nda dolaşabilirsiniz. Bu sene yabancı turist sayısında ciddi bir düşüş var, bu nedenle ülkemizdeki otellerde ciddi indirimler var. Tatilini ülkemizde geçirmek isteyenler de güneydeki güzel tatil beldelerini seçebilir. Memleketime de torpil geçmeden olmaz J Hafta sonu için alternatif arayanlar da Eskişehir’i tercih edebilir J
 
Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Klasik bir söz vardır, Çok okuyan mı bilir çok gezen mi bilir diye. Ben her ikisini de yapan diyorum. Kabuklarınızı kırın, korkularınızı yenin ve sınırlarımızın dışına çıkın. Emin olun ilk seyahat tecrübenizden sonra devamı çorap söküğü gibi gelecektir. Seyahatinizi planlarken sadece tur şirketlerine bağlı kalmayın. Güzel bir araştırma ile çok daha ekonomik ve eğlenceli seyahatler yapabilirsiniz. Seyahat öncesinde yapacağınız mini araştırmalar ile çok daha eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Özellikle yurt dışında gezerken vaktinizi sadece alışveriş ve sokaklarda boş boş geçirmek yerine bilgi dolu ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.