Röportaj

Gezginin Ayak İzleri Cüneyt Durhan Röportajı

Öncelikle hoşgeldiniz, bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Yollara, farklı kültürleri tanımaya, keşfetmeye aşık seyahat tutkusu yüksek bir blogger. 1978 yılında İstanbul’da doğdum, hayatımı seyahatler haricinde Tekirdağ’da yaşamaya çalışıyorum. Şuan da tam zamanlı gezmeye çalışıyorum. Gittiğim destinasyondaki kültürel değerleri, tarihi ve keşfe değer bilgileri bloğum www.gezgininayakizleri.com adlı bloğumdan yayınlamaktayım.

Gezginin ayak izleri blogu ortaya nasıl çıktı?

Çocukluğumdan beri, coğrafyayı, tarihe karşı büyük bir düşkünlüğüm vardı. Evimizde ansiklopediler bulunurdu ve ben incelerken ülkelerin bayraklarını, başkentlerini ezberlemeye çalışırdım ve ansiklopedide gördüğüm resimler üzerine hayal kurardım ve bir gün diyordum bu ülkeleri görmek istiyorum diye. 17 ay önce bu hayalime gerçekleştirmeye başladım. Kendimi yollara yeni kültürler tanımaya ve o ülkenin değerlerini keşfetmeye adım attım. İlk gezimi yapmaya başladıktan sonra bir çok arkadaşım gezim hakkında bilgi almaya başlamıştı benden. Nasıl gittin, neler yaptın, nelere gezdin, ne kadar harcadın, neler yedin gibi sorular çokça gelmeye başlayınca, bilgi paylaşıldıkça değerlidir sözünden yola çıkarak blog açmaya kadar verdim.

Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

17 aylık bir süreçte 21 ülke 53 şehrini ve ülkemde de 47 şehir gezdim. Her karış toprağında tarih ve güzellik olan İtalya’yı, ben de büyük iz bırakan kültürümüze ve değerlerimize yakınlığı ile Bosna Hersek oldu. Bu iki ülkeye aşık oldum diyebilirim.

Ufukta yeni bir seyahat var mı?

Yabancı ülkeleri gezdiğim kadar cennet ülkemi de gezmeyi ihmal etmemeye çalışıyorum. Bu röportaj yayınlandığında Kahramanmaraş ve sırasıyla Adana, Ordu, Antalya ve tekrar İran’da olacağım.

Seyahat edeceğiniz yerleri neye göre belirliyorsunuz? 

Aslında yola koyulduğumda tekrar yeni bir yolculuğun planlamasını yapmaya başlarım çoğu zaman. Ama çoğu zaman bütçeye uygun  uçak bileti, gideceğim destinasyon için araştırma yaparken gördüğüm bir resim yada yazının beni etkilemesi yetiyor aslında.

Önümüzdeki 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı tatilleri için yurtiçi ve yurtdışı önerileriniz olacak mı?

Kısa zaman dilimi olan durumlarda önerim ülkem ve Balkanlardır. Kuzey Ege, Bozcaada, Dalyan, Ordu önerilerim. Balkanlarda ise Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan, Karadağ öncelikli önereceğim harika vakit geçirilebilecek yerlerdir.

Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Yolda olmanın en güzel tarafı, hayatınıza farklı bir bakış açısı getiriyorsunuz. Ön yargılarınızdan kurtulmayı, sabretmeyi, yaşadığınız acı yada tatlı anların güzel bir anı olduğu hissedebilir ve bundan keyif almamanız için hiçbir neden yoktur. Nereye gittiğiniz önemi yok aslında yollar ve sırt çantanız size en güzel arkadaştır. Yolda olmanız dileğiyle..