Röportaj

Seyahat Yazarı Pınar Bulut Röportajı

Öncelikle hoşgeldiniz, bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba, Sanırım röportajdaki en zor sorudan başladık. Şöyle diyeyim o zaman. Biraz anne, ama hala çocuk. Biraz eş, ama çokça arkadaş. Bolca gezer, komikli yazılar yazar. Dünyayı çok seven biri. kutubalığı.com‘da balık. O benim işte.
 
Blogun ortaya nasıl çıktı?

Anlatılacak hikayeler, gösterecek resimler bir facebook sayfasına sığmamaya başladı. Bu durumda blog ortaya çıktı. Yaklaşık 2 yıl evvel doğum günü hediyesi yaptım kendime. Yani hala çok acemi bir ‘blogger’ım. Hatta bu tabiri kendime kullanmayacak kadar acemiyim.
 
Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Bu soru sorulunca ‘aslında önemli olan sayısı değil hissettirdikleri’ diyesim geliyor. Ama madem sordunuz söyleyeyim. 39 Ülke, 122 şehir oldu.  En beğendiğim en son gittiğim yer olur genellikle. Her gittiğim ülkeye aşık olurum çünkü. Orayı tanımak, insanıyla , dağıyla, nehriyle kültürüyle kaynaşmak. Sonra vedalaşıp ayrılmak. Her seferinde bir sevgiliden ayrılmak gibi benim için. Taa ki yeni bir aşka düşene kadar. ( Evet biraz şıpsevdi olduğum doğrudur:)

Ufukta yeni bir seyahat var mı?

Evet var. Macaristan Budapeşte. İlk defa buluşacağız. Sanırım ikimiz de çok heyecanlıyız bu ilk randevuya.
 
Seyahat edeceğiniz yerleri neye göre belirliyorsunuz? 

Keşke ben belirleyebilsem. Benimkiler rastlantısal olur genellikle. Eşimin iş toplantısı, kardeşimin bir müşteri ziyareti, ya da güzel fiyatlı , güzel programlanmış bir paket tur. Her türlüsü uyar. Hangisine fırsat bulursam hiç hayır demen giderim. O yüzden biraz rastlantısal olur. Ama güzel olur. Sürprizli olur. Daha keyifli olur.

İlk defa yurtdışına çıkacak gezginler için önerileriniz var mı?

Elbette var. Daha ne bekliyorsunuz? Dünya çok güzel ve tahmin ettiğinizden çok daha küçük. Üstelik erken planlama ve biraz araştırmayla tahmin ettiğinizden çok daha ucuza gezebilirsiniz. Her çıktığınız yolculuk hayatınızda yeni bir sayfa açacak. Döndüğünüzde aynı kişi olmayacaksınız artık.

Önümüzdeki Ramazan Bayramı tatili için yurtiçi ve yurtdışı önerileriniz olacak mı?

En büyük önerim erken ve programlı davransınlar. Bu tür tatil günlerinde hem otel hem uçak, hem de tur rezervasyonlarını ne kadar erken yaparlarsa keyifli ve ucuza tatil şansları yükselir. Bu yıl yurtiçi sanırım bizlere kaldı. Keyfini çıkaralım o zaman:)

Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Kendinize satın alacağınız en güzel hediye tecrübelerinizdir. O yüzden mümkün olduğunca çok yer görmek, çok insan tanımak, çok lezzet tatmaktır en büyük zenginlik. Gezdikçe daha da küçülür ve güzelleşir dünya. Zaten gezmeyelim de taşa mı dönelim?