Destinasyon Genel Gezi Rehberi Öneriler Türkiye

GAZİANTEP GEZİ REHBERİ

İnsanlığın yerleşik hayata ilk geçtiği yerlerden birisi olan Gaziantep kadim tarihi ve köklü kültürüyle her ziyaretçilerine heyecan verici deneyimler sunuyor. Türkiye’nin gastronomi başkenti olarak da nitelendirilen şehir, her yıl çok sayıda turist ağırlıyor. Sizler için bölgeyi kapsamlı şekilde tanımanızı sağlayacak bir Gaziantep Gezi Rehberi oluşturduk. Zevkinize ve bütçenize göre en uygun oteli seçmek ve daha fazla bilgi alabilmek için Gaziantep Otellerini incelemenizi öneririz.

⇒ GAZİANTEP OTELLERİNİ İNCELE

NE YAPILIR?

Size önerimiz Gaziantep’te geçireceğiniz en az bir günü müze ve ören yerlerini gezmeye, bir günü şehri keşfedip tarihi çarşılardan hediyelik ve gıda alışverişi yapmaya, bir günü de özellikle belirleyeceğiniz bir programla mümkün olduğunca her lezzeti tatmaya çalışarak yeme içmeye ayırmanız yönünde. Yeme içmeye özel bir gün ayırmanız burada gayet olağan zira günlük hayatınızda yediğiniz standart üç öğün zengin Antep mutfağını keşfetmeye yetmeyebilir.

Gaziantep sakin bir şehir olmasına rağmen oldukça canlı bir gece hayatından da sizi mahrum bırakmıyor. Kentte pek çok kafe, bar, pub ve gece kulübü var. Kentte mağaralar, tarihi hanlar ya da konaklar içerisinde geleneksel konseptli kahvehaneler bulabileceğiniz gibi, modern pub ve barlar da eksik değil. Bayazhan, Grande Club Bar, Jacky Jones, Mağara Cafe, Divan Pub akşamları çıktığınızda gidebileceğiniz popüler mekanlar arasında.

Alışveriş için Bakırcılar Çarşısı, Gümrük Han, Elmacı Pazarı, Zincirli Bedesten Çarşısı gibi geleneksel çarşılar tercih edilebilir. Buralarda baharat ve yöreye özgü her türlü gıdanın yanı sıra hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Gaziantep Kalesi yakınlarında bulunan, 1640 yılında inşa edilmiş tarihi Naib Hamamı’nda geleneksel hamam sefası yapmak, dilerseniz sauna, masaj, cilt bakımı gibi hizmetlerden de faydalanmak yine bölge kültürünü yaşarken aynı zamanda keyifli saatler yaşayabileceğiniz bir aktivite olabilir.

GEZİLECEK YERLER

Bakırcılar Çarşısı

Bakır işçiliği Gaziantep’in en eski ve geleneksel iş kollarından birisi. Bakırcılar Çarşısı da el emeği, göz nuru bakır çaydanlıklar, cezveler, sahanlar ve burada işlenip satılan başka pek çok bakır eşya ile hem yöre kültürünü tanımak, hem de alışveriş yapmak için en uygun yer.

Zincirli Bedesten Çarşısı

Bedesten, yerel esnafın dükkanlarının toplandığı, üzeri kapalı geleneksel çarşılara verilen isim. Zincirli Bedesten 17. yüzyıldan bu yana faaliyetini sürdürüyor ve şehrin ticaret hayatının önemli noktalarından birisi. Burada baharat, otantik objeler ve hediyelik eşya satın almak için cazip dükkanlar var. Gaziantep’te ayrıca Zincirli Bedesten gibi tarihi iki kapalı çarşı daha var: Kemikli Bedesten ve Hüseyin Paşa Bedesteni. Buraları da gezi listenize ekleyebilirsiniz. 

Gümrük Hanı

Burası hem çayınızı, kahvenizi yudumlayıp şehrin tarihi atmosferini soluyarak yorgunluk atabileceğiniz, hem de geleneksel el sanatlarının tümünü aynı yerde bulup alışveriş yapabileceğiniz bir han. Şehre her gelenin mutlaka görmesi gereken noktalardan birisi.

Tahmis Kahvesi

Tarihi 1635 yılına kadar dayanan Tahmis Kahvesi’nde geleneksel menengiç kahvesi ve zahter çayını tadabilirsiniz. “Tahmis”, kahvenin dövüldüğü yer anlamına geliyor. Burada dibek kahvesi de tadılması gereken geleneksel içecekler arasında. Gaziantep kültürünü en otantik haliyle görmek ve yaşamak için çok ideal bir nokta.

Gaziantep Botanik Bahçesi

2009 yılında açılan Botanik Bahçesi, özellikle çocukların ülkemizin bitki örtüsünü tanımaları açısından mutlaka görmeleri gereken bir yer. Bahar aylarında bahçe binbir renkte çiçekle daha da etkileyici oluyor.

Tarihi Bey Mahallesi

Tarihi 1500’lü yıllara kadar dayanan evlerin bulunduğu mahallede geleneksel taş evler restore edilerek kafe, restoran, butik otel gibi işletmelere dönüştürülmüş. 20. yüzyıla kadar mahallede Ermeniler de yaşıyormuş. Müzelerin bir kısmı ve şu an Kurtuluş Camii olarak bilinen St. Mary Kilisesi de burada bulunuyor. Burası aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün günümüzde Yunanistan sınırları içinde kalan Selanik’te doğmuş olmasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti nüfusuna kayıtlı olduğu mahalle.

Rumkale ve Tekne Turları

Hristiyanlık tarihinin önemli yerlerinden sayılan ve üzerinde Roma ve orta çağ kalıntıları bulunan Rumkale, bugün Birecik Baraj Gölü kıyısında kalmış. Rumkale’nin bulunduğu yarımadaya çıkmak mümkün değilse de, tekne turuyla baraj gölünün suları altında kalan köyleri ve çevreyi tekne turlarıyla keşfedebilirsiniz.

Rumkale – Halfeti tekne turu iki saat sürüyor ve oldukça kapsamlı. İkinci seçenek Rumkale – Savaşan tekne turuysa yaklaşık yarım saat sürüyor ve fotoğraflardan tanıdığınız sular altında kalan köyün caminin minaresi de bu turda görülebiliyor. Tekne turuyla geçilen yerlerde restoran, çay bahçesi gibi tesisler de bulunuyor.

MÜZELER VE ÖREN YERLERİ

Zeugma Mozaik Müzesi

Dünyanın en büyük mozaik müzelerinden birisi olan Zeugma Mozaik Müzesi, Roma döneminden kalan eserleriyle Gaziantep’e gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan birisi. Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan ünlü “Çingene Kızı” mozaiği de bu müzede bulunuyor. Mozaik, müzenin ikinci katındaki özel bir odada sergileniyor. Büyüleyici mozaikleri görmeyi mutlaka seyahat planınız içerisine alın.

Zeugma Antik Kenti

Gaziantep’in Nizip ilçesine 10 km. mesafedeki antik kent MÖ. 300 yılında Büyük İskender’in generallerinden I. Selevkos Nikator tarafından kurulmuş. Nizip ilçesi’nin Belkıs Mahallesi’ne giden araçlarla antik kente ulaşabilirsiniz.

Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi

Gaziantep Kalesi yakınında bulunan müze, Türkiye’nin ilk Turizm Bakanlarından Ali İhsan Göğüş’ün doğduğu evde açılmış ve onun annesinin adını taşıyor. Aile evi müze yapılması için bağışlamış, böylece Türkiye’nin ilk mutfak müzesi kurulmuş. Bölgenin zengin ve kadim mutfağını keşfetmek için buraya mutlaka gelinmeli. Müzede mutfak araç gereçlerinden bölge mutfağının tarih içindeki değişimine mutfak kültürüyle ilgili her şeyi görebilirsiniz.

Şahinbey Savaş Müzesi

Burası Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı’nda verdiği fedakar ve cesur mücadeleyi anlatan bir müze. Aynı zamanda Gaziantep’in çok kültürlü yapısını, yaşam tarzını ve tarihini anlamak için de görülmesi gereken bir yer. Burada rehberli bir tur yapmanızı öneririz çünkü çok kapsamlı bir müze ve burada öğreneceğiniz değerli bilgilerin hiç birini kaçırmamak gerekiyor.

Gaziantep Kalesi ve Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi

Şehrin tam merkezinde yer alan kale tarihi tam tespit edilemeyecek kadar eski. Özellikle Roma döneminde gözlem amacıyla faal olarak kullanılmış. Kale içinde bulunan özenle hazırlanmış ve teknolojik olanaklardan da faydalanarak Antep halkının kurtuluş mücadelesini anlatan “Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi”ni gezebilirsiniz.

Hamam Müzesi

Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin 1577’de inşa edilen hamamı, Gaziantep Belediyesi tarafından restore edilerek Osmanlı hamam kültürünün sergilendiği bir müze haline getirilmiş. Bu konuda dünya üzerinde çok az sayıdaki müzeden birisi olan bu mekanı görmeden Gaziantep’ten gitmeyin. Hamam kültürünün ne kadar köklü ve zengin olduğunu görünce şaşıracaksınız.

Yeme & İçme

İnsanlığın tarım ve hayvancılığa ilk başladığı verimli Mezopotamya topraklarının kuzey ucunda bulunan ve kadim bir mutfak kültürüne sahip Gaziantep, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağına” gastronomi dalında giren Türkiye’nin ilk şehri. Gaziantep mutfağı tarımsal ürünlerdeki, pişirme tekniklerindeki, tüketme ve saklama tekniklerindeki çeşitlilikle göze çarpıyor. Bölgede 30 çeşidin üzerinde kebap, yine 30’dan fazla tatlı çeşidi, 50’nin üzerinde sebzeli yemek çeşidi bulunuyor. Bunlardan bazılarını tatmadan Gaziantep’ten dönmek olmaz:

 • Beyran (etli ve pirinçli bir tür çorba)
 • İçli köfte
 • Şıhıl mahşi (bölgeye özel bir kıymalı kabak dolması)
 • Yuvalama
 • Cacıklı Arap köftesi
 • Patlıcan kebabı
 • Alinazik
 • Simit kebabı
 • Şiveydiz (kuzu etli ve nohutlu bir yemek)
 • Katmer
 • Kahke (kurabiye çeşidi)
 • Baklava
 • Cağırtlak kebabı (ciğer kebabı)
 • Meyveli et yemekleri (özellikle yenidünya kebabı)

İmam Çağdaş, Bayazhan, Kebapçı Halil Usta, Aşina, Çulcuoğlu, Metanet, Ciğerci Ali Haydar Usta ve Mutfak Sanatları Merkezi kenti gezen gurmelerin özellikle önerdiği yeme içme mekanları arasında bulunuyor.

Ulaşım

Gaziantep – İstanbul arası 1146 km, Ankara – Gaziantep arası 700 km, İzmir – Gaziantep arası 1114 km. İstanbul’dan gelirken bölgeye kara yolundan yapacağınız bir yolculuk en iyi ihtimalle 12 saat sürüyor. Öte yandan, Gaziantep’e diğer büyükşehirlerden çok sık uçuşlar bulmak mümkün. Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, Atlasjet ve OnurAir İstanbul’dan Gaziantep’e uçuyor. Seferler günde altıyı buluyor. İstanbul-Gaziantep arası uçakla yaklaşık 1 saat 40 dakika sürüyor. İl içerisindeki farklı noktalara ulaşmak için gelişmiş toplu taşıma olanaklarından faydalanabileceğiniz gibi araba da kiralayabilirsiniz.

Konaklama

Gaziantep bol yıldızlı lüks otellerden butik otellere pek çok konaklama seçeneğine sahip. Aradığınız konfora ve şehrin ya da ilin hangi kısmına yakın olmak istediğinize göre bunlardan birisini tercih edebilirsiniz. Divan Gaziantep, Shimall Hotel, Dedeman Park Gaziantep ve Kule Hotel & Spa şehir merkezine yakın konforlu seçeneklerden sadece bazıları. Rahmi Bey Konağı Otel ve Ali Bey Konağı gibi tarihi konaklardan dönüştürülmüş otelleri tercih ederek şehrin geleneksel ruhunu daha yakından deneyimlemeniz de mümkün. Zevkinize ve bütçenize göre en uygun oteli seçmek ve daha fazla bilgi alabilmek için Gaziantep Otellerini incelemenizi öneririz.

⇒ GAZİANTEP OTELLERİNİ İNCELE