Genel

Fethiye’nin Gizli Renkleri

Hemen hemen her yerde Fethiye deyince görsel ve zihinsel olarak akla gelen ilk yer Ölüdeniz’dir . muhteşem güzelliğini yaşayanlar bilir. Fakat Fethiye’nin ölüdeniz ile kayıtlı kalması gerçekten oraya giden bütün arkadaşlarımın beni arayıp fethiye de nereye gidebiliriz sorusuna genel cevap olarak kullandığım bu yazı olsun istedim.

Fethiye’de keşfedilmeyi bekleyen ve pek az yerde  önerilen yerlere çok çok önceleri gidip gezdim. Artık bu yazıyı okuyanlar Fethiye’ye gittiklerinde bir tatil yada gezinin beklentilerine aşağıdaki önerilerimi de ekleyebilir.

Güzel bir kahvaltıyı fantastik ve otantik hikayeleri ile yaşanmışlıkların arasında yapmaya ne dersiniz ?

Sabah uyandığımda yüzümü yıkayarak ayılmak yerine kaldığım odanın balkonundan kuş sesileri ve begonvil kokuları ile ayılmaya çalışırken kahve keyfi ile başlıyor gün… Suncity Beach Otel bu uyanış için biçilmez kaftan.

Ardından otelde kahvaltı etmiyorum evimden çıkar gibi sadece fotoğraf makinem ve küçük bir çanta ile aracımı da bırakıp belcekızın önün de yolcu bekleyen minibüscü camiası ile  selam alıp vererek ilk alışverişimi yapıyorum diyebilirim.

Minibüse bindiğimde çok fazla değil sadece 10 dakika sonra Hisarönü‘nden geçerek son durakta iniyorum. Çam ormanlarında bir yol. Hisarönünden kaya köyüne giden bir yol evet kaya köyü. Bu yolda çok çok farklı kuşların seslerini  duyarak bir çok kaplumbağ ile karşılabilirsiniz sabah erken saatlerde J

Yürüyüş 20 dakikayı buluyor fakat illaki bir araç duruyor yada Kayaköyü‘ne giden minibüse binebiliyorsunuz şimdiden bu yolda bol şanslar. Mutlaka foto makine gerekli ve mutlaka yanında su olsun…

kayaköy

Ve Kayaköyüne ulaştığınızda binlerce eski rum evlerinin arasında kalmış esnaf ve sakinlik. Burada kahvaltı yapacağınız bir çok yer mevcut fakat en iyi önereceğim şey kahvaltı yaptıktan sonra köy meydanında bulunan geniş bahçeli kahvede çınar ağıcının altında tanımadığınız kişilerin sohbetlerine kulak vererek güzel bir çay yada Türk kahvesini yudumlamaktır.  Muhakakki etrafınızda sanatkar, zanaatkar birileri size laf atar ve illaki bir saat sohbet etme fırsatını bulursunuz. Bugün ki yürüyüşe baştan planlayarak sakinliğin tüm detaylarını yaşayabilirsiniz. Tüm anlatıklarımı dolu dolu yaparsanız saat henüz 11.30 gibi olmuş olmalıdır. Kayaköyünde gezip manzara ve foto alacağınız bir saat sonrasında yüzmek isteyenler için güzergah gemiler koyu olabilir kayaköyüne 15 dakika yada maceraperest ler için ormanyolu kullanılarak Af kule manastırının bulunduğu tepeye çıkıp uçurumun kenarında vakit geçirerek yusufçuk böcekleri eşliğinde ve otgilleri tanıyanlar için kekik papatya vb. dağlarda el değmemiş yerlerde yetişen eşsiz otları toplayarak ve vakit dolabilir.

 

kayaköy

Otellerde her zaman için akşam yemeğini sever ve tercih ederim. Akşam yemeğine dönüş için kayaköyünde durakta beklerken yüksek oksijene bağlı olumlu enerji ve çeşitliliğin bolluğuna maruz kalan açık zihin ile acıkmanın cilvesi üzerinizde olacak. Acele etmeyin ve midenizi koku görsellik ve görmediklerinizin zevki ile doldurmaya devam edin. 30 dakika sonra suncitybeach otelde yemek için odanızda hazırlanırken çok kültüre sahip olan İngiliz rus  ve az da olsa alman kültüründen oluşan insanlar odalarında iyi bir akşam yemeği için kıyafetlerini hazırlıyorlar. Yabancılara ait en sevdiğim kültürlerden birtaneside bu olsa gerek.

kayakoy

İlk günkü gezide bulanan bu değişikliliğin vermiş olduğu farkındalık biraz yorucu olabilir bu yüzden yarını düşünenler için ölüdenizde suncitybeach club denize girmek ve iyi bir plaj hizmeti veren güzel bir ekip ile sohbet soğuk sıcak içecekler ile yarın dinleneceğiz. 3 günü ise Fethiye şehir merkezinde sizlere gidip görebileceğiniz çok nadide yerleri paylaşacağım…

kayaköy

Destinasyon uzmanımız Nihat Macit’in kendi çektiği fotoğraf ve izlenimlerinden oluşan yazı dizisi devam edecektir.