Genel

Eskişehir Tatil Planınıza Bunları Da Ekleyin

Türkiye’de modern yaşam deyince akla ilk gelen yerlerin başına Eskişehir gelir. Bu şehirde diğer insanlara karşı duyarlı, kibar ve nazik davranılmaktadır. Eskişehir’de, evlere ve caddelere bakıldığında nostaljik bir Avrupa görünümü vardır. Eskişehir’de tatil amaçlı bulunan insanlar şehirden memnun kalarak ayrılmaktadır. Eskişehir’in nüfusu 750.000’lere yaklaşmıştır. Eskişehir, İç Anadolu  bölgesinin kuzeybatısında yer almaktadır. Çok eski yerleşim yerleri arasındadır ve yüzölçümü 13.652 km2’dir. Özellikle M.Ö yaşanan yıllarda Eskişehir, önemi bir politik konuma sahipti. Birçok uygarlık Eskişehir merkezli olarak yönetilmiştir. Eskişehir il sınırı, Porsuk ve Sarısu Çayları ile Sakarya Irmağı havzalarını kapsar.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler ve En Çok Tercih Edilen Tatil Bölgeleri

eskişehir1

1- Odunpazarı

eskişehir2

Eskişehir’in en eski turistlik bölgesi Odunpazarı’dır. Burada Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Tarihi Odunpazarı Evleri, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Haller Gençlik Merkezi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Şelale Park, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Balmumu Müzesi, Osmanlı Evi ve Alaaddin Cami yer alır.

2- Odunpazarı Evleri

odunpazarıevleri

Tarihi Odunpazarı Evleri, restora edilerek yeni görünümlerine kavuşturulmuştur. Bu yapılar, Osmanlı mimarisinin izlerini taşımaktadır. Bu evleri gezdiğinizde kendinizi zamanda yolculuk yapıyormuş gibi hissedecek ve tarihin derinliklerine şahitlik edeceksiniz. Eskişehir’de tatil planları içerisinde şehrin gezilecek yerleri listesinde Odunpazarı Evleri ilk sırada yer alır.

3- Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

porsuk

Porsuk Çayı, Sakarya Irmağı’nın bir koludur ve Eskişehir’in içinden geçmektedir. Eskişehir’de Porsu Çayı çevresinde olan yerler Adalar olarak adlandırılmaktadır. Burada Porsuk’un güzelliğine şahitlik edebilirsiniz. Porsuk Çayı üzerinde çeşitli gondol ve bot turları düzenlenmektedir.

4- Sazova Parkı

sezova

Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alır. Sazova Parkı Bilim, Sanat ve Kültür Parkı olarak tanınır. Bu yapının içerisinde Bilim Merkezi, Uzay Evi, Korsan Gemi, Masal Şatosu, Yapay Gölet ve Akvaryum gibi birçok bölüm bulunur.

5- Kentpark

kentpark

Kentpark, Eskişehir Otogar’ın tam karşısında yer alır. Bu yapının içerisinde Türkiye’nin ilk yapay plajı ve yapay denizi bulunmaktadır. Eğlenceli vakit geçirmek isteyen herkesin ilk duraklarından biri de Kentpark’tır.

6- Taşbaşı Çarşısı

tarlabasicarsisi

Klasik Avrupa çarşıları tarzında düzenlenmiş her türlü esnafın içerisinde yer aldığı bir alış veriş yeridir.

7- Eskişehir Bal Mumu Müzesi

Eskişehir bal mumu müzesi

Müzede yerli ve yabancı birçok kişinin heykeli bulunmaktadır. Buradaki eserler Yılmaz Büyükerşen (Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı) imzasıyla yapılmıştır.

Eskişehir’de Ucuz Konaklama Seçenekleri

Eskişehir’de Oda Kahvaltı konsepti içerisinde yer alan oteller; Atışkan, Beyoğlu Palace Termal, Abacı Konak, Paşa Konağı, Verman, Dedepark, Ada Life, SRF, Modernity, Grand Namlı, The Merlot, Rağbet, Saffron, Has Termal, Roof Garden, Soyiç. Eskişehir’deki otellerin hemen hemen hepsinde her şey dâhil konsept yoktur fakat şehir genel anlamda ucuz olduğu için yeme içme konusunda maddi anlamda sıkıntılar yaşanmamaktadır.

Eskişehir’de Tur ve Gezi Planları

Eskişehir’de Odunpazarı çevresinden başlayan bir gezi planlaması yapılmaktadır. Odunpazarı Evleri, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Balmumu Müzesi, Osmanlı Evi, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Porsuk çayı ve Adalar bölgesi, Kentpark, Sazova, Şelale Park, Doktorlar Caddesi ve Haller Gençlik Merkezi mevkileri gezi planlarının olmazsa olmazları arasındadır.

Eskişehir’de bulunan mimarı yapılar, ulaşım olanakları, alışveriş yerleri, turistlik bölgeler size yeni tecrübeler kazandıracaktır. Pişman olmayacağınız Eskişehir tatili sayesinde, Eskişehir halkının kibar ve saygılı insanlarıyla tanışabilirsiniz. Tarih’te birçok uygarlığa rehberlik eden Eskişehir’de tarihe tanıklık edebilirsiniz. Modern bir görünüme kavuşturulan Eskişehir’e her yıl binlerce turist gelip ziyaret etmektedir.