Öneriler

El Bagajımda Neleri Bulundurabilirim? – 2

Hediyeler ise Bozulmuş Olacak!

Çoğumuz, çocuklarının Noel hediyelerini güvenlikten geçerken açmak zorunda kalan veliler olana kadar hediyelerle ilgili sorun olduğunun farkında değildik. Paketlenmiş hediyeleri el bagajınızda taşıyamazsınız, el bagajınız x ray cihazından geçerken çoğunlukla güvenlik, hediye paketinin içinde ne olduğunu görmek ister. Utanç ve paketi bozulmuş hediye probleminden kurtulmak için hediyeleri plastik bir poşete koyarsanız paketi açma zahmetinden de kurtulmuş olursunuz ya da onları bagaja vereceğiniz valizinizde tutun.

Yiyecekler

Eğer düzgün bir şekilde muhafaza ediyorsanız, genellikle yiyeceklerle ilgili sorunlar yaşanmıyor; fakat bazı ülkelerin organik yiyeceklerle ülkeden ayrılınmasına yönelik olarak bazı kısıtlamaları mevcut, bu yüzden destinasyonlarla ilgili kısıtlamaları kontrol edin.

Ancak yiyecekleriniz sıvı ise ve 100 ml’nin üzerindeyse o halde bunlarla birlikte güvenliği geçmenize izin verilmeyecektir. Sıvı yiyeceklerle kastedilen; yoğurt,çorba, meye suları gibi ürünler ve bunların hiçbirine 100 ml’nin üzerindeyse izin yok.

Eğer bebeğinizle seyahat ediyorsanız o halde istisna var, el bagajınızda, bebeğinizi mutlu ve beslenmiş bir şekilde tutmak için; biberon, bebek maması, anne sütü, streril su bulundurabilirsiniz.

Spor Ekipmanları: Masum Silahlar

Evet, badminton raketiniz bir silah olarak düşünülebilir, bu tür ekipmanları yurtdışına çıkartmayın, golf sopaları,buz patenleri ya da balık oltalarını da.

Bu zararsız görünen araçların hiçbiri el çantanızda bulunamaz ve tekrar etmek gerekirse el çantanızı hazırlamadan önce, spor ekipmanları ya da müzik aletleri gibi diğer araçlar için kısıtlama ve yasakları kontrol etmeniz gerekiyor.

İlaçlarınızı Unutmayın!

El bagajınızda ilaçlarınızın güvenlikten geçmesi için açıkça etiketlenmiş olması gerekiyor. Ayrıca doktorunuzdan ilaçları açıklayan el yazısıyla hazırlanmış bir mektuba da ihtiyacınız var.

100 ml’den fazla sıvı bir ilacınız varsa bir istisna için sorabilirsiniz, tabiî ki sizi hayatta ve iyi tutmak isteyeceklerdir!

El bagajınızda neleri bulundurabilceğiniz ile ilgili daha fazla bilgi için; https://www.nidirect.gov.uk/articles/dangerous-and-restricted-items-what-you-cannot-take-board-flight