Genel Öneriler

Ege ve Akdeniz’in En Güzel Plajları

Türkiye’de mavi ile yeşilin envaiçeşit tonunu buluşturan güney ve batı kıyılarının güzelliğinden bahsetmeye gerek dâhi yok. Yılın dört mevsimi milyonlarca yerli ve yabancı turist ağırlayan Ege ve Akdeniz kıyıları birbirinden güzel onlarca plaja ev sahipliği yapıyor. Tatilciler için mavi bayraklı halk plajlarından işletmelere ait lüks servisli özel plajlara, sığ, derin, ücretli, ücretsiz pek çok plaj arasında karar vermek zor olabiliyor. Sizler için Ege ve Akdeniz’in en popüler tatil rotalarına yakın, en güzel plajlarını derledik. Tatil rotanıza uygun plajı seçmek ya da dilediğiniz plaja uygun bir tatil rotası belirlemek sizin elinizde.

Çıralı, Antalya

Yaz tatilinde doğanın ve kamp hayatının tadını çıkarmak isteyen tatilciler için Kemer ilçesine bağlı Çıralı Mevkii en çok tercih edilen rotalar arasında bulunuyor. Çıralı’nın çam ormanları ile çevrili plajı koyda upuzun bir sahil şeridi boyunca uzanıyor. Daha önceleri plaj çevresinde bulunan arazilerde ücretsiz kamp kurulmasına izin veriliyordu ancak son yıllarda jandarma çadırı ile gelen misafirler için eskisine göre daha sıkı denetim uyguluyor. Ancak plajın hemen yanında pek çok ağaç eve sahip pansiyon ve çadır kampı yapılması mümkün olan kamping alanı bulunuyor. Antalya otelleri arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Plaja giriş ücretsiz olsa da alabildiğine açık alanda şezlong ve şemsiyelerden faydalanmak için bir konaklama merkezinin misafiri olmanız gerekli. Yılın belirli dönemlerinde caretta carettalar için doğal koruma önlemleri alınan plajda gecenin geç saatlerine kadar kalıp koyda güneşin doğuşunu seyretmek istiyorsanız belirli bir saatten sonra fener kullanmamalı ve yüksek ses çıkarmamalısınız.

Akyarlar, Bodrum

Bodrum, neredeyse tüm koylarında birbirinden güzel plajlar bulunan bir tatil cenneti. Akyarlar Koyu ise Bodrum’un en temiz, en sığ ve en güzel koyları arasında bulunuyor. Pırıl pırıl bir denize ve ince kumlu plaja sahip olan Akyarlar’da Poseidon Beach Club’ın işlettiği özel bir işletme bulunuyor. Şezlong ücretleri ve işletmeye ait yeme-içme fiyatları muadili işletmelere kıyasla uygun olan Poseidon, plajdan faydalanmak isteyen misafirlere otopark hizmeti sunuyor. Plaj içerisinde bulunan merkez yardımıyla çeşitli su sporlarına ve eğlenceli aktivitelere ücret karşılığı katılmanız mümkün. Bunun yanı sıra diğer Bodrum otelleri arasından da bütçenize en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Gökova, Akbük Koyu

Muğla’da yeşil ve mavinin buluştuğu muazzam koylardan bir diğeri olan ve Gökova Körfezi’nin kuzeyinde kalan Akbük Koyu Plajı kendisini çevreleyen ağaçların arasındaki tertemiz denizi ile bölgenin en güzel plajları arasında yer alıyor. Berrak ve göz alıcı mavi tonlarına sahip denizinin yanı sıra koyun ortasında denize karışan tatlı suyun oluşturduğu gölet görsel açıdan misafirleri büyüleyen bir görüntü oluşturuyor. Plaj ve deniz küçük taşlara sahip ancak ince kum olmaması gözünüzü korkutmasın, bunlar gayet yumuşak ve ayağa batmayan taşlar. Akbük Koyu konaklama konusunda çevredeki otellerin yanı sıra dileyen gezginlerin kamp yapabileceği uygun alanları ile herkese hitap eden bir lokasyonda yer alıyor. Gökova otelleri araştırmanızı önceden yaparak erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Kaputaş Plajı, Kalkan

Açık turkuaz rengi su rengi ile Akdeniz’in en güzel koylarından birinde yer alan Kaputaş Plajı çakıl ve ince kum karışımı yüzeyi ve berrak denizi ile tatilciler için mükemmel bir adres. Kalkan’a 7 kilometre uzaklıkta olan ve ulaşımı biraz zor olan koy bakir bir noktada kaldığından gitmeden önce yeme içme konusunda tedarikli olmak gerekiyor. Her bütçeye ve zevke hitap eden Kalkan otelleri, yılın her dönemi konaklama hizmeti veriyor.

Patara Plajı, Kaş

Patara, kendisi ile aynı bölgede yer alan plajlar arasında en büyüğü olma özelliğine sahip. Tam 12 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan plajda ince kum bulunuyor. Sürekli rüzgârlı olan bölge sörf sporu ile ilgilenen tatilciler için çok uygun iken plajın çok düşük bir miktar olmasına rağmen giriş ücreti bulunuyor. Patara otelleri arasından plaja en yakın olanlara göz atabilirsiniz.

Belcekız Plajı, Fethiye

Belcekız Plajı Ölüdeniz bölgesinde kıyıdan lagün tarafına kadar uzanan burun üzerinde bulunan plajlardan biri. Kıyı boyunca boylu boyunca uzanan plajlar Ölüdeniz Plajı, Belcekız Plajı ve burunda Kumburnu Plajı gibi isimler alsa da aslında neredeyse aynı bölgeyi temsil ediyorlar. Türkiye’nin dünya genelinde reklam yüzü olan bu plajlar temiz denizi, kum ve çakıl taşı karışık zemini ve bir doğa harikası olan Ölüdeniz lagünü ile yoğun ilgi görüyor. Paralı plajı tercih etmeyen ve çakıl taşı zemini problem etmeyen bölge gezginleri aynı kıyı boyunca yer alan ücretsiz halk plajı bölgelerini tercih edebilir. Konaklama içinse Fethiye otellerine göz gezdirebilirsiniz.

İztuzu Plajı, Dalyan

Bir tarafında uçsuz bucaksız bir deniz bir tarafında kısmen sular altında kalmış göl bölgesi ile İztuzu plajı eşsiz bir doğa harikası. İztuzu plajının altın sarısı kumları mükemmel bir zemin sunarken, turkuaz mavisi denizi açıklarda dahi sığ olma özelliği ile çocuklu aileler ve yüzme bilmeyen tatilciler için güvenli bir adres. Plajın bir yakasına yalnızca suyolu ile ulaşılıyorken, bir diğer yakasına kara yolu ile ulaşım mevcut. Plaj ayrıca caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı bölgeler arasında bulunuyor. Dalyan otelleri ücret anlamında oldukça uygun olduğu için daha ekonomik bir tatil planlamanız mümkün.

Ilıca Plajı, Çeşme

Ilıca Plajı İzmirlilerin ve dışarıdan İzmir’e giden yerli turistlerin neredeyse tümünün şehirde en sık tercih ettiği plajlar arasında yer alıyor. Upuzun bir kıyı boyunca uzanan plaj hem ücretsiz hem de işletmeler tarafından yürütülen ücretli bölümlere sahip. İnce kum zemine sahip olan plajın denizi genelde dalgalı olsa da açıklara kadar sığ olma özelliği taşıdığından özellikle çocuklu aileler için güvenli bir eğlence havuzu gibi görülüyor. Konaklamanızı şimdiden ayarlamak istiyorsanız, Ilıca otelleri ya da Çeşme’deki diğer otellere bakabilirsiniz.