Gezi Rehberi

Doğa ve Macera Bir Arada: Fethiye

Antalya’yla Muğla arasında kalan güzelliği dillere destan yerlerden Fethiye. Sınırları içerisinde bulunan Ölüdeniz ise ülkemizin uluslararası arenada en bilinen yeri. Bu sebepten birçok yabancı turist yaz tatilini geçirmek için Fethiye’ye akın ediyor. Tatil mevsiminde hem Muğla hem de Fethiye otelleri tıklım tıklım oluyor. Siz hala Fethiye’yi görmediyseniz bu yaz tatilinizin bir kısmını bu efsanevi güzellikteki ilçeye ayırmanızı tavsiye ederiz.

Gezilecek Yerler

 Ölüdeniz: Fethiye denince herkesin ilk aklına gelen kelime şüphesiz “Ölüdeniz” oluyor. Bu yalnızca yerli turiste has bir durum değil. Yabancı turistlerden görüşlerin alındığı bir araştırmada şöyle bir yöntem izlenmiş. Ülkemizin en ünlü köşelerin fotoğrafları turistlerin önüne konmuş ve Türkiye dendiğinde akıllarına gelenlerin en güçlüsünden zayıfına doğru sıralamaları istemiş. Bilin bakalım çoğunluk ilk sıraya nerenin fotoğrafını koymuş? Ölüdeniz’in! Ünü neredeyse Fethiye’nin önüne geçen Ölüdeniz ise ziyaretçilerini ilk görüşte kendine hayran bırakıyor. Adının hakkını verecek kadar dalgasız denizi, ışıl ışıl ve berrak suyu, bembeyaz kumsalıyla bu masalsı yere hayran olmamak elde değil. Fethiye’ye 12 kilometre uzaklığındaki bu masalsı yer yalnızca beyaz kumsalıyla bile gezi rotalarının ilk sırasında yer almayı hak ediyor.

Kelebekler Vadisi: Ölüdeniz sınırları içinde bulunan Kelebekler Vadisi heybetli kayalıklarla çevrili bir cennet. Bu kayalıklar ve önündeki deniz vadiyi adeta bir “kurtarılmış bölge” haline getirmiş. Vadiye girdiğinde dışarıdaki yorucu dünyadan izole olduğunuzu hissediyorsunuz. Bu izolasyon vadiyi Kelebekler Vadisi haline getiren kelebeklerin yaşaması için elverişli bir hale getiriyor. Kelebekler Vadisi’nde 80’den fazla kelebek türünün yaşadığı biliniyor. Bunlar içerisinde en ünlüsü ise Kaplan kelebekleri. Kaplan kelebekleri dünyanın değişik bölgelerinde yaşamlarını sürdürüyorlar fakat gruplar halinde yaşadıkları tek yer Kelebekler Vadisi. Antalya ili sınırları içerisinde bulunmasına rağmen Akdeniz’in yaz aylarında daha da şiddetlenen yoğun ve oldukça bunaltıcı sıcaklığını Kelebekler Vadisi içerisinde hissetmiyorsunuz. Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Kelebekler Vadisi’ni özellikle bahar aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Saklıkent Kanyonu: Yolunuz Fethiye’ye düştüyse mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında Saklıkent Kanyonu geliyor. Deniz, kum, güneş üçlüsünü gerçekleştirdikten sonra yönünüzü Saklıkent Kanyonu’na çevirmenizi tavsiye ediyoruz. Fethiye ilçe merkezine 50 km uzaklığındaki kanyon dağlardan akan kar sularının birikmesiyle oluşmuş. Kanyonu tam anlamıyla dolaşabilmek için bir gününüzü ayırmanız gerekiyor. Gürül gürül akan buz gibi suların içerisinde yürümekle hem ayaklarınıza hem de kendinize çok büyük bir iyilik yapmış olacaksınız. Su içerisinde yürümek istemeyenler için ise kayaların üzerine yerleştirilmiş ahşap köprüler mevcut. Saklıkent Kanyonu ziyaretlerinizde yanınıza fotoğraf makinenizi almayı ihmal etmeyin. Çünkü burada çekeceğiniz fotoğraflarla sosyal medya hesaplarınızda çok büyük bir ivme kazanmanız kaçınılmaz.

Oniki Adalar Turu: Fethiye’nin efsanevi güzellikteki koyları ve adaları ziyaret etmezseniz pişman olacağınız türde yerlerden. Tekne ile turlayacağınız 12 adadan oluşan bu tur fiyat ve performans bakımından ülkemizin en iyilerinden. Kızılada’dan başlayan tur Şövalye Adası ile sonlanıyor. Kleopatra Adası’nda vereceğiniz molada karşınıza çıkan bakir deniz ve doğa karşısında nutkunuz tutulacak. Tekne ile uğrayacağınız adalar ise şöyle: Delikli Adalar, Tersane Adası, Yassıca Adalar, Domuz Adası, Göbün Koyu ve Bedri Rahmi Koyu. Bu birbirinden güzel adayı görmeden Fethiye’den ayrılmayın.

Kayaköy: Hayalet kasaba olarak anılan Kayaköy’ün geçmişi oldukça eskilere Milattan Önce 3 binlere kadar uzanıyor. İlçe merkezine 8 km uzaklığındaki Kayaköy’ün içerisinde bulunan yapılardan tamamı taştan inşa edilmiş. Karmylassos Antik Kenti’nin üzerinde kurulmuş olan Kayaköy’deki mimarinin çoğu 19. yüzyıldan kalma. Köy içerisinde tamamı taş olan şapel, kilise, bir okul binası ve 350 taş ev bulunuyor. Osmanlı’nın son dönemlerinde Rum vatandaşların yaşadığı bu evler tarihin yaşayan tanıkları durumundalar. Kayaköy sokaklarını adımlarken taş yapılar kendinizi Mardin’de hissetmenizi sağlıyor. Evlerin içerisine de mutlaka girin. Köydeki kilise köyün en zirve noktasında bulunuyor. Ayaklarınızdaki son dermanı bu kiliseye ulaşmak için harcamanızı tavsiye ediyoruz. Zira bu kadim yapı bir ziyareti mutlaka hak ediyor.

Gemile Koyu: Günübirlik tekne turları ile ziyaret edebileceğiniz Gemile Koyu yemyeşil bir doğanın denizin mavisiyle uyum içerisinde olduğu yerlerden. Burayı gördüğünüzde ayrılmak istemeyeceksiniz. Fakat baştan belirtmekte fayda var. Koyun bulunduğu alan sit alanı olduğundan herhangi bir yapı inşa edilemiyor. Bu yüzden konaklama tesislerinin de bulunmadığı Gemile Koyu’na ziyaretlerinizi günübirlik planlamanızı tavsiye ediyoruz.

Kabak Koyu: Mavi ve yeşilin ziyaretçileri için her tonunu aşikâr ettiği yerlerden Kabak Koyu. “Yeryüzü cenneti” yakıştırmasını en çok hak eden yerlerden olan koy tarihi Likya Yolu’nun güzergahı üzerinde bulunuyor. Özellikle son senelerde popülaritesi artan koy el değmemiş doğası ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Betonun soğukluğundan tek bir ize dahi rastlamayacağınız Kabak Koyu kamp yapmak isteyenler için bulunmaz yerlerden. Koy içerisinde üst düzey konaklama hizmeti veren otel ve pansiyonlar bulunuyor. Bu konaklama tesisleri hizmet noktasında Fethiye otelleri ile yarışır hale gelmiş. Kabak Koyu’na gelin ve kendinizi yeşil ve mavinin olağanüstü melodisinin kollarına bırakın.

Mavi Mağara: “Masalsı” tabirini sonuna kadar hak eden mekanlardan olan Mavi Mağara’da dünyanın hiçbir yerinde tecrübe edemeyeceğiniz bir yüzme deneyimi sizleri bekliyor. Öncelikle mağaraya mavi denmesinin nedenine değinelim. Mağara içerisindeki suyun dibi ile deniz arasında bir kanal var. Bu kanaldan sızan ışık ise mağaraya yansırken mavi renge bürünüyor ve mağarayı masmavi bir ortam haline getiriyor. Mağara içerisinde yüzebileceğiniz doğal bir havuz mevcut. Etrafınızı saran mavi ışık huzmeleri ile kulaç atmak ise ölmeden önce mutlaka edinilmesi gereken aktivitelerden.

Çalış Plajı: Herkese hitap eden mekanlardan olan Çalış Plajı upuzun, dingin bir plaj. Açık söylemek gerekirse onu diğerlerinden ayıran bir özelliği yok. Kumu da hemen hemen her plajda rastlanılan türden. Fakat sıcaktan bunaldığınızda sizi çağıran Akdeniz’in kollarına kolayca atlayabileceğiniz bir plaj. Bunun yanında Çalış Plajı’nda gün batımını izleyerek geçireceğiniz birkaç saat hayatın yoğunluğundan cebinize kar kalacak zaman dilimi olacak.

Babadağ: Adrenalin tutkunuz varsa Babadağ size oldukça hoş bir çağrıda bulunuyor. Ölüdeniz’in semalarında bir kuş misali süzülmek, karada kendine hayran bırakan güzellikleri bir de havadan izlemek için Babadağ’ın zirvesini ziyaret etmeniz gerekiyor. Zirvesinde tam 2000 metre yukarıdaki atlayış pisti yalnızca ülkemizdeki adrenalin severler tarafından değil Avrupalılar tarafından da oldukça rağbet görüyor. Yaz aylarında dahi plajlarda denize girilirken bu dağın yamaçlarında hala kar görülebiliyor. Babadağ’ın yamacından kendinizi Ölüdeniz’in semalarına bırakın. Bu keyifli yolculukta mavinin bin bir tonu size yoldaş olacak.

Letoon Antik Kenti: Kumluova Beldesi sınırları içerisinde bulunan Letoon Antik Kenti heybeti görüntüsünün yanında mitolojik hikayeleri ile ilgi çekiyor. Antik kent Artemis ve Apollon’un anneleri olan Leto adına inşa edilmiş. Hikâyeye göre Leto Zeus’tan hamile kalmış ve Zeusun karısının öfkesinden kaçmak için antik kentin bulunduğu bölgeye gelmiş. Antik kentte yapılan kazılar sonucunda kentin geçmişinin Milattan Önce 7. yüzyıla kadar dayandığı düşünülüyor. Bunun yanında Letoon Antik Kenti döneminde dini ve politik açıdan önemli bir mekân olduğu da ortaya çıkmış. Bu durum kentin tarihini daha da kıymetli kılıyor. Likya Yolu’nda bulunan yürüyüş parkurunun üzerinde bulunan kent yılın hemen hemen her mevsiminde ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görüyor. Fethiye ilçe merkezinden düzenlenen günübirlik turlarla ziyaret edebileceğiniz antik kenti rotanıza eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Yapılacak Aktiviteler

Fethiye her ruha, zevke ve yaşa hitap edebilen ender yerlerden biri. Fethiye’nin güzelliğine her sporu yapmaya elverişli olağanüstü doğası da eklenince burada insan ister istemez şımarıyor. Adrenalin sevenlerdenseniz Fethiye’yi listenizde üst sıralara almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü burada yamaç paraşütünden dalışa, sörften safariye kadar birçok sporu yapma imkanına sahipsiniz. Yapmanız gereken başlıca aktivitelerin başında yamaç paraşütü geliyor. Babadağ’dan kendinizi Fethiye semalarına bıraktığınızda Ölüdeniz’den Patara plajına kadar geniş bir bölgenin nefes kesen manzarasıyla baş başa kalacaksınız. Ülkemizin en güzel köşelerinden olan Ölüdeniz’i kuş bakışı seyretmek ömür uzatan aktivitelerden.

Yamaç paraşütünden sonra jeep safari de Fethiye içerisinde yapabileceğiniz oldukça keyifli aktivitelerden. Ören yerlerindeki safari sırasında üzeriniz biraz tozlansa da tarih içerisinde gerçekleştireceğiniz bu keyifli aktiviteye değer. Yolunuz Fethiye’ye düşmüşken Kelebekler Vadisi’ne de uğramadan olmaz. Güne farklı bir atmosferde başlamak isterseniz Kelebekler Vadisi’ni mutlaka ziyaret edin. Öğle vaktine doğru sıcaktan kurtulmak için ise rotanızı Saklıkent Kanyonu’na çevirin. Her vakit serin olan kanyonda yapacağınız yürüyüş sizi bunaltıcı sıcaktan kurtarabilir. Başta da belirttiğimiz gibi Fethiye’de her türden sporu yapma imkanına sahipsiniz.

Rüzgâr sörfü, banana, flyboard, su kayağı ve daha birçok sporu Fethiye’de gerçekleştirebilirsiniz. Bu sporları yaparken hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de Akdenizin serin sularında ferahlayabilirsiniz. Ayrıca Kayaköy ve Çalışlar Plajı’nda çıkacağınız at gezintileri kendinizi farklı bir atmosferde hissetmenizi sağlıyor. Fethiye sınırları içerisinde bulunan antik kentleri gezilecek yerler listenize almanızı tavsiye ediyoruz. Son olarak Fethiye ziyaretinizde günübirlik tekne turları ile çevredeki ada ve koyları mutlaka keşfedin. Göreceğiniz nefes kesici manzaralardan bir tutamını kadrajınıza almayı ihmal etmeyin. Tüm bu keyifli aktiviteleri gerçekleştirmek ve keyifli bir tatil geçirmek için Fethiye otelleri sayfasına göz atabilirsiniz.

Yeme İçme

Ege ile Akdeniz’in kesişme noktası olan Fethiye’nin mutfağı da bu iki bölgenin bir karışımı durumunda. Bunun yanında yaz aylarında dünyanın dört bir yanından gelen turistlerden dolayı dünya mutfağının en lezzetli yemeklerine ulaşabilirsiniz. Kahvaltı için en meşhur adres Senit Ekmek. Kayaköy’deki bu dingin mekânda edeceğiniz kahvaltıyla güne oldukça enerjik başlayabilirsiniz. Kahvaltıda bahçeden toplanmış taze yeşillikler, ekşi mayalı tam buğday ekmeği ve bahçedeki tavukların biraz evvel yumurtladığı yumurtalar sizi bekliyor. Kahvaltının lezzetini güzel bir kahve ile katmerlendirmek niyetindeyseniz sizi Flora & Fauna’ya alalım.

Mekandaki ahşap hakimiyeti buraya huzurlu ve dingin bir atmosfer kazandırmış. Avlusundaki mor salkımlı asmanın altı ise özellikle yaz aylarında çöldeki bir vaha gibi. Akşam yemeği için size önerimiz Yengeç Restoran. Marinadaki bu denize sıfır konumdaki mekân Fethiye’de en lezzetli deniz ürünlerini yiyebileceğiniz mekanlardan. Yengeç Restoran’ın asma yaprağında levreği, ekşili balık buğulaması ve lagosu en meşhur yemeklerinden. Ayrıca mekânın sınırsız çay hizmeti veren bir serpme kahvaltı menüsü de var. Fethiye’nin uğramanız gereken diğer restoranlarını ise şöyle sıralayabiliriz: Baba Dondurma, Fethiye Balık Hali, İksirci Tezcan, Unique Restoran, Bülent’in Yeri. Buna ek olarak, Fethiye otelleri bünyesinde de usta aşçıların ellerinden çıkmış, bölgenin en lezzetli yemeklerini tadabilirsiniz.

Konaklama

Ülkemizin yurt dışı tanıtımında en çok kullanılan kareler Fethiye ve Ölüdeniz’e ait. Hal böyle olunca yabancı turistin en çok rağbet gösterdiği yerlerin başında da Fethiye geliyor. Bu sebepten dolayı tıpkı Antalya otelleri gibi Fethiye otelleri de yaz aylarında tıklım tıklım oluyor. Bu yaz için bir Fethiye tatili planladıysanız elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ediyoruz. Gelelim Fethiye’nin en gözde konaklama tesislerine. Garcia Resort & Spa Fethiye’deki 5 yıldızlı konaklama tesislerinden. Ölüdeniz’deki otelin hizmet kalitesine bağlı olarak fiyatı da biraz yüksek. İki kişilik odada bir gece geçirmek için ortalama 550 TL civarı bir ücret ödemeniz gerekiyor. Manas Park Hotel, Edasu Artemisia Royal Park Club, Katre Hotel, Pink Palace Hotel Fethiye’nin diğer gözde otellerinden. Buralarda geceliği ortalama 200 TL’ye konaklayabiliyorsunuz. Ayrıca Fethiye içerisinde uygun fiyatlı pansiyon ve apart oteller de mevcut. Ortalama 60-70 TL gibi bir fiyata konaklayabileceğiniz bu pansiyonlar uygun fiyatlarından dolayı oldukça cazip. Fethiye’de her bütçeye göre bir konaklama tesisi muhakkak bulunuyor.

Alışveriş

Kusursuz ve unutamayacağınız anılar biriktireceğiniz bir tatilin olmazsa olmazlarından bir diğeri de hediye alışverişi. Tatilinizi geçirdiğiniz yerden dönüşte hem kendiniz hem de sevdikleriniz için alacağınız hediyelerle sevdiklerinizi mutlu edebilir, kendinizi de her baktığınızda size o tatili anımsatacak şeyler satın alabilirsiniz. Fethiye’den eli boş dönmek istemiyorsanız yönünüzü Paspatur Çarşısı’na çevirin. Paspatur Çarşısı’nın ününe ün katan ürünler ise el dokumaları. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği çarşıda el dokuması kilimler, halılar, deri ürünler ve el yapımı takımlar en çok satılan ürünlerden.

Fethiye Organik Pazarı ise Ege ve Akdeniz’in yeşilliklerini, kendine has lezzetlerini bulabileceğiniz yerlerden. Buradan bölgeye has şaraplardan ve şekerlemelerden satın alabilirsiniz. Çalış Kordonu’nda ise irili ufaklı birçok hediyelik eşya dükkânı var. Buradan almanızı tavsiye ettiğimiz ürünlerin başında el dokuması heybeler geliyor. Bu heybeleri kullanarak tarzınıza daha otantik bir hava katabilirsiniz. Ayrıca bu heybeler sevdikleriniz için de güzel bir hediye olabilir. Bunun yanında Fethiye temalı magnetler, anahtarlıklar, çerçeveler de satın alabilirsiniz. Henüz kararınızı vermediyseniz, hemen şimdi Fethiye otelleri arasından seçiminizi yaparak erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Eğlence ve Gece Hayatı

Fethiye ülkemizde gece hayatının en canlı geçtiği yerlerden biri. Bu durumda yaz aylarında artan yabancı turist yoğunluğunun katkısı büyük. Muğla’ya bağlı bir ilçe olmasına karşın Fethiye gece hayatı ve eğlence noktasında çoğu büyük şehre fark atıyor. İlçenin önde gelen gece kulüplerinin başında Cengiz Bar geliyor. Hisarönü mahallesinde bulunan Cengiz Bar günün ilk ışıklarına kadar süren eğlenceleriyle yabancı turistlerin de uğrak noktalarından. Car Cemetery Bar da Fethiye’nin ünlü mekanlarından. Barlar sokağında bulunan bu mekânın hem kapalı hem de açık yerinin bulunması artı bir özelliği. Her gidenin mutlaka tavsiye ettiği Car Cemetery Bar’ı gidilecek mekanlar listenize ekleyebilirsiniz.

Bunlar dışında Cafe Park Teras, Shadows Bar, One For The Road Fethiye’nin diğer eğlence mekanlarından birkaçı. Fethiye’de eğlence yalnızca bar ve gece kulüplerinden ibaret değil. İlçede düzenlenen birbirinden eğlenceli festivaller mevcut.

  • Nisan ayında düzenlenen Yeşil Üzümlü Kuzu Göbeği Festivali ilçenin en çok rağbet gören festivali.
  • Fethiye Kültür ve Sanat Günleri Festivali
  • Ölüdeniz Uluslararası Hava Oyunları Festivali
  • Uluslararası Göcek Regetta ilçede düzenlenen diğer festivallerden.

Tüm bu aktivitelerle doyasıya eğlenmek ve yılın tüm stresinden kurtulmak için Fethiye otelleri sayfasına göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Ulaşım

Turistik bir yerleşim yeri olması Fethiye’yi ulaşım konusunda avantajlı hale getiriyor. Uçakla ulaşım sağlamayı düşünüyorsanız Antalya Havalimanı’na indikten sonra Havaş ve Mutaş servislerini kullanabilirsiniz. Dalaman Havaalanı da bir diğer alternatif elbette. Bunun dışında kara yoluyla da ülkemizin her yerinden Fethiye’ye ulaşmanız mümkün.